Jak zostać poddanym Królowej

Z tygodnia na tydzień rośnie zainteresowanie brytyjskim obywatelstwem (British citizenship). Imigranci z krajów Unii Europejskiej - niepewni swojej przyszłości po czerwcowym referendum - składają wnioski o angielski paszport.

Kto zatem może ubiegać się o naturalizację i zostać poddanym Królowej? Wymagania dla imigrantów są ściśle określone. Wielu Polaków, którzy od lat żyją i legalnie pracują w Zjednoczonym Królestwie, je spełnia. Spora część z nich rozważa, czy warto postarać się o brytyjskie obywatelstwo. Do niedawna wielu mówiło, że nie ma z tego większych korzyści. Największa to taka, że mogliby podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz - tak jak Brytyjczycy.

Od momentu, kiedy Londyn ogłosił, że poważnie rozważa Brexit, a na 23 czerwca tego roku zaplanowano referendum w tej sprawie, sytuacja diametralnie się zmieniła. Niepewni jutra imigranci - chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość na Wyspach - składają wnioski o przyznanie im brytyjskiego obywatelstwa.

Reklama

Obywatelstwo jednak przydatne

Jak wynika z oficjalnych danych przedstawionych niedawno przez Home Office, liczba aplikacji o obywatelstwo wzrosła z 4179 w III kwartale do 5245 w IV kwartale ubiegłego roku. W ostatnich miesiącach 2015 r. aż 2433 wnioski złożyli obywatele ośmiu krajów Europy Wschodniej. Ilu wśród nich było Polaków? W III kwartale - 1145, a w IV - 1590. Dla porównania, w tym samym okresie liczba Francuzów starających się o brytyjski paszport zwiększyła się z 207 do 243, Węgrów - z 217 do 303, a Bułgarów - z 274 do 447. Od 2004 r. brytyjskie obywatelstwo uzyskało ok. 19 tys. Polaków. Szacuje się, że w tej chwili prawo do złożenia takiego wniosku ma mniej więcej pół miliona naszych rodaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie.

Uzyskanie obywatelstwa nie jest bardzo skomplikowane, o ile spełnia się wszystkie wymogi formalne i zna język angielski. No i niestety także to trochę kosztuje - składając aplikację, trzeba uiścić niemałą opłatę. Osoba dorosła musi zapłacić 1236 funtów. Opłata za wniosek dla dziecka wynosi 936 funtów. W tej chwili nie obowiązują już żadne zniżki, np. dla małżeństw czy rodzin z więcej niż jednym dzieckiem. Każdy musi uiścić opłatę w pełnej wysokości.

Po sześciu latach

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą starać się o brytyjski paszport po sześciu, a nie, jak często błędnie się mówi, po pięciu latach legalnego pobytu i pracy na Wyspach. Po zmianie przepisów - od 12 listopada 2015 r. - wszyscy starający się o paszport muszą najpierw obowiązkowo uzyskać Kartę Rezydenta, która potwierdzi ich stałą rezydenturę.

Wcześniej taki wymóg stawiany był tylko osobom spoza UE. W tej chwili każdy składający wniosek o obywatelstwo musi być przynajmniej od 12 miesięcy posiadaczem UK Permanent Residence Card.

Szansy na obywatelstwo - mimo wielu lat legalnej pracy na Wyspach - nie mają ci, którzy nie znają dobrze angielskiego. Od kandydatów na poddanych Królowej, wymagany jest zdany egzamin IELTS Cambridge na poziomie minimum 4.0 lub Grade 5 GESE z Trinity College London. Konieczne jest także zdanie egzaminu "Life in the UK" - to udowodni posiadanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej historii Wielkiej Brytanii, jej kultury i społeczeństwa.

Zanim przystąpisz do testu, musisz zapłacić za niego 50 funtów i zapisać się (przynajmniej trzy dni wcześniej). Jakich pytań należy się spodziewać? Niezbędna będzie nie tylko podstawowa wiedza dotycząca historii Zjednoczonego Królestwa, ale także kultury i polityki kraju. W teście znajdują się również pytania dotyczące różnych aspektów życia codziennego, a także dziedzictwa narodowego Wielkiej Brytanii. Żeby zaliczyć "Life in the UK", trzeba poprawnie odpowiedzieć na przynajmniej 18 z 24 pytań.

Konieczna rekomendacja

Kolejna rzecz, która jest wymagana od kandydatów na obywateli, to Good Character Requirement. Słowem, musisz udowodnić, że masz nieposzlakowaną opinię. W praktyce oznacza to, że nie mogłeś być karany ani w Polsce, ani na Wyspach. No i musisz cieszyć się tzw. dobrym imieniem. To potwierdzić muszą dwie inne osoby - tzw. referees - z których przynajmniej jedna jest obywatelem brytyjskim.

Druga - niezależnie od posiadanego obywatelstwa - musi być osobą cieszącą się dużym poważaniem społecznym. Oboje muszą pisemnie potwierdzić, że cię znają przynajmniej od trzech lat i poświadczają, że jesteś osobą o "dobrym charakterze".

W zasadzie ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić przed złożeniem wniosku, jest dostarczenie swoich danych biometrycznych. Można to zrobić... na poczcie. Ale uwaga - tylko w wybranych placówkach (ich adresy znajdziesz na www.postoffice.co.uk/foreign-nationals-enrolment-biometric-residence-permit). Cała procedura - pobranie odcisków palców, zrobienie odpowiedniego zdjęcia i złożenie podpisu - trwa około 10 minut i kosztuje 19,20 funta. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, można po prostu przyjść i załatwić wszystko od ręki.

Jeżeli masz już odpowiednie potwierdzenie znajomości języka angielskiego, zdałeś egzamin "Live in UK" i dopełniłeś wszelkich formalności, możesz złożyć wniosek o naturalizację. Można to zrobić na trzy sposoby:

- korzystając z National Checking Service - to usługa prowadzona przez lokalne władze samorządowe; trzeba za nią zapłacić - zależnie od regionu - od ok. 50 do 100 funtów; co ciekawe, tylko 2 proc. aplikacji składanych tą drogą jest odrzucanych;
- przez agenta (musi być zarejestrowana w Office of the Immigration Service Commissioner) lub upoważnionego reprezentanta;
- osobiście.

Wniosek o nadanie brytyjskiego obywatelstwa - a także wszystkie szczegóły dotyczące całej procedury i wymaganych egzaminów - znajdziesz na stronie Home Office - www.gov.uk.

***

Jeśli już dopełniłeś wszystkich formalności, zapłaciłeś i złożyłeś wniosek, nie pozostaje ci nic innego, jak cierpliwie czekać. Ile? To zależy m.in. od tego, ile osób w tym samym czasie postanowiło zostać poddanymi Królowej. Zasadniczo, jest to okres od 6 nawet do 12 miesięcy.

Ważne! Jeżeli uzyskasz odpowiedź odmowną, niestety nie odzyskasz wpłaconych w ramach opłat pieniędzy. Natomiast, jeżeli Home Office wyda decyzję pozytywną, będziesz musiał wziąć udział w uroczystej ceremonii, na której nadane zostanie ci brytyjskie obywatelstwo i złożyć przysięgę na wierność Zjednoczonemu Królestwu (Oath of Allegiance and Pledge).

Mariola Sobotko

-------

Dwa paszporty

Zgodnie z prawem, można mieć podwójne obywatelstwo - polskie i brytyjskie. Są jednak pewne rzeczy, o których musisz wiedzieć, żeby nie wpaść w kłopoty. Zgodnie z artykułem 3 ustęp 1 i 2 ustawy o obywatelstwie polskim: "Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki, jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie".

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że przekraczając polską granicę, należy pokazać polski dokument - paszport lub dowód osobisty. Zdarzają się co prawda przypadki, kiedy straż graniczna nie pyta o polski dokument, sprawdzi brytyjski paszport i pozwoli jechać dalej. Może się jednak zdarzyć, że odmówi wjazdu. Pamiętaj, że mając podwójne obywatelstwo, nie możesz otrzymać pomocy dyplomatycznej w kraju swojej drugiej narodowości.

W praktyce wygląda to tak, że jeżeli masz polski i brytyjski paszport, to na Wyspach traktowany jesteś jak Brytyjczyk - więc nie licz na pomoc polskiej ambasady, a nad Wisłą jak Polak - więc nie otrzymasz pomocy od brytyjskiego rządu w ich placówce dyplomatycznej.

Słowem, jako Polak z brytyjskim paszportem możesz objechać cały świat, ale mogą nie wpuścić cię na jego podstawie do Polski. Mogą cię z Polski także nie wypuścić.

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »