Podróże wzbogacają... również twoje CV!

Okres wakacyjny dobiega końca, za nami bliższe i dalsze podróże. Dla niektórych były to wycieczki do nadmorskich kurortów i relaks na plaży, a dla innych wyjazd z plecakiem w nieznane. Byli też tacy, którzy wyruszyli w podróż połączoną z pracą zarobkową. Niezależnie od celu i formy, to doświadczenie, które wzbogaca. Także zawodowo!

W czasie wakacji ci, którzy mają stałe zatrudnienie, mają czas na złapanie oddechu i "naładowanie baterii". Dzięki temu pracownik może wrócić do swoich obowiązków z nową energią i zwiększoną efektywnością. Osoby, które są na początku drogi zawodowej, często wykorzystują okres między zakończeniem studiów a podjęciem pierwszej pracy na podróże i zastanowienie się nad przyszłością. To dobry moment na zebranie nowych, ciekawych doświadczeń i lepsze poznanie siebie.

Poszerzanie horyzontów

Bywa tak, że po ukończeniu studiów młodzi ludzie nie wiedzą jeszcze, jaką drogę zawodową chcieliby obrać. Wakacje to dobry moment na zastanowienie się nad tym, a podróże mogą tylko pomóc w podjęciu decyzji. Poszerzają horyzonty, pozwalają spojrzeć na dotychczasowe życie z dystansu i być może zauważyć to, czego nie dostrzegało się wcześniej. - Chwilowa zmiana otoczenia może pomóc zastanowić się nad tym, co chciałbyś robić dalej, w jakim kierunku się rozwijać. Warto poświęcić ten czas na przemyślenia, przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron, zastanowienie się, jakie posiadane umiejętności chcielibyśmy wykorzystywać w przyszłej pracy - podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Zdobywanie doświadczenia

Zagraniczne wyjazdy, łączące zwiedzanie i pracę, to popularny wśród młodych ludzi sposób na spędzenie wakacji. Można skorzystać ze zorganizowanych wyjazdów lub spakować plecak i wyruszyć w taką podróż na własną rękę. - Zastanów się, dokąd chciałbyś wyjechać i zorientuj się, jakie są perspektywy znalezienia tam pracy. Być może na początku swojej przygody zajęcia, które znajdziesz nie będą zanadto ambitne - zbieranie owoców czy praca w fabryce. Możesz jednak wiele zyskać - nauczyć się pracy w zespole, odpowiadania za swoje obowiązki, ale także podszlifować język obcy - radzi Małgorzata Majewska. Praca w innym kraju wiąże się z reguły z koniecznością komunikowania się w innym niż nasz języku. A na dzisiejszym rynku pracy znajomość języków obcych jest niezbędna.

Otwartość na świat

Podróżowanie, szczególnie na własną rękę, daje możliwość poznawania rdzennych mieszkańców, odkrywania ich kultury, podpatrywania ich zachowań. To z kolei sprawia, że ludzie stają się bardziej otwarci, łatwiej nawiązują kontakty. A w dzisiejszym świecie, poza odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, pracodawcy cenią także umiejętność komunikowania się z ludźmi. Poznawanie innych kultur pomaga także spojrzeć na dotychczasowe życie z nowej perspektywy. - To szczególnie ważne, jeśli jesteśmy na rozstaju zawodowych dróg, czujemy wypalenie. Doświadczenia zdobyte w podróży mogą nam pomóc zdystansować się i spojrzeć na dotychczasowe sprawy inaczej oraz zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy robić dalej - podsumowuje Małgorzata Majewska.

Monster Polska
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »