Zarobki i koszty życia na Islandii

Obecnie coraz częściej słyszy się o wyjazdach ludzi na Islandię, która słynie z pięknych krajobrazów oraz wysokich zarobków. Islandia liczy około 346 750 mieszkańców. Obowiązującą walutą na Islandii jest korona islandzka (IKR, ISK). Rynek pracy w tym kraju skandynawskim jest bardzo otwarty dla obywateli UE, w tym Polaków.

Przybywając na Islandię należy udać się do urzędu pracy, gdzie u doradcy EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia) można otrzymać pomoc w znalezieniu pracy, zakwaterowania oraz aplikować o numer ewidencyjny (kennitala), który jest niezbędny do stałego osiedlenia się na Islandii. Najwięcej ofert pracy dotyczy przemysłu rybnego, rolnictwa (hodowli trzody chlewnej, zwierząt futerkowych) oraz budownictwa. Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć osoby nieznające języka angielskiego. Jednak coraz częściej pracodawcy oczekują od swoich pracowników zza granicy gotowości do podjęcia nauki języka islandzkiego.

Wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie na Islandii jest wypłacane miesięcznie bądź tygodniowo. Pensja wpłacana jest na konto bankowe pracownika, a w przypadku pracy dorywczej może być wypłacana również w gotówce. Na przestrzeni ostatnich 18 lat wynagrodzenia w tym kraju systematycznie rosły. Mediana wynagrodzenia całkowitego w 1998 roku wynosiła 1300 euro brutto, natomiast w 2016 roku 4432 euro. Zarobki na przestrzeni ostatnich 18 lat wzrosły o ponad 340 proc.

Wysokość wynagrodzeń na Islandii jest zróżnicowana w zależności od grupy zawodowej oraz płci. Pracując na tych samych stanowiskach, na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć mężczyźni. W 2016 roku różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w wybranych grupach zawodowych wynosiła od 10 proc. do nawet 29 proc.. Tabela 1. przedstawia mediany wynagrodzeń całkowitych w grupach zawodowych w zależności od płci.

Islandia dąży do wyrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Z początkiem 2018 roku rząd wprowadził nową ustawę, która wymaga od firm prywatnych oraz publicznych równości płac, bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, preferencje seksualne czy narodowość. Islandia zobowiązała się do zniesienia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn do 2022 roku. Od tego momentu przedstawiciele obydwu płci, zajmujący to samo stanowisko powinni otrzymywać tą samą wysokością wynagrodzenia.

Koszty życia

Oprócz zarobków ważne są również koszty życia. Islandia słynie z przekonania, że jest krajem, w którym można dużo zarobić, ale i koszty życia są wysokie. Tabela 2. przedstawia porównanie cen wybranych produktów w Polsce oraz Islandii.

Ceny produktów na Islandii są znacznie wyższe niż w Polsce. Największe różnice są zauważalne w przypadku biletu autobusowego (o 343 proc. drożej), piersi z kurczaka (332 proc.) oraz butelki wody (319 proc.). Najmniejszą różnicę w cenie widać w przypadku benzyny (43 proc.). Co ciekawe, czynsz za mieszkanie jest znacznie droższy na Islandii, za to media w tym kraju są tańsze niż w Polsce (o 36 proc. taniej).

Z danych wynika, że koszt życia Islandczyków jest wysoki, jednak należy zwrócić uwagę na to, że ich wynagrodzenia są znacznie wyższe niż w Polsce. Mediana wynagrodzenia całkowitego sędziego na Islandii w 2016 roku wyniosła 11 472 euro. Na wyspie lekarze, architekci oraz księgowi zarabiali kolejno 9914 euro, 6166 euro oraz 5139 euro. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2016 roku w Polsce w tych zawodach zarobki były znacznie niższe. Mediana wynagrodzeń sędziów w 2016 roku wyniosła 2206 euro (9507 zł), lekarzy 784 euro (3380 zł), architektów 1102 euro (4753 zł), a księgowych 833 euro (3591 zł). Porównując wybrane stanowiska, okazuje się, że na Islandii pracownicy zarabiali nawet do 12 razy więcej niż w Polsce. Tabela 3. przedstawia porównanie wynagrodzenia wybranych zawodów.

Zastanawiając się nad wyjazdem na stałe do kraju nordyckiego należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość zarobków, ale i również koszt życia. Okazuje się, że wynagrodzenie w niektórych zawodach jest znacznie wyższe niż w Polsce (nawet do 12 razy). Ceny produktów są co najwyżej 4 razy droższe niż w naszym kraju. Jak wynika z zebranych danych, pomimo wysokiego kosztu życia, warto udać się do Islandii w celach zarobkowych.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Agnieszka Sutor

Bibliografia
1. euroes, Warunki życia i pracy w krajach euroopejskiego Obszaru Gospodarczego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Departament Rynku Pracy, 2017
2. Statistic Iceland, https://www.statice.is/statistics/society/wages-and-income/wages/ [dostęp: 10.09.2018]
3. Un Women, Iceland aims to close gender pay gap, provide grants for international equality efforts, http://www.unwomen.org/en/get-involved/step-it-up/commitments/iceland [dostęp: 10.09.2018]
4. Rosamond Hutt, World Economic Forum, It's now against the law to pay men and women differently in Iceland, https://www.weforum.org/agenda/2017/03/iceland-could-become-the-first-country-to-require-equal-pay-iceland-will-make-employers-prove-they-offer-equal-pay?utm_content=buffer9277c&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer [dostęp: 10.09.2018]
5. Cost of living, https://www.numbeo.com/cost-of-living/prices_by_country.jsp?displayCurrency=EUR&itemId=60&itemId=110&itemId=118&itemId=14&itemId=19&itemId=11&itemId=8&itemId=119&itemId=112&itemId=115&itemId=116&itemId=13&itemId=1&itemId=44&itemId=24&itemId=20&itemId=18 [dostęp: 10.09.2018]


wynagrodzenia.pl
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »