W irlandzkim banku załatwisz sprawy po polsku!

Założenie konta na Zielonej Wyspie przestało być dla Polaków problemem. Nawet dla tych, którzy nie znają angielskiego. Największe irlandzkie banki zrozumiały, że muszą zadbać o polskich klientów.

I nie dość, że nie pobierają za to żadnych dodatkowych opłat, to jeszcze podpowiadają jak obniżyć koszta np. związane z przekazywaniem pieniędzy rodzinie w Polsce. A wszystko, dzięki współpracy z polskimi bankami.

Polak = poważny klient

Największym bankom działającym na Zielonej Wyspie tak bardzo na nas zależy, że nie tylko drukują ulotki informacyjne w języku polskim, ale także tłumaczą swoje strony internetowe i w wielu oddziałach zatrudniają polskojęzyczną obsługę. Oferują także pomoc - oczywiście po polsku - poprzez specjalne infolinie.

Reklama

To jednak nie wszystko. Coraz częściej irlandzkie giganty podpisują umowy o współpracy z polskimi bankami. Dzięki temu możemy liczyć na szybsze i tańsze przelewy, a nasza polska historia kredytowa jest brana pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o pożyczkę lub kartę debetową w Irlandii.

Jakie dokumenty są niezbędne?

Teoretycznie, by założyć podstawowe konto, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Konieczne będzie też potwierdzenie, że faktycznie mieszkamy na terenie Irlandii. Jako taki dowód może służyć np. opłacony ostatni rachunek za prąd lub telefon (oczywiście na nasze nazwisko), kontrakt lub zaświadczenie od pracodawcy, albo legitymacja studencka potwierdzająca, że studiujemy na którejś z irlandzkich uczelni. Możesz także okazać w banku ubezpieczenie samochodu lub po prostu list z nadanym ci numerem PPS (musi go mieć każdy, kto podejmuje legalną pracę na Zielonej Wyspie).

W banku wypełniając wniosek o otwarcie konta, wydanie karty (płatniczej, debetowej i/lub kredytowej) oraz książeczki czekowej, nie unikniesz podania swoich danych osobowych, adresu, namiarów na pracodawcę oraz szacowanych zarobków (rocznych). W przypadku zakładania zwykłego konta nie musisz jednak przynosić żadnych zaświadczeń od pracodawcy, ani o tym że jesteś zatrudniony, ani o wysokości zarobków.

Konto i co jeszcze?

Do wyboru mamy kilka banków i Building Societes, czyli tzw. kasy budowlane (wbrew pozorom nie jest to propozycja tylko dla osób myślących o sfinansowaniu zakupu nieruchomości). Zanim zdecydujesz, upewnij się, który bank oferuje najlepszy i najtańszy dostęp do twoich pieniędzy (zwróć uwagę na ilość i lokalizację oddziałów oraz bankomatów, prowizję, oprocentowanie i wysokość opłat za prowadzenie rachunku; spytaj także o obsługę w języku polskim).

W Irlandii standardem jest wydawanie do każdego konta karty i/lub książeczki czekowej. Uwaga! Dobrze jest jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie tzw. Laser Card (karta debetowa). Dzięki niej będziesz mógł np. bez problemu zapłacić przez internet za bilet lotniczy.

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od tego, jakie konto wybierzesz (każdy bank oferuje przynajmniej kilka) i z jakich usług będziesz chciał korzystać. Niestety nie ma reguły ani co do tego ile kosztuje prowadzenie konta, ani w jakiej wysokości pobierane są opłaty np. za wpłatę lub wypłatę, wydanie karty lub przelew. Każdy bank - podobnie jak w Polsce - ma swoje przepisy i cennik.

Bank of Ireland np. wprowadził stałą opłatę 11,40 euro za kwartał do 90 transakcji. Za każdą następną trzeba zapłacić 28 centów. Jeżeli jednak wiesz, że nie będziesz aż tak bardzo korzystał z konta, możesz wybrać opcję, w której będziesz płacił prowizję w wysokości 28 centów za każdą dokonaną transakcję. W Ulser Bank musisz co roku zapłacić 10 euro za posiadanie kart bankomatowej. Z kolei AIB pobiera opłatę kwartalną w wysokości 4,5 euro, oraz 20 centów za każdą transakcję.

W ciągu kilku dni od wizyty w banku i dopełnieniu formalności, na adres domowy dostaniesz dwa listy. W pierwszym znajdziesz informacje na temat numeru rachunku i wszystkimi niezbędnymi danymi dotyczącymi twojego konta. W drugim - kartę i jej dane.

Agnieszka Tomaszewska

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »