Szkółki poszukują pracowników leśnych

Niedziela, 24 lutego 2013 (05:00)

Szwecja to kraj o największej powierzchni lasów spośród wszystkich państw UE. To właśnie z kraju Wikingów pochodzi najwięcej ofert dotyczących pracy w leśnictwie. Niektóre z nich trafiają bezpośrednio do Polski.

Zdjęcie

Do obowiązków pracowników leśnych należy czyszczenie lasu, a więc wycinanie drzew, złamanych gałęzi i konarów /© Panthermedia
Do obowiązków pracowników leśnych należy czyszczenie lasu, a więc wycinanie drzew, złamanych gałęzi i konarów
/© Panthermedia

W żadnym kraju Europy nie znajdziesz tylu zajęć dla pracowników leśnych co w Szwecji. Polacy zatrudnieni w tamtejszych lasach i szkółkach zarabiają 16-18 tys. koron miesięcznie (ok. 7840-8820 zł). Nasi rodacy wykonują najczęściej prace związane z wycinaniem i sadzeniem drzewek. Wielu z nich znajduje zatrudnienie jeszcze przed wyjazdem z Polski.

Reklama

Oferty pracy dla Ciebie

Oferta Svenska Skogsplantor AB

W ogłoszeniach publikowanych przez wojewódzkie urzędy pracy można znaleźć oferty tak znanych szkółek leśnych jak Svenska Skogsplantor AB. To jedno z największych szwedzkich przedsiębiorstw zajmujących się pielęgnacją lasów na terenie całego kraju. Firma ta wykonuje również prace konsultingowe związane z planowaniem nowych zasadzeń.

Od zainteresowanych podjęciem zatrudnienia wymagane jest doświadczenie w leśnictwie i dobra kondycja fizyczna. Praca odbywa się w 2-5 osobowych grupach. Przynajmniej jedna osoba w zespole musi się dobrze posługiwać językiem angielskim.

Zatrudnieni Polacy będą zajmować się ręcznym czyszczeniem młodego lasu i sadzeniem drzewek, głównie świerków i sosen. Zarobki oferowane przez pracodawcę oscylują w granicach 101-111 koron na godzinę. Firma zapewnia też zakwaterowanie w domach i mieszkaniach niedaleko miejsca pracy (koszt 80 SEK dziennie).

Minimum 800 koron dziennie

Zarobki w szwedzkich szkółkach leśnych zaczynają się od 800 koron dziennie. W większości przypadków jest to praca na akord. Przykładowe stawki: 0,90-1 SEK za sadzonkę z odkrytym korzeniem i 0,60-0,70 SEK z zakrytym korzeniem. W zależności od rodzaju sadzonki pracownik jest w stanie posadzić średnio ok. 1000 (odkryty korzeń) lub 1600 (zakryty korzeń) drzewek.

Sadzenie drzewek rozpoczyna się już wczesną wiosną. Co ważne, pracę tę z powodzeniem mogą wykonywać także kobiety. Pracownik leśny zaczyna robotę o 7.00 rano, a kończy około godziny 17.00. W większości przypadków może liczyć na zakwaterowanie, którego koszt w zależności od warunków wynosi 50-80 koron dziennie, czyli jakieś 2 tys. koron miesięcznie.

Poszukują drwali

Do obowiązków pracowników leśnych należy też czyszczenie lasu, a więc wycinanie drzew, złamanych gałęzi i konarów oraz wykonywanie cięć pielęgnacyjnych. Jest to zajęcie głównie dla mężczyzn, którzy muszą się tu wykazać dobrą kondycją fizyczną. Pracownik leśny powinien znać się na mapie i typowych pracach leśnych. Musi też dobrze obsługiwać narzędzia, takie jak piły i wycinarki spalinowe.

W ciągu najbliższych trzech lat zatrudnienie w szwedzkim przemyśle drzewnym znajdzie ponad 5 tys. pracowników. Największe zapotrzebowanie na nową siłę roboczą występuje w regionie Västra Gotaland, Vasterbotten, Smaland i Skane. Główną przyczyną znacznego zainteresowania tą grupą pracowników jest rosnący popyt na produkty drzewne. Pracodawcy poszukują głównie drwali i stolarzy.

20 tys. koron miesięcznie

Stawki pracowników zatrudnionych przy czyszczeniu lasu, opryskach i grodzeniu oscylują w granicach 100-110 koron na godzinę. W zależności od liczby przepracowanych godzin ich średnie płace sięgają kwoty 18 tys. koron miesięcznie. Doświadczeni drwale są w stanie zarobić powyżej 20 tys. koron. Liderzy grup (odpowiednicy naszych brygadzistów) z dobrą znajomością języka angielskiego mogą liczyć na premie w wysokości 2 tys. koron miesięcznie.

Do podjęcia pracy przy wycinaniu drzew niezbędne jest doświadczenie w leśnictwie. W przypadku szkółek leśnych wystarczy krótka praktyka w rolnictwie lub ogrodnictwie. Oprócz tego niezwykle ważny jest dobry stan zdrowia. Niewątpliwy atut stanowi komunikatywna znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.

Przedstawiciele szwedzkich firm szukających w Polsce kilkuosobowych grup pracowników oczekują, by choć jeden z nich posługiwał się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym normalną komunikację. Preferowane są też osoby z samochodem.

Maciej Sibilak

Pobierz: program do rozliczeń PITArtykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

Więcej na temat:praca za granicą | Szwecja | leśnictwo | lasy

Zobacz również

  • Emigracja: Polacy wolą pracować za granicą poniżej kwalifikacji, ale za lepsze pieniądze

    Od czasu wejścia Polski do UE wciąż rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę. Emigruje też coraz więcej specjalistów. Zdecydowana większość wyjeżdżających jako powód wskazuje zbyt... więcej