Spotkanie przez telefon

Każdy, kto wysyła dokumenty aplikacyjne, oczekuje telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną do siedziby firmy. Coraz częściej zdarza się jednak, że zanim przedsiębiorstwo zaprosi na spotkanie osobę aplikującą, przeprowadza wstępną rozmowę kwalifikacyjną przez telefon.

Przepis na rozmowę

Trwająca około 20 - 30 minut rozmowa kwalifikacyjna przez telefon zapewnia osobie rekrutującej weryfikację kompetencji kandydata. Warto, by już na etapie wysyłania CV aplikujący uporządkował informacje dotyczące swoich kwalifikacji oraz doświadczenia. Nie bez znaczenia jest również zgłębienie wiedzy na temat przedsiębiorstwa. Dzięki wcześniej przygotowanym informacjom aplikujący nie będzie zaskoczony pytaniami oraz bez większego zastanowienia będzie mógł udzielić wyczerpujących informacji na zadane pytania. Podczas rozmowy ważne jest zapisanie nazwiska rekrutera oraz robienie notatek. Pomogą one zadać na końcu rozmowy pytania oraz przygotować się do kolejnego etapu rekrutacji.

Reklama

Rozmowa z zaskoczenia

Trudno przewidzieć, kiedy dokładnie zadzwoni telefon. Bez wcześniejszego przygotowania się, rozmowa z rekruterem może okazać się wówczas trochę stresująca oraz kłopotliwa. W takiej sytuacji kluczowe jest udzielanie krótkich, ale rzeczowych odpowiedzi. Na postawione pytania należy odpowiadać w sposób życzliwy, zdecydowany, opanowany oraz co bardzo ważne konkretnie.

Pierwsze wrażenie kandydat może zrobić jeszcze przed samą rozmową telefoniczną. Warto przed spodziewanym telefonem zrezygnować z usługi "granie na czekanie", a na poczcie głosowej nagrać formalną oraz wyraźną wiadomość. Swobodna wiadomość oraz klubowa muzyka w telefonie nie koniecznie musi świadczyć o profesjonalizmie kandydata.

Elastyczny termin

W sytuacji, kiedy nie można swobodnie rozmawiać z rekruterem lub po prostu nie jest się przygotowanym, można poprosić o przełożenie rozmowy, jednocześnie proponując termin dogodny zarówno dla rekrutera, jak i dla siebie. Uzyskany w ten sposób czas umożliwi zdobycie informacji na temat przedsiębiorstwa oraz pozwoli na szczegółowe przygotowanie odpowiedzi dotyczących zdobytego doświadczenia, umiejętności oraz motywacji do pracy na danym stanowisku. - Rekruter na podstawie uzyskanych od kandydata informacji, na przykład dotyczących jego osiągnięć oraz doświadczenia, musi podjąć decyzję czy jest on osobą spełniającą wymogi stawiane na danym stanowisku - zauważa Michał Wąsikowski z Talentica, dostawcy usług rekrutacyjnych - rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest etapem mającym na celu wybranie najlepszych kandydatów spośród nierzadko setek nadesłanych aplikacji. Od precyzyjnego przygotowania się kandydata do rozmowy może zależeć w jaki sposób zostanie on oceniony przez rekrutera.

Nietowarzyska rozmowa przez Skype

Poza telefoniczną rozmową kwalifikacyjną przedsiębiorstwa wykorzystują również popularny komunikator. Rozmowa rekrutacyjna przez Skype, choć w Polsce jeszcze nie tak popularna jak za granicą, zdobywa coraz więcej zwolenników. Chociaż rozmowa przez komunikator prowadzona jest w domowym zaciszu nie zwalnia kandydata z obowiązku profesjonalnego jej potraktowania. Oprócz biznesowego ubioru, który jest absolutną podstawą należy zadbać również o nazwę użytkownika. Login, podobnie jak adres e-mail, musi zawierać nazwisko kandydata. W innym wypadku należy utworzyć nowe konto przygotowane specjalnie na okoliczność rozmowy rekrutacyjnej.

Wideokonferencja, pomimo tego, że jest prowadzona przez komputer uniemożliwia korzystanie z internetu. Nie oznacza to jednak, że nie można wspomóc się notatkami. Przygotowanie najważniejszych informacji oraz umieszczenie ich przy laptopie pozwoli poczuć się pewniej oraz bardziej komfortowo. Dzięki wideokonferencji można również przekazać w sposób niewerbalny informacje o sobie. Wykorzystując kadr kamerki można pochwalić się na przykład pokaźnym zbiorem literatury specjalistycznej, który może wskazywać na zainteresowania kandydata oraz wykazać się chęcią zgłębiania wiedzy ze wskazanej tematyki.

Doris Szafraniak

manBase
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »