Nowe kierunki emigracji zarobkowej Polaków – Czechy coraz atrakcyjniejsze

Wtorek, 24 stycznia 2017 (06:00)

Na europejskich rynkach pracy mamy do czynienia z regularnymi spadkami poziomu bezrobocia i poprawą sytuacji na rynkach pracy. Istnieją pewne wyjątki pokazujące, że może być lepiej niż spodziewaliśmy się w ostatnich miesiącach i latach. Dobrym przykładem jest czeski rynek pracy, który notuje najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

Zdjęcie

Czechy coraz atrakcyjniejsze dla polskich pracowników. Nz. Brno, stolica Moraw /123RF/PICSEL
Czechy coraz atrakcyjniejsze dla polskich pracowników. Nz. Brno, stolica Moraw
/123RF/PICSEL
Czesi kuszą Polaków!

Najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, ponad dwukrotny wzrost liczby wakatów w gospodarce i ogromne trudności w znalezieniu rodzimych pracowników – to powody, dla których czescy pracodawcy sięgają po kadry zza granicy. Obecnie na zlecenie czeskich partnerów agencja zatrudnienia Work... czytaj więcej

Bezrobocie w tym kraju wynosi teraz 3,7 proc. - jest niższe niż w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Czescy pracodawcy przedstawiają swoje oferty pracownikom zza granicy - również Polakom. Work Service realizując rekrutacje czeskich firm - na poziomie 100 kandydatów tygodniowo - zwrócił uwagę na zainteresowanie Polaków tym kierunkiem emigracji.

- Nadal kluczowymi krajami emigracji polskich pracowników pozostaje Wielka Brytania i Niemcy - powiedział agencji eNewsroom.pl Andrzej Kubisiak, szef biura prasowego Work Service - Najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy, lecz - jak pokazały ostatnie nasze badania - zaczynają one tracić swoją popularność. Głównym powodem jest kwestia zagrożenia terrorystycznego, które pojawiło się w Europie Zachodniej. Co 5. Polak myślący o wyjeździe i pracy za granicą twierdzi, że jest zniechęcony ze względu na niebezpieczeństwo terrorystyczne. Kolejnym powodem, który zniechęca Polaków do wyjazdu, jest Brexit.

Reklama

Z ostatnich doniesień oraz wypowiedzi Theresy May - premier Wielkiej Brytanii - wynika, że Wielka Brytania opuści struktury wspólnego rynku unijnego. Prawdopodobnie będzie to powodem pojawienia się wiz dla pracowników zamierzających wyjechać do Wielkiej Brytanii. Spowoduje to osłabienie popularności tego kierunku emigracyjnego, który na przestrzeni ostatniego roku dwukrotnie stracił na swojej popularności - podsumował Kubisiak.

Nowe kierunki emigracji zarobkowej Polaków – Czechy coraz atrakcyjniejsze /eNewsroom

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

Więcej na temat:Czechy | praca
POLECANE zwiń