W Polsce brakuje aż 50 000 programistów

Zgodnie z prognozami specjalistów HR, do końca 2020 roku na świecie będzie brakować ponad miliona programistów. Luka na rynku IT będzie się powiększać. Jak dobrze wykorzystać okazję i zadbać o rozwój zawodowy już teraz?

Programiści znajdują się w czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów na rok 2017. Najwięcej ofert pracy kierowanych jest do deweloperów (frontend i backend), testerów i analityków. Coraz więcej propozycji zatrudnienia mają także project managerowie i key account managerowie z branży IT. Ubiegły rok został zamknięty z deficytem aż 50 000 specjalistów IT.

Jak grać, by wygrywać na rynku pracy?

- Programista, choć bardzo poszukiwany przez rynek, powinien dbać o ciągłe budowanie kompetencji i sieci kontaktów - mówi Weronika Karwowska, HR Business Partner w Grupie Absolvent.pl, wiodącej firmie w branży HR i employer brandingu. - Technologia rozwija się szybciej niż inne dziedziny, dlatego dobry specjalista powinien być cały czas czujny i poszerzać swoja wiedzę. Tylko w ten sposób może liczyć na dynamiczny rozwój kariery połączony z ciekawymi projektami oraz rosnącym wynagrodzeniem.

Reklama

Na polskim rynku IT najlepiej opłacani są specjaliści pracujący na kontraktach. Według “Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT 2016", mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości nawet 13 tys. zł brutto. Nieznacznie mniejsze zarobki uzyskują programiści z co najmniej pięcioletnim stażem, zatrudnieni na umowie o pracę. Stosunkowo najniższa pensja na rynku IT trafia do młodszych specjalistów, którzy zarabiają od ok. 3 do 5 tys. zł. W czym tkwi sedno zawodowego sukcesu niektórych programistów?

Specjaliści IT zmieniają swoją rolę

W organizacjach obserwuje się zmianę roli specjalistów i całych działów IT. Jeszcze nie tak dawno wspierali oni biznes. Obecnie, gdy efektywne wykorzystanie technologii decyduje o innowacyjności i przewadze konkurencyjnej, eksperci IT biorą aktywny udział w tworzeniu strategii i budowaniu oferty firmy. Najnowsze trendy technologiczne, takie jak Big Data, rozwiązania chmurowe i mobilne, internet rzeczy i sztuczna inteligencja otwierają nowe możliwości rozwoju biznesu. Ich efektywne wykorzystanie jest możliwe dzięki aktywnej współpracy działów IT z pionami strategicznymi.

Zmiana roli specjalistów IT wymaga od nich elastyczności, otwartości na przejście na inną technologię, rozwoju kompetencji miękkich. Ukończone studia kierunkowe, albo przynajmniej solidne podstawy wiedzy technicznej i systemowej, są podstawowym kryterium, na jakie zwracają uwagę rekruterzy. Wśród oczekiwań pracodawców coraz częściej pojawia się certyfikacja, dodatkowe szkolenia, udział w konferencjach i warsztatach. To dobra okazja do wymiany doświadczeń, networkingu i sprawdzenia, jakie możliwości daje rynek pracy.

Specjaliści IT zainteresowani najnowszymi trendami w językach programowania, sztucznej inteligencją, uczeniu maszynowym i internetem rzeczy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę u źródeł już 26 kwietnia, 23 i 25 maja, w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, podczas największej konferencji programistycznej w Polsce, Code Europe. Organizatorzy stawiają na merytorykę i zaprosili ponad 150 prelegentów z całego świata. Uczestnicy mogą wybierać z ponad 100 wykładów i warsztatów, które poruszają tematykę 40 technologii.

Pełną listę prelegentów i ich wystąpień można znaleźć pod adresem: https://www.codeeurope.pl/pl/prelegenci

Organizatorem konferencji programistycznej Code Europe jest Grupa Absolvent.pl. To już druga edycja Code Europe. W pierwszej wzięło udział ponad 6000 osób.

Kiedy i gdzie odbędzie się Code Europe?

●      Kraków, 26 kwietnia, ICE Kraków

●      Wrocław, 23 maja, Hala Stulecia

●      Warszawa, 25 maja, PGE Narodowy

Partner technologiczny: Motorola Solutions, SAGE

Clean Code Partner: Dassault Systemes, G2A, IGT, Samsung, Scaleworks, StepStone Services

Mecenasi: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Partnerzy medialni: Gadzetomania, Komputer Świat, PC Format, 4programmers.net

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »