Pracuj jako au pair i ucz się języka niemieckiego!

Jeśli lubisz dzieci, chcesz się przekonać, jak mieszka się za granicą, zależy ci na zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego oraz chcesz przede wszystkim podszkolić język, to najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, jest zostanie au pair, np. w Niemczech.

Słowo "au pair" wywodzi się z języka francuskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu "na zasadzie wzajemności" lub "do pary". To właśnie dlatego osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą się nauczyć dawać i brać, korzystać ze swoich praw i sumiennie wywiązywać się z powierzonych obowiązków, a także uczyć się tolerancji i poszanowania dla innych ludzi i obcych kultur. Dziewczyna pracująca jako au pair każdego dnia doświadcza tego, jak wygląda niemiecka codzienność i jednocześnie doskonali swoją znajomość języka podczas różnych życiowych sytuacji oraz kursów językowych.

Reklama

Au pair w Niemczech

Każda osoba, która chce pracować jako au pair w Niemczech, powinna się zgłosić do agencji, która organizuje tego typu wyjazdy. Tylko tak będzie mieć pewność, że wyjazd zostanie zorganizowany legalnie i trafi ona do sprawdzonej i zaufanej rodziny. Powinna też spełnić pewne wymagania.

Kandydatka musi mieć co najmniej 18 lat. Górną granicą wieku w niektórych agencjach są 24 lata, w innych - 26, a jeszcze w innych - 30. Poza tym od au pair wymaga się co najmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego, doświadczenia w opiece nad dziećmi, umiejętności wykonywania prostych czynności domowych oraz chęci do doskonalenia znajomości języka.

Rok w Niemczech?

- Wyjazd jako au pair? Czemu nie! Wszystko zaczęło się dawno temu, kiedy po raz pierwszy usłyszałam o tym programie. Zaczęłam szukać agencji i przeglądać różne fora internetowe. Sprawy potoczyły się bardzo szybko i w ciągu niecałego miesiąca miałam kupione bilety oraz wybraną rodzinę, która mieszkała w Erfurcie. Jak się okazało, rodzina była rewelacyjna. Ulrike - profesor sztuki, Costa - inżynier oraz ich przesłodka córeczka. Od razu wiedziałam, że ten wyjazd wiele mi da - doświadczenie, nowe przeżycia, coś, co by mnie ominęło, gdybym się nie zdecydowała zostać au pair - mówi Jowita, która jako au pair spędziła rok u rodziny w Erfurcie.

Dzień z życia

Do obowiązków każdej au pair należy przede wszystkim opieka nad dzieckiem lub dziećmi, którym trzeba zagospodarować czas wolny, pomóc w nauce oraz zawieźć do przedszkola lub szkoły i stamtąd przywieźć. Poza tym każda au pair jest zobligowana do pomocy w prostych czynnościach domowych, takich jak prasowanie, odkurzanie, zachowanie czystości w pokojach dzieci, pomoc w przygotowaniu wspólnych posiłków oraz pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi - ale czas pracy nie może przekraczać 30 godzin tygodniowo. - Z moją rodziną często wyjeżdżałam na wycieczki oraz towarzyszyłam im podczas wakacji, które mi opłacali - dodaje Jowita.

- Do obowiązków au pair należy także uczęszczanie na kurs językowy. Dobór szkoły, rodzaj kursu i jego intensywność zależą od indywidualnej decyzji każdej au pair oraz od obowiązków ustalonych wspólnie z rodziną. Niektóre rodziny goszczące opłacają w całości lub częściowo kursy językowe. Poza tym każda z au pair ma zagwarantowany swój własny pokój oraz pełne wyżywienie, a także bilety komunikacji miejskiej i bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Rodziny goszczące są także zobligowane do wypłaty miesięcznego kieszonkowego w wysokości 260 euro oraz do udzielenia au pair płatnego czterotygodniowego urlopu, jeśli opiekunka ma podpisany roczny kontrakt - mówi Izabela Kania z agencji Prowork, która organizuje wyjazdy dla au pair.

Wspomnienia na długie lata

Najważniejszy w pracy au pair jest pobyt u rodziny, w której opiekunka będzie się dobrze czuła. Dzieci zazwyczaj bardzo lubią swoje opiekunki, z którymi nawiązują przyjaźnie na długie lata. Dzieje się tak, ponieważ au pair aktywnie uczestniczy w życiu niemieckiej rodziny i codziennie pogłębia znajomość języka. Dzięki temu z każdym miesiącem komunikacja z członkami rodziny jest coraz łatwiejsza. W wielu niemieckich miastach odbywają się także spotkania au pair, których celem jest wymiana doświadczeń między opiekunkami oraz nawiązywanie znajomości z młodymi ludźmi z innych krajów.

Na pewno dla każdej osoby zagraniczny wyjazd na tak długi czas to bardzo poważna decyzja, dlatego do wyjazdu trzeba się solidnie przygotować. Ważna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego. - Niestety zdarzają się przypadki, że ktoś inny wypełnia dokumenty aplikacyjne za au pair - dzwoni oraz pisze listy i e-maile do rodziny goszczącej. Może się wtedy zdarzyć, że rodzina odeśle au pair, z którą nie może się dogadać, do domu. Zawsze doradzam, aby dokumenty aplikacyjne były wypełniane uczciwie, dzięki czemu od razu możemy uniknąć niedomówień oraz przykrych sytuacji - mówi Heike Hambloch z agencji Au pair Vermittlung.

Hanna Spinalska

Praca za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »