Znowu będą składki na Fundusz Pracy od "starszaków"?

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który zakłada przywrócenie obowiązku uiszczania składek na Fundusz Pracy od pracowników w wieku 55+. Sprawdźmy dlaczego, zapowiadany jest powrót składek od "starszaków".

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który zakłada przywrócenie obowiązku uiszczania składek na Fundusz Pracy od pracowników w wieku 55+. Sprawdźmy dlaczego, zapowiadany jest powrót składek od "starszaków".

Brak składek = nici z zasiłku

Proponowane w projekcie nowelizacji zmiany przewidują uchylenie art. 104 b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach. Przepis ten stanowi, że składki na Fundusz Pracy opłaca się za osoby:

- pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym;

- wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą;

- wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz za osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3;

Reklama

które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Zatem obecnie pracodawcy są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy od kobiet, które ukończyły 55 lat oraz mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Wprowadzenie rozwiązania w postaci nieodprowadzania składek na FP od "starszaków" miało uczynić atrakcyjniejszym zatrudnianie takich osób. Jednocześnie wykluczyło jednak możliwość pobierania przez te osoby zasiłku dla osób bezrobotnych. Bowiem zasiłek przysługuje osobom, które w ostatnich 18 miesiącach były zatrudnione (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia) co najmniej przez 12 miesięcy, otrzymywały wynagrodzenie przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego odprowadzane były składki na FP.

Wrócą dodatkowe obciążenia dla pracodawców

Jak twierdzą projektodawcy, uchylenie zwolnienia od obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy od osób 55 + ułatwi im podejmowanie decyzji o pozostaniu na rynku pracy i poszukiwaniu zatrudnienia. Nie będą bowiem obawiać się, że w razie utraty pracy nie będzie przysługiwał im zasiłek dla osób bezrobotnych. Ponadto zdaniem projektodawców dzięki wprowadzeniu nowej regulacji w wieloetapowym i rozłożonym na wiele lat procesie podnoszenia wieku emerytalnego, nie będzie konieczne dokonywanie równoległego podnoszenia granicy wieku, od którego ustaje obowiązek pracodawcy opłacania składek na Fundusz Pracy. Pozostaje jednak pytanie, czy pracodawcy przy dodatkowym obciążeniu w postaci konieczności opłacania składek będą chętniej zatrudniali osoby w wieku 55+ i jeszcze starsze. Proponowana zmiana w postaci obowiązku uiszczania składek na FP od wszystkich zatrudnionych, ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Obecnie projekt nowelizacji ustawy został skierowany do I czytania w Sejmie.

Marta Szostak

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy druk Sejmowy nr 243

Ekspert kadrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »