Najlepsze miejsce do prowadzenia firmy

Każdy kraj na swój sposób stara się przyciągnąć przedsiębiorców. Większości z nas jednak trudno jest ocenić, gdzie naprawdę łatwo jest robić interesy, a gdzie na przeszkodzie stoi nieprzychylne prawo, wysokie podatki i biurokratyczne zawiłości.

Doing Business 2012 - ranking World Bank uwzględniający, jak w poszczególnych krajach świata wygląda prawo, jak wysokie są podatki, ile trwa zdobycie pozwoleń czy rejestracja (np. nieruchomości), czy łatwo jest uzyskać kredyt dla firm a także czy łatwo jest eksportować lub importować. Im wyższa nota, tym łatwiej "robić interesy". Ocenianych jest 185 krajów świata.

Starting Business 2012 - część rankingu Doing Buisness. Im wyższa pozycja w rankingu, tym łatwiej jest założyć w danym kraju firmę.

Paying Taxes 2013 - raport firmy PcW, z którego dowiemy się, czy podatki są przejrzyste i jaka jest ich wysokość a także ile trwa zajmowanie się opłatami związanymi z działalnością gospodarczą (na ubezpieczenie społeczne i podatki) i ile podatków musi zapłacić przedsiębiorca w ciągu roku.

Co to znaczy?

Na pewno nie można powiedzieć, że w Polsce łatwo jest prowadzić biznes. Na plus można zaliczyć niezbyt wysokie podatki, choć przedsiębiorcom i tak potrzeba sporo zaparcia, żeby prowadzić w kraju swoją firmę. Najdłużej w Europie trwa u nas zmaganie się z podatkami (średnio 40 minut dziennie!), rocznych opłat jest najwięcej - aż 18; rozpoczęcie własnej działalności trwa ponad miesiąc. Może pocieszyć nas fakt, że w rankingu Doing Business za nami jest Grecja, choć to mała pociecha, jeśli weźmiemy pod uwagę jej sytuację ekonomiczną i szalejący tam kryzys. Założyć firmę jest u nas nieco łatwiej niż właśnie w Grecji i równie mocno zmagającej się z problemami Hiszpanii, a także w Austrii.

Austria wymaga zdobycia pozwolenia na prowadzenie niektórych rodzajów działalności, w tym popularnej wśród Polaków działalności budowlanej. Łącznie takich branż jest 79 (pozwolenie musi zdobyć np. fotograf, piekarz, parkieciarz) a dodatkowo niektóre regiony wprowadziły własne ograniczenia. Zasady te są tak zawiłe, że nawet Ambasada Polski w Wiedniu, w wydanym informatorze dla polskich przedsiębiorców, przyznaje że : "prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowców w Austrii jest skomplikowanym zadaniem i dużym wyzwaniem." Szukając miejsca do założenia biznesu warto więc skierować się do innych europejskich krajów.

Anglia to jedno z państw, w których rozpoczęcie biznesu jest najłatwiejsze na świecie. W przypadku małej firmy wystarczy... zacząć, a zgłosić się do urzędu można nawet po kilku miesiącach. Opłaty związane z prowadzeniem firmy są bardzo niskie i można je ponosić w systemie miesięcznym lub rocznym. Koszty ubezpieczenia i brytyjskiej emerytury przy samozatrudnieniu zaczynają się od kilkudziesięciu funtów miesięcznie - to robi wrażenie porównując z polskimi opłatami na ZUS, wysokością emerytury i poziomem świadczeń zdrowotnych. Formalności są banalnie proste a rządowa strona Hmrc.gov.uk/startingup to klarowne kompendium wiedzy, które umożliwi założenie firmy nawet laikowi.

W Finlandii podatki są dość wysokie, co stałym mieszkańcom kraju rekompensują pobierane później świadczenia, takie jak emerytura. Najłatwiej jest założyć działalność jednoosobową, co kosztuje już od 65 euro na start. Przedsiębiorcy chwalą sprawność zakładania firmy - wystarczy jedna-dwie wizyty w Biurze Patentów i Rejestracji (Patentti- ja rekisterihallitus ) i wypełnienie prostego formularza. Dodatkową zachętę może stanowić fakt, że poszczególne regiony i branże w Finlandii aktywnie wspierają zakładanie konkretnych rodzajów działalności przyznając ulgi, granty i dofinansowania.

We Francji firmę założymy już w tydzień. To jeden z najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom krajów Europy. Działa tu zasada "jednego okienka", jednak osoby, znające ją z Polski mogą być spokojne - we Francji wszystko naprawdę załatwimy w jednym miejscu, czyli Centrum Formalności Przedsiębiorstw (CFE) . Niezdecydowani i zagubieni mogą skorzystać z kilkunastu internetowych przewodników, które krok po kroku przeprowadzą przez proces rejestracji. Założenie firmy kosztuje od 30 do 350 euro - zależnie od jej rodzaju. Dodatkowo, firmy o rocznym obrocie ok. 11 tys. euro są zwolnione z VAT-u.

Grecja i Hiszpania to obecnie nie najlepsze miejsca do rozpoczynania działalności, co dobrze pokazują wyniki raportu Starting Business - jest to trudniejsze niż w Polsce! Szukające oszczędności państwa zwiększyły podatki do poziomu najwyższego w Europie. Rocznych opłat wciąż jest mało, ale może się to zmienić w najbliższych latach. Porównując te dwa państwa widać, że nieco lepiej jest w Grecji - prawie trzy razy szybciej założymy tam firmę, krócej trwa zmaganie się z podatkami. W Hiszpanii założenie firmy wymaga 10 wizyt w urzędach; w Grecji jest podobnie a do tego założenie działalności kosztuje nawet 4500 euro. Co ciekawe, w Hiszpanii mężczyźni do 30 roku życia i kobiety powyżej 45 roku życia mogą liczyć na 30 % ulgę w kosztach prowadzenia działalności przez pierwsze 15 miesięcy.

Dania to piąte państwo na świecie pod względem przyjaznych podatków, przejrzystości prawa i łatwości uzyskania pozwoleń. Firmę założymy już w 6 dni. Warto z tego skorzystać. Jak możemy przeczytać na stronie Ambasady RP w Kopenhadze: Erhvervsstyrelsen, po przyjęciu podania o rejestrację sama przesyła dokumenty do Urzędu Celno-Podatkowego SKAT w celu nadania numeru identyfikacji podatkowej CVR. Deklaracje podatkowe składane są raz na kwartał lub co pół roku, a dokumentację płacową pracowników małej firmy można prowadzić na stronie internetowej Urzędu w specjalnym systemie LetL?n, który po wpisaniu stawki godzinowej pracownika automatycznie oblicza wszelkie składniki podatkowe i odnotowuje wyliczone dane do późniejszego rozliczenia rocznego. Omawiana usługa jest bezpłatna. To robi wrażenie. Pamiętajmy, że Dania to kraj stawiający prawa pracownika na pierwszym miejscu, dlatego jeśli chcemy zatrudniać, sprawdźmy najpierw, co przysługuje osobom zatrudnionym - w tym kraju z pracodawcą, który źle traktuje pracowników, niemal nikt nie chce mieć do czynienia.

Holandia pozwala założyć firmę już w pięć dni - to europejski rekord. Trzy główne rodzaje działalności gospodarczej to firma jednoosobowa (eenmanszaak) spółka jawna (vennootschap onder firma) , spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Besloten Vennootschap B.V.) Aby założyć działalność należy złożyć dokumenty w Izbie Przemysłowo-Handlowej (Kamer van Koophandel KvK) maksymalnie na tydzień przed lub po rozpoczęciu działania. Choć początkowo może się wydawać, że w tym kraju podatki są wysokie i skomplikowane, w rzeczywistości początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ulg i form pomocy, które ułatwiają prowadzenie firmy.

W Irlandii "papierkowa robota" związana z prowadzeniem działalności gospodarczej pochłania około godziny tygodniowo; dla porównania w Polsce jest to średnio niemal godzina dziennie... To dziesiąte państwo na świecie pod względem prostoty zakładania i prowadzenia działalności, znane szczególnie z niskiej stawki podatku dochodowego. Ostatnio władze kraju musiały się nawet tłumaczyć z tego, że zarejestrowane w Irlandii firmy płacą... "za niskie" podatki więc przenoszą tam swoje oddziały na potęgę. Z perspektywy przyszłego przedsiębiorcy to jednak świetna wiadomość. W stosunku do PKB na głowę mieszkańca, koszty założenia działalności gospodarczej są 65 razy niższe, niż w Polsce. W Irlandii uzyskanie pozwoleń budowlanych na budowę magazynu czy oddziału firmy trwa maksymalnie 6 miesięcy, czyli o połowę krócej, niż nad Wisłą. Kraj znany jest też z tego, że wyegzekwowanie zaległych należności od kontrahentów trwa tu najkrócej w Europie.

W Niemczech zadziwiająco dużo czasu pochłania zmaganie się z podatkami i biurokracją. Wciąż jednak jest to krócej niż w Polsce, więc z racji na bliskość tego kraju i przeciętne wyższe zyski, warto rozważyć prowadzenie tam własnej firmy. Dodatkowym atutem jest stabilny wzrost gospodarczy (jeden z najwyższych w Europie) który pozwala przypuszczać, że firma będzie zmagała się z mniejszymi problemami, niż w Polsce. Poradniki dla przedsiębiorców radzą, by w pragmatycznych Niemczech założenie firmy zacząć od konsultacji z doradcą podatkowym, który pomoże wybrać rodzaj działalności i podpowie, czy konieczna będzie wizyta u notariusza czy stała pomoc księgowej. Brytyjczyk Paul Gourmer, który prowadzi St. George's Bookshop w Berline radzi na stronie Expatica.com, by do czasu założenia firmy doliczyć ok. pół roku na przygotowania i rozeznanie rynku. Proces zakładania działalności jest według niego bardziej skomplikowany niż w Anglii i bez doradcy podatkowego się nie obejdzie.

Szwecja wymaga od przedsiębiorców uiszczania wysokich podatków (łącznie z tymi pobieranymi przez lokalne urzędy - nawet 50 %), jednak odwdzięcza się licznymi ulgami i programami pomocy dla młodych przedsiębiorców. Tu po prostu opłaca się założyć firmę, bo często oznacza to płacenie niższych podatków, niż bez własnej działalności. To dlatego wiele szwedzkich przedsiębiorstw, małych zakładów czy sklepików działa np. tylko raz w tygodniu lub jest otwartych tylko przez kilka godzin dziennie. Na stronie Sweden.se znajdziemy wszystkie potrzebne informacje po angielsku. Z kolei na stronie Skatteverket.se możemy znaleźć instrukcję do wypełniania koniecznych wniosków po polsku. Wniosek można złożyć on-line.

Sonia Grodek

Praca za granicą
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »