Eksperci: Brexit uderzy w niemiecki rynek pracy

W jakim stopniu niemiecka gospodarka negatywnie odczuje Brexit, przewidzieć jeszcze trudno. Analitycy są jednak pewni jednego - Brexit uderzy w rynek pracy.

Analitycy największych banków nie wróżą niczego dobrego po Brexicie dla rynku pracy w Niemczech. Zmaleje zatrudnienie akurat w tych sektorach gospodarki, które są uzależnione od eksportu. Tym samym zostanie zahamowany trend systematycznego tworzenia miejsc pracy - prognozują analitycy w ankiecie przeprowadzonej przez Niemiecką Agencję Prasową (DPA). A druga hiobowa wieść wynika z prognoz naczelnych ekonomistów banków - może wzrosnąć stopa bezrobocia.

Reklama

- Dla niemieckiego wzrostu jest to jasny sygnał - uważa analityk DZ Banku Michael Holstein. - O tym, w jakim stopniu Brexit odbije się na niemieckim rynku pracy zależy, w jego opinii, od tego, czy Brexit w samej Wlk. Brytanii wywoła kryzys gospodarczy i na ile ten kryzys uderzy w niemiecką gospodarkę. Faworyzowany przez DZ Bank "łagodny Brexit" przewiduje nieco stłumiony wzrost gospodarki Niemiec. Według tej prognozy, nie uderzy to bardzo silnie w rynek pracy - zauważa Holstein.

Także Rolf Schneider z grupy Allianz uważa, że Brexit będzie mieć "efekt spowalniający wzrost gospodarczy". Wystąpienie negatywnych skutków dla niemieckiej gospodarki "zależy od skali zakłóceń na rynkach finansowych" - uważa analityk Allianzu. Przez dwa lata kolejne lata wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej wzrost gospodarczy Niemiec spadnie o jeden punkt procentowy. Wtedy uderzy to w rynek pracy i wzrośnie też stopa bezrobocia - prognozuje Schneider.

"Nie przypisywać Brexitowi takiej wagi"

Bardziej optymistyczna jest prognoza głównego ekonomisty Commerzbanku Eckarta Tuchfelda. Uważa on, że "zasadniczo niemiecka gospodarka zniesie Brexit", nie wyklucza jednak, że z powodu ścisłych powiązań gospodarek Wlk. Brytanii i Niemiec skutki dla gospodarki niemieckiej mogą być odczuwalne. Tuchfeld spodziewa się w najgorszym wypadku nieznacznej utraty liczby miejsc pracy, głównie w przedsiębiorstwach zorientowanych na wywóz. - W przyszłości, po Brexicie popyt na towary eksportowe z Niemiec będzie oczywiście mniejszy - stwierdził analityk Comerzbanku w rozmowie z DPA.

Stefan Kipar z banku Bayern-LB spodziewa się w perspektywie średnioterminowej też skutków Brexitu w sektorze gospodarki i na rynku pracy. - Brexit nie od razu da o sobie poznać, gdyż niemiecka gospodarka jest osadzona na jednolitym rynku wewnętrznym - podkreśla Kipar. W każdym razie trzeba się liczyć z tym, że w przyszłości w wielu niemieckich przedsiębiorstwach niektóre z planowanych, nowych miejsc pracy nie będą tworzone. - To jest powolny proces - podkreśla analityk Comerzbanku, który raczej przewiduje umiarkowane oddziaływanie Brexitu na niemiecki rynek pracy.

W czerwcu rynek pracy pozostanie stabilny

Prognozy na czerwiec są dobre. Eksperci ds. rynku pracy potwierdzają, że obecnie rynek pracy w Niemczech jest stabilny. Prognozują, że średnio bez pracy będzie 2,61 mln osób., tj. o 55 tys. mniej niż w maju i 100 tys. mniej, niż w tym samym okresie roku 2015. - W głównym trendzie nie zaszły żadne istotne zmiany. Wzrost liczby miejsc pracy niezmiennie trwa - podkreśla Stefan Kipar z banku Bayern-LB. Wynika to głównie z tego, że w trakcie sezonu następuje wzrost zatrudnienia. Oficjalne dane statystyczne Federalna Agencja Pracy ogłosi w najbliższy czwartek (30.06.2016).

DW/ Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle


Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »