Pracowałeś w Austrii? Sprawdź, jak szybko możesz otrzymać zwrot podatku

Po otwarciu austriackiego rynku pracy dla nowych krajów członkowskich UE wielu Polaków skuszonych wysokim standardem życia wyjechało do Austrii w celach zarobkowych. Praca tam wiąże się oczywiście z podatkami. Jak wygląda austriacki system podatkowy? Czy można uzyskać zwrot z tytułu pracy podjętej w Austrii?

Austria może nie jest tak popularnym celem polskiej emigracji jak Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia, ale otwarcie rynku pracy w 2011 r. przyciągnęło do tego alpejskiego kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak wynika z danych dostępnych na stronie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, w Austrii mieszka obecnie około 70 tysięcy Polaków. Najstarsza Polonia to emigracja przedwojenna oraz z okresu II wojny światowej, natomiast najliczniejsze fale polskich imigrantów przybyły nad Dunaj w latach 80. XX w., a następnie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) oraz otwarciu austriackiego rynku pracy dla nowych członków UE (2011 r.). Głównym powodem przyjazdu do Austrii jest poszukiwanie pracy.

Reklama

Austriacki system podatkowy

Do dochodów uzyskiwanych przez pracownika, które podlegają opodatkowaniu w Austrii, należą jego wynagrodzenie, a także dodatkowe świadczenia pochodzące od pracodawcy. Podatek dochodowy od osób fizycznych to Einkommensteuer i uiszczają go osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby zatrudnione - w formie zaliczek, tak jak w systemie polskim.

Kwota wolna od podatku w Austrii wynosi 11 000 euro. Powyżej tej kwoty, po reformie podatkowej 2015/16 można wyróżnić aż 6 progów podatkowych:

  • dochód ponad 11 000 euro do 18 000 euro - 25%,
  • dochód ponad 18 000 euro do 31 000 euro - 35%,
  • dochód ponad 31 000 euro do 60 000 euro - 42%,
  • dochód ponad 60 000 euro do 90 000 euro - 48%,
  • dochód ponad 90 000 euro do 1 mln euro - 50%,
  • dochód ponad 1 mln euro - 55%.


Stawka 55% to stawka przejściowa, która będzie obowiązywała do 2020 r.

Austriacki system podatkowy, choć charakteryzuje się dość wysokimi stawkami, poza kwotą wolną od podatku przewiduje także liczne ulgi, w tym przeznaczone dla cudzoziemców, zwłaszcza rozpoczynających pracę w Austrii. Przykładem może być ulga dla pracownika, który nie był austriackim rezydentem podatkowym przez ostatnie 10 lat, a podejmuje się pracy na rzecz pracodawcy austriackiego na okres nie dłuższy niż 5 lat. Ponadto liczne wypłacane obcokrajowcom świadczenia nie są opodatkowane, np. dodatek za przeniesienie do innego kraju (do 1/15 kwoty rocznej pensji brutto), dodatek za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego czy dodatek na podróże do kraju rodzimego celem utrzymania gospodarstwa domowego.

Rozliczanie się z podatku płaconego w Austrii

Warto podkreślić, że osoba pracująca w Austrii przez okres krótszy niż 6 miesięcy nie musi w ogóle rozliczać się z urzędem austriackim - choć może to zrobić, jeśli będzie to korzystniejsze niż rozliczenie się z urzędem polskim. Osoby pracujące dłużej niż 6 miesięcy muszą rozliczać się z austriackim urzędem skarbowym - w świetle prawa austriackiego pobyt dłuższy niż 6 miesięcy oznacza, że daną osobę uznaje się za austriackiego rezydenta podatkowego.

Polska i Austria podpisały umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania, a od 2009 r. została zmieniona metoda opodatkowania polskich rezydentów z odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją. Według tej metody dochód osiągnięty w Austrii jest wyłączany z podstawy opodatkowania w Polsce. W związku z tym Polacy osiągający dochody wyłącznie w Austrii w ogóle nie muszą składać w Polsce zeznania podatkowego i dopłacać do podatku.

Sytuacja ta może ulec zmianie przy rozliczaniu dochodów za rok 2019. Dochody uzyskane w Austrii w 2018 r. po raz ostatni można było rozliczyć na zasadzie wyłączenia z progresją. Na mocy podpisanej konwencji MLI przy rozliczaniu dochodów uzyskanych w Austrii będzie obowiązywała już metoda proporcjonalnego opodatkowania oraz ulga abolicyjna. Zamiast zwolnienia podatkowego zarobki pozyskane z Austrii należało będzie opodatkować poprzez tzw. kredyt podatkowy. Niekorzystne efekty zmiany systemu rozliczania ma wyrównać ulga abolicyjna.

Zarobki otrzymane z tytułu umowy o pracę w Austrii trzeba będzie więc wpisać do deklaracji PIT w Polsce. Następnie należy wyliczyć podatek za całość zarobków osiąganych w Polsce i za granicą. Potem wyliczamy podatek, który obowiązywałby w przypadku zastosowania zwolnienia z progresją oraz wprowadzić do deklaracji ulgę abolicyjną równą różnic całego podatku i podatku wyliczonego metodą zwolnienia z progresją.

Zwrot podatku - kiedy można otrzymać?

Osoby, które osiągnęły dochody z tytułu zatrudnienia na terenie Austrii, mogą ubiegać się o zwrot podatku. Można się o niego ubiegać do 5 lat wstecz.

Osoby, które za sprawą uzyskanego dochodu nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (11 tys. euro), mają prawo ubiegać się o zwrot całego zapłaconego w formie zaliczek podatku. Jednak pewna kwota zwrotu jest możliwa także w przypadku przekroczenia progu (mimo że w Austrii nie ma np. możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem). Odliczeniu od podatku podlegają rozmaite ulgi rodzinne, koszty dojazdów do pracy, koszty leczenia i ulga z tytułu prowadzenia dwóch gospodarstw domowych. Aby uzyskać ulgę, należy ją odpowiednio udokumentować, np. paragonami, biletami komunikacji miejskiej itd.

Warto wystąpić o zwrot podatku, nawet jeśli praca w Austrii była bardzo krótka. - Zwrot podatku z Austrii może wynieść z tego tytułu nawet kilkaset euro, a średni zwrot kształtuje się na poziomie 4087 zł. Aby wystąpić o zwrot, wystarczy posiadać kartę podatkową otrzymaną od pracodawcy - Lohnzettel - oraz zaświadczenie UE/EEA - mówi ekspert z firmy Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.

Warto dodać, że firmy świadczące pomoc w dopełnieniu formalności związanych z otrzymaniem zwrotu podatku z Austrii znacznie przyspieszają cały proces. Zwrot podatku można otrzymać w terminie 2-6 miesięcy od otrzymania przez austriacki urząd skarbowy wniosku. Czas oczekiwania uzależniony jest od urzędów austriackich i ilości pracy w danym okresie.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »