UOKiK sprawdzi, czy ubezpieczyciele nie dyskryminują kobiet w ciąży

Wciąż nie ma jasności jaki wpływ na warunki ubezpieczeń turystycznych czy zdrowotnych powinno mieć wejście w życie 18 czerwca przepisów zakazujących różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń w ubezpieczeniach na życie i majątkowych ze względu na ciążę i macierzyństwo.

Jest to opisane w art. 18b ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Jak już pisaliśmy na stronach forsal.pl, towarzystwa (np. PZU) nie uznają za stosowne zmieniać warunków umów. Niektóre (np. Ergo Hestia) zmieniły je tak, że wyłączają swoją odpowiedzialność za poród.

Prawo do wyłączenia z zakresu umowy odpowiedzialności za koszty porodu potwierdzają wstępne opinie KNF. Ale istotne będzie też stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Niestety, nie możemy bez przeprowadzenia kontroli wzorców umów stwierdzić, czy dane postanowienia nie są korzystne dla konsumentów - mówi Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK.

Reklama

Zapowiada, że urząd zamierza przyjrzeć się wzorcom umów firm oferujących ubezpieczenia osobowe pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami, a raport z kontroli prawdopodobnie będzie jesienią.

- Jeżeli któreś postanowienie będzie z nimi sprzeczne - podejmiemy odpowiednie działania. Konsumenci mogą również składać pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie wzorców umów za niedozwolone - dodaje Agnieszka Majchrzak.

Marcin Jaworski

Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »