Legalna praca - to się opłaca!

Startuje akcja miesięcznika "Praca za granicą" oraz agencji pracy InterKadra, zachęcająca osoby emigrujące zarobkowo do podejmowania legalnej i bezpiecznej pracy za granicą.

Startuje akcja miesięcznika "Praca za granicą" oraz agencji pracy InterKadra, zachęcająca osoby emigrujące zarobkowo do podejmowania legalnej i bezpiecznej pracy za granicą.


Jeśli wierzyć nieoficjalnym statystykom, spośród 100 tysięcy Polek pracujących dziś w Niemczech jako opiekunki osób starszych, aż ¾ wykonuje tam swoje obowiązki nielegalnie. Podjęcie pracy na czarno daje "oszczędności" na ubezpieczeniu i podatkach rzędu ok. 200-300 euro. To jednak tylko pozorny zysk. Kwota ta bowiem nie pokrywa, nawet w całości, kosztów ponoszonych przez legalnego pracodawcę. Praca opiekunki podjęta legalnie, np. za pośrednictwem sprawdzonej agencji rekrutacyjnej, to nie tylko gwarancja ubezpieczenia socjalnego i zdrowotnego, co w warunkach niemieckich jest argumentem nie do przecenienia (dzień pobytu w niemieckim szpitalu to koszt nawet 500 euro), ale również poczucie bezpieczeństwa.

Reklama

Niemieckie służby rygorystycznie podchodzą zarówno do rodzin zatrudniających na czarno obcokrajowców, jak i do kobiet pracujących bez oficjalnego zgłoszenia tego faktu. W sytuacji wykrycia nielegalnej opiekunki, grożą bardzo poważne sankcje finansowe zarówno dla kobiety, jak i rodziny, sięgające nawet kilku tysięcy euro. Ryzyko finansowe, chociaż dotkliwe w przypadku nielegalnej pracy, nie jest jednak najpoważniejszym zagrożeniem. Kobiety stają się często ofiarami grup przestępczych, trudniących się handlem ludźmi czy stręczycielstwem. Nierzadko okazuje się też, że podawany przez "dobrych znajomych" w Polsce adres niemieckiej rodziny, po przybyciu na wskazane miejsce ‒ nie istnieje. Również nie każda niemiecka rodzina zatrudniająca Polki na czarno wywiązuje się uczciwie ze swoich zobowiązań finansowych. Opiekunki pozostawione bez ochrony prawnej skarżą się, że pracują ponad ludzkie siły, są źle traktowane, poniżane itd.

Czy dla 200-300 euro warto jest znosić strach i upokorzenia? Trzeba też pamiętać, że nieodprowadzanie składek ubezpieczeniowych spowoduje, że w przyszłości osoby takie czeka głodowa emerytura. Problem jest więc zbyt poważny i nie wolno go zamiatać pod dywan.

Od bieżącego wydania gazety "Praca za granicą" będziemy pisać, radzić, pomagać i zachęcać państwa do podejmowania legalnego zatrudnienia za granicą. Rozpoczynamy akcję: "Legalna praca - to się opłaca!". Bądźcie z nami. Zapraszamy do kontaktu z konsultantami InterKadry oraz do śledzenia na bieżąco lektury gazety i portalu Praca za granicą.

Krzysztof Jakubowski
wiceprezes zarządu InterKadra

Praca za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »