​Bolączka gospodarki: Młodym Niemcom brak kompetencji socjalnych i zaangażowania

Liczne firmy w Niemczech nie mogą obsadzić miejsc nauki zawodu. Kierownictwo przedsiębiorstw zarzuca ubiegającym się o nie kandydatom brak zdolności do pracy w zespole oraz nie najlepsze maniery.

Z roku na rok rośnie niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Młodych Przedsiębiorców i Kadry Kierowniczej (Wirtschaftsjunioren Deutschland) prawie połowa z 2 tys. przedsiębiorstw ma problemy z obsadzeniem miejsc pracy wykwalifikowanymi pracownikami i poszukiwanie ich trwa dłużej, niż by sobie tego życzyły.

W przypadku 17 procent niemieckich firm nie udaje się ich w ogóle znaleźć. Jeszcze przed rokiem do problemu tego przyznawało się 13 procent niemieckich przedsiębiorstw. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o naukę zawodu w Niemczech. Aż 37 procent firm nie jest w stanie obsadzić własnych miejsc nauki zawodu z braku odpowiednich chętnych.

Reklama

Ryzyko dla konkurencyjności

Przyczyną trudnej sytuacji na rynku pracy, jeśli chodzi o praktyczną naukę zawodu są deficyty u kandydatów ubiegających się o miejsca nauki zawodu. Firmy szukające narybku twierdzą, że kandydatom brak motywacji, elastyczności i zaangażowania. W opinii kierownictwa przedsiębiorstw ponad 60 procent kandydatów ma z tym spore problemy.

Zaskakuje też w przypadku wielu absolwentów szkół brak kompetencji socjalnych: nie potrafią pracować w zespole i mają nie najlepsze maniery.

65 procent niemieckich menedżerów jest zdania, że niedobór wykwalifikowanych pracowników stwarza wielkie ryzyko dla konkurencyjności niemieckiej gospodarki, umieszczając ten czynnik tuż za ryzykiem, jakie niosą wysokie ceny energii.

afp / Alexandra Jarecka, red.odp.: Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »