Praca wakacyjna za granicą – jak zarabiają Polacy?

​W roku 2013 Polacy pracujący za granicą przesłali do Polski 4,071 mln euro. Z każdym rokiem wartość transferów pieniężnych maleje. Wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostowej związanej z przekazywaniem przez Polaków pieniędzy widać po 2007 roku, który jak dotąd był rekordowy.

Emigracja była wówczas nową możliwością dla Polaków, z której masowo zaczęli korzystać w celach zarobkowych. Dużą część przekazywanych środków do Polski, stanowią wynagrodzenia zdobywane przez naszych rodaków na zasadzie pracy sezonowej. Można bowiem zaobserwować, że mniej pieniędzy pochodzi z krajów, w których emigracja zmienia charakter z cyrkulacyjnej (i krótkookresowej) na stałą.

Widać to dokładnie na przykładzie Irlandii. W latach 2007-2008 Irlandia była źródłem największych transferów, a dziś pracują tam głównie emigranci długookresowi, którzy zarobione pieniądze wolą inwestować w kraju zamieszkania. Z kolei coraz większego znaczenia nabierają Niderlandy oraz Norwegia, gdzie coraz więcej Polaków zarabia dzięki pracy sezonowej. 

Reklama

Zdecydowana większość zarobków wypracowana była w krajach Unii Europejskiej (3,524 mln euro). Z danych NBP wynika, że w 2013 roku najwięcej środków do Polski napłynęło od osób pracujących w Niemczech. (1, 351 mln euro) Drugie miejsce pod względem wartości przekazywanych pieniędzy zajmuje Wielka Brytania - 886 mln euro wpłynęło z tego tytułu w 2013 r. do Polski. Na znaczeniu zyskują też Niderlandy, skąd Polacy przekazali do Polski 282 mln. euro.

Niemcy

Od 1 maja 2011 roku niemiecki rynek pracy został w pełni otwarty dla polskich pracowników i od tamtego czasu cieszy się wśród nich niezmiennie dużą popularnością. W najbliższych latach ta tendencja się utrzyma. Polacy będą chętnie wyjeżdżać do Niemiec do prac sezonowych ze względu na wyższe niż w Polsce wynagrodzenia, a także bliskość geograficzną. Ten kierunek jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które nie mogą lub nie chcą na trwałe wyjeżdżać z Polski.

Wśród najliczniejszych ofert prac sezonowych za Odrą znajdują się zajęcia w rolnictwie, budownictwie, czy też w produkcji przemysłowej. Najwięcej zarobi monter linii produkcyjnej - za pełny miesiąc pracy można otrzymać nawet 2400 euro. Równie atrakcyjne zarobki otrzymują pracownicy budowy. Najniższe stawki obowiązują w rolnictwie i sadownictwie, gdzie miesięczne wynagrodzenie nie przekracza zwykle 1900 euro. Umowy o prace zawierane są od 1-5 miesięcy. Pracodawcy nie wymagają znajomości języka niemieckiego przy tego typu pracach.

Prace wykonywane : płaca stawaka w euro

- Pracownik montażu - produkcja    1600 do 2400

- Prace budowlane - (niewykwalifikowany) 1250 do 2150

- Prac w rolnictwie - 1050 do 1900

Anglia

Do niedawna jeden z popularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków w celach emigracji zarobkowej. Obecnie stawki płac w Anglii w porównaniu do krajów Unii Europejskiej nie są najwyższe, lecz nadal atrakcyjne. Kelner w Londynie zarobi za miesiąc pracy do 2600 euro, a dodatkowo może też liczyć na napiwki. Na rynku występuje również niezmiennie zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, którzy mogą zarabiać do 2450 euro miesięcznie, a osoby do pracy w kuchni są wstanie zarabiać od 1900 euro i więcej za miesiąc pracy. Z ofert pracy w punktach gastronomicznych typu restauracje, czy puby mogą skorzystać jedynie osoby dobrze władające językiem angielskim. Równie atrakcyjne wynagrodzenie otrzymuje w Anglii pracownik budowlany - nawet do 2450 euro za miesiąc pracy. 

Wakacyjna praca - płąca miesięczna 

Kelner - 1000 do 2600

Prace budowlane - 1500 do 2450

Praca w kuchni - 150 do 1900

Holandia

Jeszcze trzy lata temu Holandia postrzegana była przez Polaków jako hit emigracyjny. Zarobki były znacznie wyższe niż w Niemczech na tych samych stanowiskach. Dziś kraj tulipanów nie cieszy się aż tak dużą popularnością wśród pracowników sezonowych jak bliższe nam Niemcy, ale nadal jest w czołówce. Najwięcej ofert pracy dotyczy pracy w rolnictwie i sadownictwie (zbieranie truskawek, praca na plantacjach kwiatów itp.). Za miesiąc pracy przy zbiorach można zarobić do 2150 euro, w rolnictwie 1800 euro, a najmniej płatne są prace w kuchni - 1650 euro.

Wakacyjne prace - płaca w euro

Praca sadownicza - 1000 do 2150

Praca w rolnictwie - 1000 do 1800

Praca w kuchni - 950 do 1650 

Wakacyjna praca marzeń

Ciekawym rozwiązaniem dla osób preferujących łączenie podróży z pracą w okresie wakacji jest skorzystanie z ofert pracy w miejscach egzotycznych. Każda oferta pracy w miejscach uchodzących za atrakcyjne turystycznie wiąże się z koniecznością posługiwania się dobrą znajomością języka angielskiego. Trzeba także wziąć pod uwagę różnice kulturowe i zwyczaje obowiązujące w danej miejscowości (np. w krajach arabskich). Aby uniknąć niespodzianek na miejscu i wybrać pracę bezpieczną, u wiarygodnego pracodawcy, najlepiej nie szukać ofert na własną rękę. Agencje pracy dysponują ofertami pracy sezonowej również w tego typu miejscach i warto z nich skorzystać, aby uniknąć rozczarowania.





 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »