Niemcy: Praca na święta

Świąteczne oferty zatrudnienia w Niemczech można znaleźć na wielu stronach internetowych poświęconych pracy. Również duże firmy i znane sieci handlowe rekrutują pracowników za pośrednictwem swoich witryn.

Praca rozpoczyna się niekiedy już w listopadzie, ale najczęściej na początku lub w połowie grudnia i kończy mniej więcej w połowie stycznia, a więc w okresie największych wyprzedaży. Trwa więc zaledwie kilka tygodni, ale przez ten krótki czas i tak można nieźle zarobić.

W okresie świątecznym najwięcej dodatkowych pracowników poszukują magazyny, sklepy, sieci handlowe i restauracje. Na wszystkie stanowiska związane z bezpośrednią obsługą klienta niezbędna jest dobra znajomość języka niemieckiego. Świąteczne wakaty znajdziemy też na niemieckiej poczcie.

Reklama

Grudzień to okres świątecznych jarmarków organizowanych z okazji nadchodzących świąt. Osoby z dobrym niemieckim mogą zatrudnić się jako sprzedawcy grzanego wina (Glühweinverkäufer). Są też oferty niewymagające dobrej znajomości języka. Dotyczy to np. pracy w charakterze Świętego Mikołaja (Weihnachtsmann) lub osoby odpowiedzialnej za pakowanie prezentów (Geschenke-Einpacker).

Najlepszym źródłem świątecznych ofert pracy jest bez wątpienia internet. Szukając zajęcia wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takie zwroty, jak: Weihnachten Jobs, Weihnachten Arbeit czy Saisonarbeiter für Weihnachten.

Świąteczna praca z Deutsche Post

Pracowników tymczasowych na święta potrzebuje niemiecka poczta Deutsche Post. To jedna z największych instytucji logistyczno-usługowych na świecie. Poszukiwane są osoby do sortowania paczek, listów i kartek świątecznych oraz kierowcy.

W przypadku większości wakatów okres zatrudnienia potrwa 3-5 tygodni. Oferty pracy dostępne są także dla osób bez doświadczenia. Na większość stanowisk wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego. Oferowane stawki różnią się w zależności od lokalizacji i godzin pracy. Najwięcej można zarobić pracując na nocnej zmianie oraz w weekendy.

Zainteresowanych ofertą odsyłamy na stronę karierową niemieckiej poczty https://de.dpdhl.jobs/. Przed podjęciem zatrudnienia wymagane jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności przetłumaczonego na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego.

Praca w magazynach Amazon

Kolejnym dużym przedsiębiorstwem zatrudniającym pracowników na święta jest specjalizujący się w handlu internetowym Amazon. W tym roku w dziewięciu niemieckich centrach dystrybucji amerykańskiego giganta pracę znajdzie 11 tys. osób. Najwięcej pracowników trafi do magazynu w Bad Hersfeld. Oferowane wakaty dotyczą stanowisk związanych z obsługą klienta, pakowaniem, sortowaniem i wysyłką towarów. Potrzebni są głównie pracownicy fizyczni, magazynierzy, kierowcy i pakowacze. Informacje na temat rekrutacji znajdziesz na stronie http://amazon-operations.de.

Magazyny Amazona to gigantyczne centra logistyczne zajmujące się dystrybucją zamówionych produktów, przesyłek i paczek. Dostarczony przez dostawców towar trafia tam zwykle na nie więcej niż 12 godzin. W tym czasie musi on zostać odpowiednio oznaczony, posortowany i spakowany. Dopiero wówczas przekazywany jest do dalszego transportu, tym razem już bezpośrednio do klienta.

Weihnachtsmann

Święta nie mogłyby się obyć bez Świętego Mikołaja (Weihnachtsmann). Osób, które wcielą się w rolę poczciwych brodaczy oraz ich pomocników co roku poszukują agencje i prywatni pracodawcy. Wystarczy podstawowa znajomość niemieckiego i przyjazne pełne wdzięku usposobienie. Najwięcej tego typu ofert znajdziemy w dużych miastach. Najlepiej jednak pojechać do Berlina.

Mikołajów zatrudniają tam sklepy, centra handlowe, restauracje oraz duże firmy organizujące przedświąteczne bankiety. Oferowane stawki zaczynają się od 8,50 euro za godzinę. W zależności od rodzaju oferty jest to praca na dwie, trzy godziny, bądź też na cały dzień. Zajęcie to nie jest zbyt wymagające. Ogranicza się do uśmiechów, pozowania do zdjęć, rozdawania prezentów i rozbawiania dzieci. Kandydat na Mikołaja musi mieć do nich odpowiednie podejście. Większość pracodawców wymaga od zainteresowanych przedstawienia zaświadczenia o niekaralności.

Weihnachtsgeld

Praca w okresie świątecznym to także dodatkowe bonusy dla stałych pracowników. Świąteczną premię otrzymuje w Niemczech ponad połowa zatrudnionych. W zachodnich landach jest to około 60 proc. pracowników, a na wschodzie 30 proc.

Wypłatę świątecznej premii pracodawcy uzależniającą często od długości zatrudnienia. Wpływ na jej wysokość mają aktualne zarobki, staż pracy oraz płeć. Niemieckie przepisy nie narzucają firmom żadnych regulacji w tym zakresie. Wypłata świątecznych premii w większości sektorów niemieckiej gospodarki odbywa się na podstawie przynależności do zbiorowych układów pracy.

Wysokość Weihnachtsgeld oblicza się jako ustalony procent miesięcznego dochodu. Najwyższe premie świąteczne przypisuje się pracownikom sektora bankowego oraz osobom zatrudnionym w przemyśle cukierniczym, chemicznym i poligraficznym. W tych obszarach wysokość Weihnachtsgeld wynosi od 95 proc. do 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Niestety na dodatkowe pieniądze na święta nie mogą liczyć pracownicy związani z branżą budowlaną oraz osoby zatrudnione w firmach sprzątających. Największe szansę na otrzymanie świątecznej premii w Niemczech mają pracownicy zatrudnieni w dużych zakładach przemysłowych.

Maciej Sibilak

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »