Urlop ojcowski podczas umowy zlecenia?

Czy osobie zatrudnionej na umowę zlecenie przysługuje urlop ojcowski? Jeżeli tak, jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop? Jakie elementy powinien zawierać wniosek ojcowski?

Zgodnie z przepisem art. 1823 § 1 Kodeksu pracy, pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, z tym że w 2011 r. urlop ten przysługuje w wymiarze 1 tygodnia.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Zasiłek macierzyński dla ojca

Wspomniana wyżej regulacja nie ma zastosowania do umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie urlop ojcowski nie przysługuje.

Reklama

Za czas urlopu ojcowskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński. Zasiłek ten przysługuje nie tylko pracownikom korzystającym z takiego urlopu, ale również innym osobom niebędącym pracownikami a podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, do których przepisy Kodeksu pracy nie mają zastosowania, w tym pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie. Warunkiem uzyskania uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego jest zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Wymogi formalne

Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, za okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne. W celu wypłaty zasiłku należy przedłożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu oraz dodatkowo, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS - zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a, w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, a także zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie.

Paszowski & Wspólnicy Kancelaria Prawna Spółka Komandytowa

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy - tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Ergo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »