Zostań pracownikiem sezonowym

Zdobycie pracy sezonowej w rolnictwie czy ogrodnictwie wciąż jest stosunkowo łatwe. Część pracodawców nie wymaga znajomości języka obcego i doświadczenia zawodowego.

Już wkrótce zabrzmi ostatni dzwonek dla osób, które chcą spędzić sezon w ogrodach, w szklarniach, na farmach czy na polach. W ten sposób można pracować m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii czy Francji. Od lat propozycje zatrudnienia na kilka-, kilkanaście tygodni cieszą się sporym zainteresowaniem.

Niekiedy zdarza się, że o podpisaniu umów decyduje... kolejność zgłoszeń. Przeważnie oferowane są płace minimalne obowiązujące w danym kraju lub stawki nieznacznie wyższe. Jednak i tak można zarobić kilka razy więcej niż w Polsce za wykonywanie podobnych zadań. Dodatkowo są firmy zapewniające premię uznaniową (np. w wysokości 10 proc. wartości wynagrodzenia brutto) za przepracowanie całego okresu trwania kontraktu.

Reklama

Najpierw do lekarza?

W procesie naboru niezwykle ważną rolę odgrywają kondycja fizyczna i stan zdrowia. Zbiory to jednak wysiłek, często w specyficznych warunkach atmosferycznych. Trzeba pamiętać, że na przykład w szklarniach panuje podwyższona temperatura i wilgotność powietrza. Czynnikiem dyskwalifikującym dla kandydatów są między innymi problemy z ciśnieniem krwi czy choroby układu krążenia. 

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Ponadto nie każdy dobrze znosi częste klęczenie czy schylanie. Kto narzeka na bóle stawów lub kręgosłupa, powinien poszukać innych propozycji zatrudnienia. - Pracodawca może poprosić o dostarczenie zaświadczenia od lekarza ogólnego. Najlepiej, aby dokument został wystawiony przed samym wyjazdem - mówi Anna Laskowska z agencji rekrutacyjnej Europeople Limited.

Niekiedy sporym atutem jest posiadanie własnego samochodu.

Nie dla każdego

W wielu przypadkach znajomość języka obcego jest wymagana tylko od kilku osób, które rozpoczną pracę w danym miejscu. Zakres wykonywanych obowiązków może się znacznie różnić w poszczególnych szklarniach, ogrodach czy na polach. Inaczej należy zbierać na przykład pomidorki koktajlowe, a inaczej pomidory kiściowe. Pracodawcy przedstawiają odpowiednie metody, a proces wdrażania trwa krótko. Zadania są proste, ale wielokrotne powtarzanie tych samych czynności może być męczące psychicznie.

Praca za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »