Zarobki w branży motoryzacyjnej w 2011 r.

W branży motoryzacyjnej w 2011 roku nie na wszystkich szczeblach zarządzania odnotowano wzrost wynagrodzeń całkowitych. Najwyższe podwyżki otrzymali specjaliści - w stosunku do roku 2010 zarabiali przeciętnie 11 proc. więcej - wynika z XX ogólnobranżowego raportu płacowego, wydanego przez Sedlak & Sedlak.

Podobny wzrost płac miał miejsce w przypadku pracowników najwyższego szczebla - zwiększyły się one prawie o 10 proc. U starszych specjalistów odnotowano niższe wynagrodzenia niż przed rokiem - o ponad 4 proc. Analizując wynagrodzenia podstawowe, mniejsze płace niż w 2010 roku otrzymywali również pracownicy zatrudnieni na niższym szczeblu zarządzania - o nieco ponad 1 proc.

Jak jednak prezentowały się wynagrodzenia w branży motoryzacyjnej w stosunku do ogólnego poziomu wynagrodzeń w Polsce? Poza najwyższym szczeblem zarządzania, zarobki na wymienionych szczeblach w branży motoryzacyjnej były wyższe niż we wszystkich branżach ogółem. Im niższy szczebel zatrudnienia, tym przewaga zarobków w omawianej branży w stosunku do płac ogółem była większa. Na średnim szczeblu zarządzania wynosiła ona niecały 1 proc., w przypadku pracowników szeregowych - prawie 4 proc. Co ciekawe, tendencja ta występowała także w przypadku wartości nominalnych. Pracownicy szeregowi w branży motoryzacyjnej zarabiali 106 zł więcej niż ich koledzy z innych branż, osoby zatrudnione na średnim szczeblu zarządzania - już tylko 74 zł więcej.

Reklama

Gdzie planowane są największe podwyżki?

Na wszystkich szczeblach zarządzania w branży motoryzacyjnej wysokość planowanych podwyżek wynosiła 4,5 proc. - średnio o 0,5 proc. więcej niż dla ogółu badania. W przypadku średniego i najwyższego szczebla zarządzania były one najwyższe spośród wszystkich badanych branż.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Teresa Hantz, Sedlak & Sedlak

O raporcie

XX ogólnobranżowy raport płacowy zawiera informacje o płacach 27 645 osób na 199 stanowiskach. Dane pochodzą ze 182 zakładów z całej Polski i obejmują okres od października 2010 do września 2011 roku.

wynagrodzenia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »