Zwolnić się czy być zwolnionym - oto jest pytanie

W życiu zawodowym przychodzi czasem taki moment, że nie wszystko układa się po twojej myśli. Czujesz, że twoja przyszłość w firmie jest niepewna i grozi ci zwolnienie ze względu na słabe wyniki w pracy lub po prostu nie dogadujesz się z szefem. Zastanawiasz się, czy powinieneś poczekać, aż zostaniesz zwolniony, czy samemu odejść? Według ekspertów monsterpolska.pl, odpowiedź zależy od tego, co dla ciebie ma większe znaczenie - reputacja czy finanse?

Twoja kondycja i samopoczucie

Zanim złożysz wypowiedzenie, zastanów się, jak sytuacja w pracy wpływa na twoje samopoczucie. Jeśli obciążenie jest zbyt duże, rozważ zmianę pracy. Jeśli jeszcze radzisz sobie z napięciem, odłóż decyzję.

Szczebel kariery

Jeśli zostaniesz zwolniony na początku swojej kariery, nie będzie to miało tak dużych negatywnych konsekwencji, jak w przypadku osoby bardziej doświadczonej. Dlatego jeśli zajmujesz kierownicze stanowisko, lepiej uważnie rozważ wszystkie za i przeciw.

Zabezpieczenie finansowe

- Znalezienie pracy w przypadku stanowiska menedżerskiego trwa zazwyczaj około pół roku. Upewnij się więc, że masz odpowiednie zabezpieczenie finansowe i siłę psychiczną, aby zafundować sobie taką przerwę - radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Czas oczekiwania na nową szansę zawodową zależy oczywiście od branży i aktualnej sytuacji na rynku. Ponadto pracodawcy często wolą osoby w danej chwili zatrudnione, albo takie, które pozostawały bez pracy przez okres krótszy niż pół roku.

Reklama

Czy rozejdzie się plotka?

Jeśli pracujesz na wysokim stanowisku, jest bardzo prawdopodobne, że obracasz w dość hermetycznym środowisku profesjonalistów. W takim wypadku wszyscy w krótkim czasie będą wiedzieli o powodach rozstania się z firmą. Korzystniej jest więc zrezygnować samemu.

Od pracowników na wyższych stanowiskach oczekuje się ponadto pewnego zakresu kompetencji. Jeśli zostaniesz zwolniony, twój wizerunek profesjonalisty może ucierpieć.

Pogódź się ze swoim przeznaczeniem

Jeśli zdecydujesz się poczekać na moment zwolnienia, przygotuj się na to. Najgorsze, co możesz zrobić, to zanegować całą sytuację. Pogódź się z tym, co nieuchronne i upewnij się, że odejdziesz na najkorzystniejszych dla siebie warunkach. Na wszelki wypadek przygotuj dokumenty aplikacyjne i rozpocznij rozsyłanie ich do innych firm.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »