Zezwolenia na pracę: Ukraińcy liderem, Nepalczycy na drugim miejscu

W ubiegłym roku wydano niemal 329 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców - wynika z najnowszych danych GUS*. Zdecydowana większość, bo aż 238 tys. została wydana obywatelom Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z Nepalu (niemal 20 tys.), a trzecie zajęły osoby z Białorusi (19 tys.).

Jak wskazują eksperci Personnel Service, w porównaniu do 2017 r. liczba zezwoleń na pracę dla Ukraińców wzrosła o niemal jedną czwartą, a dla Białorusinów prawie się podwoiła. Największy skok zezwoleń odnotowano dla osób z Nepalu - w 2018 r. było ich aż o 181 proc. więcej niż w 2017 r. 

- Liczba Ukraińców pracujących w Polsce rośnie systematycznie od kilku lat. Polacy coraz bardziej oswajają się ze stałą obecnością w naszym kraju sąsiadów ze Wschodu, a Ukraińcy coraz chętniej zostawaliby u nas na dłużej. Wbrew obawom, otwarcie niemieckiego rynku pracy nie zmieni wiele w tych tendencjach. Co ciekawe, znacząco wzrosła liczba zezwoleń dla pracowników z Białorusi i Nepalu - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Reklama

- O ile Białorusini postrzegają nasz kraj i pracę w nim podobnie jak Ukraińcy, to pracownicy z Azji już zdecydowanie mniej chętnie zwiążą się z naszym krajem. To grupa, dla której konkretne miejsce pracy w Europie ma zdecydowanie mniejsze znaczenie - jadą tam, gdzie są potrzebni. Niemal trzykrotny wzrost liczby takich pracowników rok do roku pokazuje jeszcze wyraźniej, jak duży problem z zapełnianiem wakatów mają polscy pracodawcy - dodaje.

Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku wydano niemal 329 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, co oznacza wzrost o niemal 40 proc. rok do roku. Najwięcej z nich będzie pracować u nas od trzech miesięcy do roku, jako pracownicy przemysłowi i rzemieślnicy. W taki sposób najczęściej zatrudniani są u nas Ukraińcy i Białorusini. Natomiast pracownicy z Nepalu z większą częstotliwością zajmują wakaty jako pracownicy przy pracach prostych, co wynika w dużym stopniu z trudności zrozumienia i nauki języka polskiego.

Nie tylko zezwolenia

Uzyskanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca może być skomplikowane i zająć sporo czasu, dlatego większość pracodawców wybiera inną ścieżkę. Pracownicy z zagranicy mogą pracować w Polsce także dzięki oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, złożonemu przez pracodawcę, a także pozwoleniu na pracę sezonową, obowiązującemu 9 miesięcy. Na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi mogą pracować tylko obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. W obu ścieżkach także dominują Ukraińcy. Pierwszych w 2018 r. wydano w Polsce dla naszych sąsiadów ze Wschodu 1,45 mln, a drugich 120 tys.

Z kolei jak wskazują dane NBP, w 2018 r. na polskim rynku pracy było w sumie ok. 1,2 mln Ukraińców, z  czego stale przebywało ich ponad 800 tys.

* https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/zatrudnienie-i-wynagrodzenia-w-gospodarce-narodowej-w-2018-roku,1,33.html

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »