Urlop ojcowski wyłącznie dla pracownika-ojca

Urlop ojcowski został wprowadzony w 2010 r. Pozwala on pracownikowi-ojcu także włączyć się aktywnie w wychowywanie swojego dziecka. Co prawda wymiar tego urlopu nie jest zbyt duży, jednak już od 1 stycznia 2012 r. będzie on dłuższy od przysługującego dotychczas. Zasady, na jakich można z niego skorzystać, określają przepisy Kodeksu pracy.

Kiedy ojciec może skorzystać z urlopu?

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. W odniesieniu do ojca adopcyjnego czas wykorzystania tego urlopu został wydłużony do:

  • ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Reklama

Regulacje takie wynikają z art. 1823 § 1 K.p.

Możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego przez pracownika-ojca wychowującego dziecko przysposobione do ukończenia przez nie 7. lub 10. roku życia nie stosuje się do wymienionego pracownika-ojca, który wykorzystał urlop ojcowski w związku z przysposobieniem dziecka przed 1 stycznia 2011 r.

Wymiar i warunki udzielenia urlopu

W latach 2010-2011 wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień. Od 1 stycznia 2012 r. będzie on wydłużony do 2 tygodni. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który będzie korzystał w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem tego urlopu. Części tej udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu. Regulację powyższą zawiera art. 15 ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654).

Warunkiem formalnym udzielenia pracownikowi-ojcu urlopu ojcowskiego jest złożenie przez niego wniosku w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić złożony wniosek (art. 1823 § 2 K.p.).

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Do wniosku powinny zostać dołączone dokumenty potwierdzające posiadanie dziecka w wymaganym wieku, np. skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o jego wychowywaniu. Przy udzielaniu urlopu ojcowskiego tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Skorzystanie przez ojca dziecka z omawianego urlopu nie jest ograniczone innymi czynnikami. Oznacza to, że nawet jeżeli matka dziecka nie pracuje albo korzysta w tym czasie np. z urlopu wychowawczego, to i tak pracownik ma prawo do tego urlopu.

Ponadto pracownik może wystąpić o urlop ojcowski w dowolnym i dogodnym dla niego czasie, byle mieścił się on w okresie do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Wymiar urlopu ojcowskiego nie jest zależny od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Zatem bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno dziecko, bliźniaki czy trojaczki, pracownik może skorzystać tylko z jednego tygodnia urlopu ojcowskiego, a od 1 stycznia 2012 r. z 2 tygodni tego urlopu. Zasada ta nie obowiązuje, gdy pracownik-ojciec wychowuje więcej niż jedno dziecko w wieku do 12 miesięcy, które jednak nie przyszły na świat przy tym samym porodzie. W takim przypadku na każde z tych dzieci przysługuje oddzielny urlop ojcowski.

"1. Stosownie do treści art. 1823 § 3 K.p. w przypadku urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio m.in. art. 1831 § 1 K.p., zgodnie z którym przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. W 2010 r. i 2011 r. urlopu ojcowskiego udziela się zatem jednorazowo na 7 kolejnych dni kalendarzowych.

2. Przepisy Kodeksu pracy, w szczególności art. 1823 K.p. dotyczący urlopu ojcowskiego, nie przewidują możliwości dzielenia tego urlopu na części ani udzielania go w dniach. Jest on zatem niepodzielny i przysługuje w pełnym wymiarze tygodnia, a od 2012 r. - 2 tygodni. (…)

3. Kodeks pracy nie różnicuje wymiaru urlopu ojcowskiego ze względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie (tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego). Niezależnie od tego, czy pracownikowi urodzą się bliźnięta, czy więcej dzieci, w 2010 r. i 2011 r. ma prawo jedynie do tygodnia urlopu ojcowskiego. (…)"

Stanowisko Głównej Inspekcji Pracy w sprawie wymiaru urlopu ojcowskiego, pismo znak: GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP.


Przykładowy wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego

Roman Kwiatkowski
ul. Reja 25/3
Poznań

Poznań, 10 października 2011 r.

Zakład Budowlany "Cegła"
ul. Kopalniana 16
Poznań

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego

Proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia w okresie od 25 do 31 października 2011 r. na mojego syna Bartosza, urodzonego 22 listopada 2010 r.


Załączniki:
- skrócony akt urodzenia dziecka,
- oświadczenie o wychowywaniu dziecka

Roman Kwiatkowski

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


autor: Ewa Madejek
Gazeta Podatkowa nr 82 (810) z dnia 2011-10-13

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »