Zespół ds. prawa pracy RDS proponuje 21 dni na odwołanie od zwolnienia z pracy

​Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje zespół do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego.

Andrzej Radzikowski z OPZZ zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że zespół RDS proponuje, aby wydłużyć czas na składanie odwołania od wypowiedzenia z siedmiu do 21 dni. - Złożenie takiego odwołania może się wiązać z pewnymi kosztami. Nie każdy pracownik ma pieniądze, aby wynająć profesjonalnego adwokata. Musi mieć czas, jak jest członkiem związku, do skorzystania z bezpłatnych porad - mówił.

Jak podkreślił, w proponowanych zmianach pojawił się także postulat wprowadzenia "wewnętrznych mediacji". - W razie konfliktu pracownik nie odwołuje się od razu do sądu pracy, bo jest mediator. Przez to odciążamy sądy pracy. Po drugie jest to procedura szybsza. Jeżeli jest wola i nić zawarcia porozumienia, to pracownik odstępuje od wystąpienia do sądu pracy - wyjaśnił Radzikowski.

Zaznaczył, że proponowane zmiany to wynik porozumienia z pracodawcami. - Oni też popierają te rozwiązania. Uważają, że rozmowa z pracownikiem przy obecności mediatora może przynieść pozytywny skutek i nie będzie trzeba wszczynać całej procedury sądowej. Bo ona też dla pracodawców jest kłopotliwa - powiedział przedstawiciel OPZZ.

Również Sławomir Adamczyk z NSZZ "Solidarność" pozytywnie ocenił rozwiązania wypracowane w zespole prawa pracy RDS. - Obowiązujące prawo należy zmienić. Niektóre przepisy są jeszcze z czasów stalinowskich - wskazał.

Jak mówił, proponowane zmiany to efekt kompromisu. - Pracodawcy podczas negocjacji zaproponowali dodanie tak zwanej mediacji wewnętrznej. My na takie rozwiązania przystaliśmy - zaznaczył Adamczyk. Według niego, rozszerzenie procedury mediacji pozwoli na szybsze rozwiązania niektórych konfliktów między pracownikami a pracodawcami. - Niektóre kwestie można rozwiązać na poziomie zakładu. W towarzystwie mediatora - wyjaśnił.

Przedstawiciel Solidarności zaznaczył, że proponowanymi zmianami zajmie się w środę na posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego. - To będzie pierwsza inicjatywa legislacyjna RDS. Zobaczymy, jak rząd na nią zareaguje, ministerstwo pracy - dodał.

Pozytywnie o zmianach w Kodeksie pracy wypowiada się również strona pracodawców. Ekspertka ds. prawa pracy Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka powiedziała, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że siedem dni nie zawsze wystarcza na dopełnienie formalności związanych z odwołaniem się od wypowiedzenia umowy o pracę. - Wydłużenie tego okresu nie skomplikuje życia pracodawcom. Dlatego popieramy te zmiany - stwierdziła.

- Mam nadzieję, że w środę uda się dojść do porozumienia podczas uroczystości, na której będzie gościł prezydent. Będzie to rok od powstania Rady Dialogu Społecznego - przypomniała.

Prezydent Andrzej Duda będzie gościł Radę Dialogu Społecznego w rok po jej powołaniu. Spotkanie zaplanowano na środę w Pałacu Prezydenckim. Oprócz podsumowania działań RDS pod przewodnictwem strony związkowej, Rada ma omówić kierunki zmian w szkolnictwie wyższym.
 

Reklama
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »