Koniec ery emigracji za pracą? Poprawa na polskim rynku może odmienić trend ostatnich lat

Wyjazd do pracy za granicę, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, rozważa obecnie 14,7 proc. Polaków, będących aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy. To o 6 p.p. mniej niż jeszcze na początku tego roku. Mimo to nadal ponad 1 milion Polaków jest zdecydowanych na emigrację, a 27 proc. planuje wyjechać na stałe – wynika z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service i CEED Institute.

Najchętniej wybieranymi kierunkami wyjazdu są Niemcy (31 proc.), Wielka Brytania (30 proc.) oraz Norwegia (10 proc.). W największym stopniu zainteresowani emigracją są wciąż młodzi ludzie. Co druga osoba poniżej 35 roku życia rozważa wyjazd z kraju.

Jak wynika z najnowszego raportu "Migracje zarobkowe Polaków" zmniejszyła się liczba chętnych do emigracji. W porównaniu z poprzednią edycją badania, przeprowadzonego w marcu 2015 roku, o 7 pp. zwiększył się odsetek osób, które zdecydowanie nie chcą wyjechać za granicę. Ponadto wyniki badania pokazują, że spadł również odsetek rozważających emigrację (14,7 proc. we wrześniu b.r. vs. 20,7 proc. w marcu b.r.), a jednocześnie mniej osób zdecydowanie zamierza wyjechać z Polski (5,3 proc. we wrześniu b.r. vs. 6,4 proc. w marcu b.r.). Oznacza to, że obecnie około 1 milion Polaków planuje emigrację zarobkową w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

Reklama

Spadek zainteresowania emigracją zarobkową może być efektem poprawy kondycji polskiego rynku pracy. Jak pokazują wskaźniki gospodarcze i cykliczne dane publikowane przez GUS,
od początku roku mamy do czynienia z systematyczną poprawą sytuacji pracowników w Polsce. Dynamika wzrostu płac powinna się utrzymać na poziomie 5 proc. r/r, bezrobocie najpewniej osiągnie na koniec września wartość jednocyfrową po raz pierwszy po 7 latach, a urzędy pracy odnotowują rekordowe liczby nowych ofert. Faktem jest, że wchodzimy w etap rynku pracownika. Polacy mają większe poczucie bezpieczeństwa o swoje zatrudnienie i nadzieję na dalszą poprawę warunków pracy. Stąd mniejsze chęci do poszukiwania wyzwań zawodowych poza granicami kraju - komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Długość emigracji - co czwarty na stałe

Z przeprowadzonego badania wynika, że co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8 proc.). Preferencje odnośnie długości pobytu za granicą znacznie różnią się w zależności od płci. Częściej na dłuższy wyjazd zdecydowani są  mężczyźni, wśród których 32,7 proc. (w stosunku do 8,2 proc. kobiet) rozważających taki scenariusz zdecydowałoby się na emigrację długoterminową.

Niemcy przyciągają jak magnes

Polacy od lat najchętniej wybierają europejski rynek pracy, jeśli decydują się na emigrację zarobkową. W tej edycji badania Niemcy są najbardziej preferowaną destynacją, którą wskazuje 31 proc. osób rozważających emigrację. Drugim krajem najczęściej wskazywanym jest Wielka Brytania (30 proc.), a na trzecim miejscu uplasowała się - podobnie jak w poprzedniej edycji badania - Norwegia (10 proc.). - Niemcy aktywnie przyciągają imigrantów zarobkowych. Tylko w ubiegłym roku ponad 10 tys. Polaków wybrało ten kraj na pobyt stały, a 5-krotnie więcej podjęło tam pracę. A to nie koniec, bo według prognoz Boston Consulting Group w 2020 roku niemieckiej gospodarce będzie potrzeba 2,4 mln pracowników, a w 2030 już 10 mln - zaznacza Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A. i dodaje: Widzimy jednocześnie wyraźny spadek zainteresowania wyjazdami do Holandii (1 proc.), która jeszcze rok temu była trzecim najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków (23 proc.).

Profil potencjalnego emigranta

Ponad połowa Polaków rozważających emigrację to osoby młode, do 35. roku życia.
Wśród najczęściej deklarujących chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim (44 proc.) oraz zawodowym (28 proc.). Zatrudnieni na umowę o dzieło, zlecenie lub umowę na niepełny etat stanowią tylko 8 proc. rozważających emigrację. Kolejną liczną grupą zainteresowanych podjęciem pracy za granicą są bezrobotni (26 proc.). Co piąty potencjalny emigrant jest mieszkańcem południowego lub wschodniego regionu Polski. Mieszkańcy wsi najczęściej deklarowali chęć wyjazdu za granicę (46 proc.).

Motywy i bariery emigracji

Dla 84 proc. osób rozważających wyjazd do pracy za granicę najważniejszym powodem takich planów są wyższe zarobki. Do emigracji motywuje Polaków również perspektywa podniesienia standardu życia (41,5 proc.), lepsze warunki socjalne (31 proc.) oraz większe możliwości rozwoju zawodowego (38,7 proc.). Równie ważna jest także możliwość zwiedzania świata, którą jako powód wskazuje 23,1 proc. badanych dopuszczających możliwość wyjazdu. Wśród czynników powstrzymujących Polaków pierwsze miejsce zajmuje przywiązanie do rodziny i przyjaciół w kraju (72,2 proc.). Na drugim miejscu znalazło się atrakcyjne zatrudnienie (37,5 proc.), które wskazywało o 7,5 pp. więcej osób niż jeszcze przed rokiem. - Masowy charakter emigracji zarobkowej przełożył się na rosnące deficyty na polskim rynku pracy. W głównej mierze z naszego kraju wyjeżdżają osoby młode i ambitne, które mogłyby wnieść dużo wartości dla naszej gospodarki. Jest to o tyle istotne, że jesteśmy teraz na etapie powstawania wielu nowych miejsc pracy i rosnącego popytu na pracownika. Stąd nadzieja, że wyjazdy z kraju uda się wyhamować poprzez pojawiające się nowe rekrutacje i stopniową poprawę warunków płacowych - podsumowuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Źródło: WorkService

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »