Zawód, który zmienia świat

Poza zatrudnieniem w sektorze komercyjnym lub publicznym, pracę można również znaleźć w organizacjach pozarządowych - stowarzyszeniach i fundacjach. Czym charakteryzuje się zatrudnienie w takiej instytucji?

Praca w fundacji lub stowarzyszeniu to zajęcie dość specyficzne - i ze względu na charakter zadań i na grupy odbiorców działań. Ci, którzy już tam pracują, często nie wyobrażają sobie pracy w innego typu organizacjach. W pracy w tym środowisku jednak nie wszyscy potrafią się odnaleźć.

Życie - nie praca

Często osoby pracujące w organizacjach pożytku publicznego twierdzą, że to nie praca. To po prostu ich życie. Robią coś, czego nie muszą się wstydzić. Coś, z czego są wręcz dumni. Mają energię, by zmieniać świat i motywację, by wpływać na ludzką świadomość. Poprzez swoją pracę mogą wskazywać społeczeństwu lepsze, łatwiejsze i bardziej prawidłowe sposoby postępowania. Zmieniają rzeczywistość i świadomość społeczną. Szczytny cel nadaje sens temu, co robią.

Reklama

Dla innych

Pracownicy organizacji pozarządowych realizują kampanie społeczne i projekty w ramach których pomagają potrzebującym osobom starszym, dzieciom, dbają o ekologię, wyciągają rękę do poszkodowanych przez los, pomagają wykonać sprawy urzędowe. Działają we wszystkich obszarach życia - od sportu, turystyki i rekreacji przez edukację i wychowanie oraz kulturę i sztukę po ochronę zdrowia, pomoc społeczną i usługi socjalne. Wszystkie te prace mają ten sam cel - pomoc społeczeństwu.

Na dobry początek

Osoby pracujące w organizacjach non profit zazwyczaj zaczynają od wolontariatu. Jeśli po jakimś czasie nadal chcą to robić, to dla nich dobry znak, że w takiej pracy mogą się spełniać. Jeżeli dodatkowo efekty ich pracy będą zadowalające, mogą otrzymać płatną pracę na etat. Taką ofertę ma około 1/4 organizacji pozarządowych (drugie tyle płaci za pracę w niepełnym wymiarze lub konkretne czasowe zlecenia), których jest w Polsce około 100 tysięcy. Zatrudnienie w tym sektorze to nie tylko normalne zajęcie zawodowe, za które otrzymuje się wynagrodzenie. Dodatkowo pracownicy spełniają swoją misję - pomagają innym.

Ważniejsza satysfakcja

Możliwość zdobycia nietypowego doświadczenia i wysoka satysfakcja z pracy rekompensują stosunkowo niskie - w porównaniu z pracą w innych sektorach - wynagrodzenie. Jednak praca na rzecz ludzi to ich pasja i sens życia. Oprócz wynagrodzenia liczą się: atmosfera pracy, ideały i wartości, jakimi kierują się współpracownicy i szefowie, satysfakcjonujące efekty pracy. W takiej pracy również mają możliwości rozwoju zawodowego, udziału w zagranicznych szkoleniach czy międzynarodowych konferencjach. Szansę na wdrażanie własnych pomysłów, realizację nieszablonowych projektów z ciekawymi ludźmi. Spotkania znanych osobistości, którzy chcą wspierać działalność organizacji. Tutaj wygrywa poczucie stabilności i misja.

Praca nie dla wszystkich

Praca w organizacji pozarządowej często jest bardzo czasochłonna i wymaga poświęceń za mniejsze pieniądze niż otrzymałoby się w innym miejscu. Mimo to, jest ciekawą alternatywą dla zatrudnienia w biznesie lub instytucjach publicznych. Tutaj wygrywa satysfakcja i możliwość samorealizacji. - W pracy w NGO mogą się odnaleźć przede wszystkim osoby empatyczne, o wysokim poziomie tolerancji i dużej komunikatywności. Otwarte na ludzi i na różnorodność, ale też charakteryzujące się swoistym uporem i determinacją. Nie bez znaczenia jest również kreatywność - mówi Michał Kiełpiński z manBase S.A., właściciela internetowej platformy do mierzenia kompetencji i znajdowania pracy.

Trzeba pamiętać, że takie osoby pracują z ludźmi, ale przede wszystkim dla ludzi i to właśnie trzeba lubić. Wtedy uśmiech i wdzięczność odbiorców ich pracy staje się bezcenna.

Anna Łukasiewicz

manBase
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »