Wzrost wynagrodzeń w grudniu rozczarował

Wtorek, 24 stycznia 2017 (06:00)

Ubiegły tydzień był stosunkowo bogaty w opublikowane dane. Szczególne zainteresowanie w Polsce wywołał wzrost wynagrodzeń o 2,7 proc. Wynagrodzenia były co prawda wyższe, ale w porównaniu z prognozami i oczekiwaniami rynku na poziomie 3,95 proc., takie dane były rozczarowaniem.

Zdjęcie

Wzrost wynagrodzeń w grudniu rozczarował... /123RF/PICSEL
Wzrost wynagrodzeń w grudniu rozczarował...
/123RF/PICSEL

Średnie wynagrodzenie brutto jest obecnie na poziomie 4636 zł. Z polskiego rynku pracy napłynęły następnie dane dotyczące zatrudnienia. Liczba zatrudnionych wzrosła o 3,1 proc. w ujęciu międzyrocznym. Te dane były również rozczarowaniem, ale wciąż nie jest to duży problem. Jeżeli spowolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń nie będzie kontynuowane, rynek pracy w Polsce powinien wykazywać dobre wyniki, a poziom życia Polaków będzie wzrastać. Najważniejszy będzie oczywiście rozwój realnej gospodarki, która w tym roku powinna rozwijać się dobrze.

Z ważnych wydarzeń europejskich, warto podkreślić posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Bank poinformował, że na razie nie planuje reagować na negocjacje o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wypowiedzi Donalda Trumpa jako nowego amerykańskiego prezydenta. Nastawienie polityki monetarnej w strefie euro nie uległo zmianie.

Reklama

Złoty, pomimo wzrostu niepewności na rynku (m.in. spowodowanej relatywnie jastrzębim przemówieniem brytyjskiej szefowej rządu May), zyskał na wartości, a w piątek rano kurs znajdował się w okolicach poziomu 4,37 EUR/PLN. Kurs EUR/USD pod koniec tygodnia był notowany na poziomie 1,07.

Miroslav Novák, AKCENTA

Program 500+ zwiększa presję na wzrost wynagrodzeń /MarketNews24

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:zarobki
POLECANE zwiń