Wchodzi nowy zasiłek: Universal Credit

Od 2014 roku nowy zasiłek zacznie zastępować w Wielkiej Brytanii sześć dotychczasowych. Podpowiadamy, co oznaczają zmiany i kogo dotkną.

Zasiłek dla osób w wieku 18-64 lata zacznie obowiązywać w całym kraju od 2017 roku. Od kwietnia 2013 roku pilotaż nowego świadczenia wprowadzono w okolicach Manchesteru - w Ashton-under-Lyne, Wigan, Warrington i Oldham. Kolejne regiony kraju są obejmowane nowym zasiłkiem stopniowo do marca 2014 r. - Hammersmith w Londonie, Inverness, Rugby, Harrogate, Bath i Shotton, a latem - Irlandia Północna.

Universal Credit zastąpi Income-based Jobseeker's Allowance, Income-related Employment and Support Allowance, Income Support, Working Tax Credit, Child Tax Credit i Housing Benefit. Zamiast wielu świadczeń raz w miesiącu na konto bankowe lub do Post Office do beneficjentów trafi jeden zasiłek. Będą w nim uwzględnione dodatki mieszkaniowe, jednak czynsz trzeba będzie opłacić osobiście (do tej pory w przypadku pobierania niektórych dodatków czynsz był z nich opłacany automatycznie).

Reklama

Osoby, które już pobierają któryś z powyższych zasiłków, zostaną stopniowo poinformowane przez lokalne władze o przejściu na nowy system. Warto zauważyć, że zmiana nie obejmie "zwykłego" zasiłku dla bezrobotnych, do którego jest uprawniony każdy, kto opłacał składki, a jedynie zasiłki uzależnione od wysokości dochodów (Income-based Jobseeker's Allowance, Income-related Employment and Support Allowance).

To znaczy, że po wejściu w życie Universal Credit wciąż będziemy otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu. Nowy zasiłek zastąpi tylko nieograniczone czasowo zasiłki "Income-based", czyli te przysługujące osobom pracującym lub bezrobotnym, które nie są w stanie się utrzymać.

Od nowego roku

Najwięcej zmieni się więc u osób, które dopiero mają zamiar pobierać któryś z dotychczasowych zasiłków. Jeśli niedawno straciliśmy pracę lub nasze dochody nie pozwalają na utrzymanie się i mieszkamy w regionie objętym już Universal Credit, od 2014 roku można się po niego zgłosić poprzez portal Universalcredit.service.gov.uk.

Wypełnienie wniosku zajmuje około pół godziny; należy przygotować numer NIN, dane konta, informacje o posiadanych oszczędnościach i pobieranych zasiłkach, a także kopię umowy najmu mieszkania (jeśli taką mamy). Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać pod numerem telefonu: 0845 600 0723.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Po przesłaniu wniosku skontaktuje się z nami urząd, do którego zostaniemy zaproszeni na rozmowę. I tu dochodzimy do największej zmiany, jaką wprowadza brytyjski rząd. Zamiast przyznawanych dotychczas bezwarunkowych zasiłków na spotkaniu w sprawie Universal Credit zostanie podpisany Claimant Commitment, czyli spersonalizowana deklaracja, w której zobowiążemy się do konkretnych działań, mających umożliwić nam znalezienie pracy lub poprawę zarobków.

Pomoże nam w tym work coach, który oceni, ile godzin w tygodniu powinniśmy spędzić na poszukiwaniu pracy, jakie kursy pomogłyby nam w rozwoju zawodowym i jakie inne kroki powinniśmy podjąć (napisanie CV, rejestracja w agencjach zatrudnienia itp.).


Na gorsze czy na lepsze?

Według danych Payments Council, 2,7 miliona Brytyjczyków straci na nowym zasiłku. Z kolei dane rządowe mówią o 3,1 miliona osób, które w wyniku zmian zyskają. Jak będzie w rzeczywistości? Na pewno o zasiłek trzeba się będzie starać bardziej niż dotychczas - jeśli przestaniemy aktywnie szukać pracy lub się dokształcać, możemy zostać go pozbawieni. 

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że nowe świadczenie będzie wypłacane raz w miesiącu, a nie, jak dotychczas, co tydzień. I choć w mediach pojawiają się głosy, że dla wielu zaowocuje to trudnościami w przeżyciu "do pierwszego", rząd tłumaczy w stacji BBC, że "da to ludziom dostęp do lepszych ofert, na przykład poprzez robienie większych i tańszych zakupów raz w miesiącu zamiast co tydzień".

Sonia Grodek

Praca za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »