Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Wymiar czasu pracy to liczba godzin i dni przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Podstawą do obliczenia wymiaru obowiązującego w danym okresie jest na ogół art. 130 K.p. Liczba dni i godzin roboczych ustalona zgodnie z tym przepisem jest "bazą" do prawidłowego zaplanowania rozkładów czasu pracy.

Wymiar czasu pracy to liczba godzin i dni przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Podstawą do obliczenia wymiaru obowiązującego w danym okresie jest na ogół art. 130 K.p. Liczba dni i godzin roboczych ustalona zgodnie z tym przepisem jest "bazą" do prawidłowego zaplanowania rozkładów czasu pracy.

Kodeksowy sposób wyliczenia wymiaru

Metodyka wyliczania wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym jest jednolita dla wszystkich systemów czasu pracy (z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym). Wynika ona z art. 130 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających),
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Reklama

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na część etatu, obowiązujący go wymiar czasu pracy ustala się proporcjonalnie do tego niepełnego etatu. Natomiast w przypadku objęcia pracownika odrębnymi normami czasu pracy, przy obliczaniu wymiaru czasu pracy należy stosować te normy.

Święta obniżające wymiar

Obchodzone w Polsce święta, które są jednocześnie dniami ustawowo wolnymi od pracy określa ustawa o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.). W 2015 r. świętami, które przypadają w innym dniu niż niedziela i obniżają wymiar czasu pracy, są:
- 1 stycznia - Nowy Rok (czwartek),
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (wtorek),
- 6 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
- 1 maja - Święto Państwowe (piątek),
- 4 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (sobota),
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (środa),
- 25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (piątek i sobota).

W przyszłym roku dwa ustawowe święta przypadają w sobotę. Są to 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z racji każdego z tych świąt powoduje, że pracodawca objęty system podstawowym lub zbliżonym, u którego dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty, musi wyznaczyć inne dni wolne od pracy. Powinno to nastąpić w ramach okresów rozliczeniowych, w których przypadają wskazane święta.

W tabelach przedstawiamy wymiary czasu pracy w 2015 r., we wszystkich systemach czasu pracy, z wyjątkiem ruchu ciągłego.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

autor: Agata Barczewska
Gazeta Podatkowa nr 93 (1134) z dnia 2014-11-20

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »