Wynajmuj i zarabiaj

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii wciąż jest w zastoju. Banki niechętnie dają kredyty na zakup nieruchomości. Korzystają z tego landlordzi, którzy podwyższają czynsze. Wynajem mieszkań w UK to dziś świetny interes. Również dla Polaków posiadających nieruchomość na Wyspach.

Według raportu Paragon Group, w 2011 r. prawie połowa (41 proc.) landlordów na Wyspach zamierza podwyższyć stawki za wynajem o 4-8 proc. To efekt ostrożnej polityki brytyjskich banków, które w pokryzysowych czasach niechętnie udzielają kredytów na zakup mieszkania. Dla wielu barierą nie do przeskoczenia jest wysokość wkładu własnego.

Według Council of Mortgage Lenders, przeciętny depozyt, który każdy potencjalny nabywca musi zgromadzić przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny, wynosi obecnie 25 proc. wartości domu. Dlatego na Wyspach boom przeżywa rynek wynajmu, a landlordzi dyktują warunki i stawki. O zarabianiu jako landlord coraz częściej myślą również Polacy, którzy kupili nieruchomości w czasach kredytowego prosperity. Muszą jednak pamiętać o niezbędnych formalnościach.

Reklama

Rejestracja tylko w Szkocji

W Wielkiej Brytanii prawo nie jest wszędzie jednakowe, a władze regionów cieszą się sporą autonomią. W Szkocji każdy właściciel nieruchomości przeznaczonej do wynajmu musi być zarejestrowany jako landlord w Local Authority (urząd miasta) Wniosek można wypełnić przez internet (patrz: ramka). Właściciel nieruchomości otrzymuje wówczas Landlord Registration Number, który ważny jest przez trzy lata.

Rejestracja kosztuje kilkadziesiąt funtów. W Anglii obowiązku rejestracji nie ma. W 2009 r. były próby wprowadzenia takich samych regulacji jak w Szkocji, ale nowy rząd zrezygnował z pomysłu poprzedników. Niemniej warto zarejestrować się w NLA (National Landlord Association), gdzie eksperci za 80 funtów (370 zł) rocznie doradzą nowicjuszom, jak najlepiej poruszać się w gąszczu mieszkaniowej dżungli.

Niezbędne certyfikaty

Wszystkie mieszkania przeznaczone pod wynajem, zanim trafią na rynek, muszą posiadać EPC - Energy Perfomance Certification. Certyfikat jest ważny przez 10 lat, a jego cena w zależności od regionu waha się od 70 do 100 funtów (320-460 zł). Równie niezbędny jest certyfikat Gas Safety - ważny przez 12 miesięcy. Instalacje gazowe muszą być regularnie sprawdzane przez wykwalifikowanego i licencjonowanego inżyniera.

W Anglii wymagany jest również certyfikat Electrical Safety. W tym przypadku instalacja elektryczna oraz okablowanie muszą być sprawdzane co pięć lat. Niezbędne są również czujniki dymu. Detektory powinny znajdować się na każdym piętrze nieruchomości. Wiele osób wynajmuje mieszkania lub domy, które są obciążone kredytem hipotecznym (tzw. buy to let). Wówczas bank ma określone wymagania. Najczęściej dotyczą tego, aby lokatorzy byli zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin. Niemniej przed wynajęciem lokum warto dokładnie sprawdzić wymogi stawiane przez bank.

Ściany w kolorze neutralnym

Mimo rosnącego popytu na wynajem mieszkań i domów w UK warto też zadbać o jak najlepszy standard nieruchomości, aby przyciągnąć atrakcyjnych i solidnych najemców. Mieszkaniowi eksperci w Wielkiej Brytanii radzą nowym landlordom, aby dokonali niezbędnych napraw, ale również zadbali o wystrój wnętrz. Dobrze wyposażyć nieruchomość w meble, a także różne akcesoria i ozdoby, jak np. kwiaty czy świece.

Eksperci zalecają także, aby ściany pomalować na "neutralny" kolor, co zazwyczaj kończy się pospolitą i nudną magnolią, na którą narzeka większość wynajmujących. Niemniej, taki kolor według specjalistów "pozwala potencjalnym najemcom pozytywnie wyobrazić sobie przyszłe mieszkanie w danym miejscu". Przed wystawieniem lokalu na rynek należy także sprawdzić ceny najmu nieruchomości w okolicy. Z pomocą przyjdzie w tym przypadku internet (np. www.rightmove.co.uk), lokalna prasa albo agencje nieruchomości, które dokonają profesjonalnej wyceny.

Dbaj o lokatorów

O niesolidnych i nieuczciwych landlordach krążą na Wyspach legendy, dlatego warto trochę się postarać, aby ten stereotyp zmienić. Solidny landlord stara się nie niepokoić wynajmującego i ogranicza swoje wizyty do tych koniecznych ze względu na dobro lokalu i najemców. Dba również o określone i szybkie naprawy, zwłaszcza wtedy, gdy ich brak w znaczący sposób wpływa na standard życia mieszkańców. Warto również udostępnić mieszkańcom wszelkie instrukcje obsługi urządzeń znajdujących się w mieszkaniu (np. bojler) oraz numery telefonów alarmowych.

Pomoc agencji

Wszystkie te kwestie, procedury i formalności mogą być załatwione przez profesjonalną agencję wynajmu nieruchomości. Najlepiej wówczas sprawdzić i porównać oferty kilku takich agencji działających na danym terenie. Agencje za opiekę nad nieruchomością (znajdowanie lokatorów, umowy, pobieranie czynszu itp.) pobierają opłaty w wysokości ok. 11 proc. wartości miesięcznego czynszu. Dodatkowa opieka, czyli tzw. management service, polegająca na płaceniu rachunków za właściciela, przeprowadzaniu inspekcji, nadzorowaniu napraw i renowacji to kolejne 6 proc. wartości miesięcznego czynszu.

Radosław Zapałowski

Chcesz zostać landlordem w Szkocji?

Wypełnij wniosek przez stronę internetową:

www.landlordregistrationscotland.gov.uk

Zanim wynajmiesz mieszkanie, upewnij się, że posiadasz następujące certyfikaty:

- Energy Perfomance Certification

- Gas Safety

- Electrical Safety

Praca i Życie za Granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »