Wynagrodzenia kierowców

Czwartek, 4 listopada 2010 (14:00)

Zawodowy kierowca to jedna z tych profesji, od których w znacznym stopniu zależy sprawne funkcjonowanie całej gospodarki. Patrząc jednak na poziom zarobków w tym zawodzie można odnieść wrażenie, że niewystarczająco docenia się osoby zajmujące się jego wykonywaniem.

Zdjęcie

Kierowca autobusu miejskiego ma względnie stałą ilość godzin pracy, fot. Piotr Gajek /Agencja SE/East News
Kierowca autobusu miejskiego ma względnie stałą ilość godzin pracy, fot. Piotr Gajek
/Agencja SE/East News
Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku wynika, że stosunkowo najlepiej opłacanym stanowiskiem związanym z prowadzeniem pojazdów samochodowych był kierowca autobusu. Mediana jego miesięcznego wynagrodzenia wyniosła 2765 zł i była o 20 proc. niższa niż zanotowana ogółem dla całego badania (3425 zł). Na zbliżonym poziomie zarabiali kierowcy samochodów ciężarowych TIR (2610 zł). W naszym zestawieniu najniżej opłacani byli zawodowi kierowcy legitymujący się uprawnieniami kategorii B. Ich miesięczne dochody kształtowały się na poziomie 2200 zł brutto.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Reklama

Patrząc na przedstawione dane warto jednak pamiętać, że w przypadku poszczególnych kategorii kierowców płaca składa się często z dodatkowych elementów. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców ciężarówek, którzy mają w umowach określoną stałą podstawę wynagrodzenia, a część zmienna jest najczęściej uzależniona od przejechanych w danym okresie rozliczeniowym kilometrów. Jak podaje XIII raport płacowy dla stanowisk produkcyjnych opracowany przez Sedlak & Sedlak jej wartość wynosi średnio 32 proc. wynagrodzenia całkowitego.

W przypadku kierowców autobusów płaca jest również zróżnicowana w zależności od trybu pracy. Dla przykładu kierowca autobusu miejskiego ma względnie stałą ilość godzin pracy, dlatego też jego miesięczna płaca nie jest z dużym stopniu zróżnicowana. Inaczej jest w przypadku kierowców autobusów wykonujących zlecone przejazdy. Tu, podobnie jak w przypadku osób prowadzących samochody ciężarowe, płacę mocno różnicuje liczba przejechanych w miesiącu kilometrów.

Zdjęcie

/wynagrodzenia.pl
/wynagrodzenia.pl

Jak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano w tym roku najwyższe płace? Zapraszamy udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.

Weź udział w badaniu!

Arkadiusz Koperek, wynagrodzenia.pl, Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zarobki | kierowcy
POLECANE zwiń