Umowa o pracę sezonową zamiast umowy na czas określony

Pytanie od czytelnika: Firma szyje kostiumy kąpielowe w okresie od stycznia do końca października. Pracownicy są zatrudniani na umowy na czas określony. Jaka powinna być przerwa między zakończeniem jednej a podpisaniem kolejnej umową na czas określony? Czy zamiast tego można zawrzeć z podwładnym umowę o pracę "sezonową"?

Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy, z pracownikiem można zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Rodzaj umowy zależy w pierwszym rzędzie od charakteru świadczonej pracy. W opisywanym w pytaniu zastanowić się należy, czy szycie kostiumów kąpielowych ma charakter pracy sezonowej. Odpowiedź pozytywna może budzić kontrowersje.

Nie ulega wątpliwości, iż z pewnością sprzedaż kostiumów kąpielowych na rynku krajowym podlega sezonowości, co nie oznacza jednak, iż jest ona jest możliwa jedynie latem. Nie można wykluczyć sprzedaży produktu klientom na potrzeby krytych basenów, wyjazdów zagranicznych, czy w ogóle na zagraniczne rynki zbytu. Aby prawidłowo zawrzeć umowę o pracę na czas szycia kostiumów kąpielowych nie wystarczy zaznaczyć, iż umowa jest zawarta na wykonanie określonej pracy. Niezbędne jest określenie terminu precyzującego trwanie umowy, tj. od stycznia do października, co powoduje, iż dokument taki nabiera cech umowy na czas określony i jako taki powinien być klasyfikowany.

Jeżeli uznamy, że zatrudnienie powinno polegać na zawarciu umowy na czas określony, nie można zapomnieć o dyspozycji art. 251 K.p. Stanowi on, iż jeśli strony zwarły dwukrotnie ze sobą umowę na czas określony na następujące po sobie okresy a przerwa miedzy rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca, to zawarcie kolejnej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Reklama

W opisanej w pytaniu sytuacji pracodawca powinien zawierać corocznie z pracownikami umowy o pracę na czas określony od stycznia do października. Pamiętać należy, iż w przypadku ewentualnej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca powinien być w stanie wykazać, że przerwa w zatrudnieniu jest rzeczywista a nie pozorna, tj. iż szycie kostiumów kąpielowych odbywa się we wskazanym okresie.

Dorota Stangreciak-Karpierz

prawnik Auxilium S.A.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy - tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w naszym serwisie

Ergo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »