Rozmowa o pracę? Nic strasznego!

Rozmowa kwalifikacyjna to dla kandydata najważniejsza część całego procesu rekrutacyjnego. Na jej pozytywny przebieg wpływa wiele czynników, a wśród nich jest przede wszystkim dobre przygotowanie osoby ubiegającej się o pracę.

Kandydatom wydaje się, że nie powinni mieć problemu z rozmową. Przecież potrafią się przedstawić, powiedzieć coś o sobie, znają swoje doświadczenie. Często jednak zapominają o tym, że podczas spotkania pojawia się stres, który w jednej chwili powoduje, że wszystko co wydaje się banalne, staje się trudne i skomplikowane. Jak zminimalizować jego skutki i zwiększyć szansę na zatrudnienie?

Pobierz darmowy program PIT 2012

Zdobyć informacje na temat firmy


Kandydat do pracy, zanim pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, powinien zdobyć podstawową wiedzę na temat firmy, do której aplikował. Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie takie pytanie będzie jednym z tych, które rekruter zada. W ten sposób sprawdza on zaangażowanie w proces rekrutacji oraz okazanie zainteresowania działalnością firmy. Już podczas składania dokumentów wypada wiedzieć, czym firma się zajmuje, z jakiej jest branży, jaka jest jej grupa docelowa itp. Ta wiedza może być przydatna także do rozwiązania zadań, jakie mogą pojawić się podczas rozmowy np. w ramach assessment center.

Przeanalizować ofertę


Kandydat powinien uważnie przeczytać ofertę pracy i porównać wymagania pracodawcy z posiadanym doświadczeniem. Warto wiedzieć, które umiejętności będą przydatne na danym stanowisku. Nawet jeżeli nie zostanie on o to zapytany, może sam zwrócić na nie uwagę pracodawcy podczas rozmowy. Tym samym może pokazać swój potencjał.

Poznać własne kompetencje


Świadomość własnych kompetencji i predyspozycji jest niezmiernie ważna dla osoby szukającej pracy. Można oczywiście usiąść i na kartce papieru wypisać swoje mocne i słabe strony, jednak bardzo trudno jest samemu ocenić poziom poszczególnych kompetencji. 

Warto skorzystać z możliwości, jakie daje dziś rynek pracy i bezpłatnie wypełnić test w internecie. - Dzięki skorzystaniu z systemu do badania kompetencji i predyspozycji zawodowych można poznać swoje atuty i słabości, a także porównać swoje wyniki z wynikami innych kandydatów na rynku pracy. Znając swoje kompetencje i predyspozycje, kandydat wybiera rekrutację zgodną z umiejętnościami, a to zwiększa pewność siebie i tym samym zmniejsza stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej - mówi Michał Kiełpiński z manBase SA, właściciela internetowej platformy do mierzenia kompetencji i znajdowania pracy.

Znać swoje CV


Podczas przygotowań należy skupić się także na przebiegu swojego doświadczenia i osiągnięciach. Kandydat powinien przypomnieć sobie, za co był odpowiedzialny w poprzedniej pracy, z jakimi problemami się spotkał, i jak je rozwiązał, oraz jakie sukcesy osiągnął. Dzięki temu, podczas rozmowy, dużo łatwiej będzie mu opowiadać o sobie, będzie bardziej wiarygodny i nie zapomni powiedzieć o najważniejszych projektach z punktu widzenia danej rekrutacji.

Przygotować listę potencjalnych pytań


Podczas rozmowy kwalifikacyjnej niektóre pytania stały się standardem. Odpowiedzi na nie można przemyśleć już wcześniej, co zwiększy spokój i pewność siebie podczas rozmowy.

Przykłady pytań:
1. Dlaczego zdecydowała się pani/pan kandydować na to stanowisko?
2. Co zainteresowało panią/pana w naszej ofercie pracy?
3. Dlaczego uważa pani/pan, że powinniśmy zatrudnić właśnie pana/panią?
4. Dlaczego zmienia pani/pan pracę?
5. Jakie ma pani/pan plany zawodowe na 5 lat?
6. Jakie są pani/pana mocne i słabe strony?
7. Jakie są pani/pana wymagania finansowe?

Zadać własne pytania


Rozmowa kwalifikacyjna to najlepszy moment, żeby dowiedzieć się, jakie są warunki pracy, czego firma oczekuje od pracownika, jakie zadania są na danym stanowisku. Kandydat będzie mógł się przekonać, czy właśnie ta praca jest dla niego interesująca, ale także pokaże rekruterowi zainteresowanie ofertą i zaangażowanie w pracę.

Wykonanie tych kilku czynności dzień przed rozmową nie zapewni w stu procentach sukcesu, ale może znacząco pomóc przezwyciężyć stres związany z rekrutacją. Na ocenę kandydata wpływa również jego kultura osobista i ubiór. Warto zadbać o takie szczegóły, gdyż wpływają one na pierwsze wrażenie o kandydacie. Jednak najważniejsze to zachować spokój, mówić prawdę i pozostać sobą.

Mateusz Kozłowski

Reklama
manBase
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »