Wolontariat - co oznacza w CV?

Agnieszka uczy dzieci angielskiego w świetlicy środowiskowej, Magda pracuje jako Dr Klaun w hospicjum, a Mateusz remontuje starą szkołę w Rumunii. Wszystkie te osoby łączy jedno: są wolontariuszami. Chociaż za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia, każde z nich jest pewne, że działalność w organizacjach pozarządowych przynosi im wymierny zysk, zarówno w postaci satysfakcji z pomagania potrzebującym, jak i doświadczenia, dzięki któremu mogą łatwiej znaleźć pracę.

Wolontariusz, czyli kto?

Wolontariuszem może być każdy, kto dobrowolnie i świadomie zdecyduje się poświęcić swój prywatny czas na pracę, za którą nie otrzyma wynagrodzenia. Motywacji do zaangażowania się w wolontariat jest tyle, ilu samych wolontariuszy. Jednymi kieruje pasja czy chęć pomocy, innych zachęca możliwość poznania nowych ludzi, rozwijanie zdolności językowych, czy zdobycie doświadczenia, które zaowocuje w przyszłości.

Wolontariusze pracują w organizacjach studenckich i pozarządowych, ruchach parafialnych, organizacjach ekologicznych i zajmujących się prawami człowieka. Najbardziej widoczni stają się przy organizacji imprez sportowych, co mogliśmy zauważyć w trakcie UEFA EURO 2012, kiedy to ulice wielkich polskich miast zapełniły się młodymi ludźmi ubranymi w zielone koszulki i czapeczki.

Reklama

Wolontariusz od zadań specjalnych

Ideą wolontariatu jest bezinteresowne niesienie pomocy. Zadań dla wolontariuszy jest tak wiele, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Realizują projekty w szkołach, pomagają dzieciom w nauce, robią zakupy starszym osobom, remontują świetlice środowiskowe, a nawet uczestniczą w terapiach i rehabilitacjach osób niepełnosprawnych.

Ci, którzy obawiają się bezpośredniej pracy z ludźmi, mogą poświęcić się realizacji zadań w biurach, w działach promocji, przy tworzeniu stron internetowych czy pozyskiwaniu środków na pracę organizacji. Najważniejsza jest chęć pomocy oraz pragnienie poświęcania prywatnego czasu na rzecz potrzebujących członków lokalnej społeczności.

Doświadczenie wynagrodzeniem

Chociaż wolontariusz za swoją pracę nie otrzymuje zapłaty, to jednak listę korzyści można wyliczać bardzo długo. Pracodawcy są pewni, że działalność w organizacjach pozarządowych jest cennym źródłem umiejętności, które wolontariusze wykorzystują, wkraczając na rynek pracy.

- Wolontariat jest dla wielu młodych osób pierwszą zawodową lekcją, która pozwala im zweryfikować swoje umiejętności i równocześnie daje możliwość poznania swoich mocnych i słabych stron. Pracując w organizacjach pozarządowych dają sobie szansę na podniesienie kwalifikacji i sprawdzenie, czy odnajdą się na stanowisku o którym marzą - mówi Karol Fekner, prezes zarządu firmy manBase S.A., dostawcy innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych opartych na testach psychometrycznych on-line.

Liczne szkolenia i spotkania z rozmaitymi ludźmi uczą tolerancji i pozwalają wolontariuszom poszerzać horyzonty myślowe. Wolontariat uczy także współpracy, samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane działania. Bez wątpienia, jest też najlepszym sposobem na naukę dobrej organizacji i zarządzania czasem. Konieczność łączenia wielu obowiązków i zmagania się z presją czasu stwarza wyjątkową możliwość, by wykształcić w sobie umiejętność planowania oraz ustalania priorytetów.

Warto pomagać

Według najnowszych badań CBOS na temat zaangażowania społecznego Polaków, tylko co piąty respondent deklarował, że w 2011 roku pracował na rzecz potrzebujących. Jak zaznaczają analitycy, wypadamy blado w porównaniu z krajami Zachodu, gdzie wolontariat jest nie tylko bardzo ceniony, ale też modny.

Czy warto więc pomagać? Ci którzy zdobywali swoje pierwsze doświadczenia, pracując na zasadach wolontariatu w organizacjach pozarządowych, są pewni, że nigdzie nie zdobyli lepszej możliwości na weryfikację i rozwój własnych umiejętności, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

Sonia Kęsy

manBase
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »