To musisz negocjować do upadłego

Przy bardzo wysokiej konkurencji na rynku pracy zmuszeni jesteśmy do poznania technik, sposobów, metod i działań, które umożliwią nam jak najlepsze przygotowanie się do negocjacji z przyszłym pracodawcą.

Czym są negocjacje?

Jest to dyskusja na temat wysokości pensji, uzyskania podwyżki czy dodatkowych benefitów itp. Negocjacje odbywają się pomiędzy dwoma osobami i mają na celu osiągnięcie kompromisu.

Jedną z priorytetowych kwestii jest przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą.

Kiedy warto negocjować?

* Gdy mamy świadomość, że nasze umiejętności, doświadczenie i edukacja jest warta dużo więcej niż zaoferowane wynagrodzenie

* Gdy wiemy, że oferowana pensja na danym stanowisku jest niższa niż w innych firmach

Reklama

* Gdy wiemy, że koszt utrzymania w danym mieście jest znacznie wyższy, a wynagrodzenie tego nie odzwierciedla

* Gdy mamy kilka ofert z podobnym wynagrodzeniem i pakietem dodatków.

ZOBACZ FILM: Jak wynegocjować najlepsze wynagrodzenie?

Nie można negocjować zarobków, jeśli pracodawca nie okazał zainteresowania naszą kandydaturą. Raczej rzadko zdarza się rozmawiać o pensji na pierwszej rozmowie. Jeśli jednak tak się stanie, oczekiwania płacowe powinny być poparte zweryfikowanymi danymi z określonej branży. Warto zdać sobie również sprawę, że czasami nie ma żadnej możliwości, aby negocjować. Wynagrodzenia w instytucjach państwowych, administracji publicznej, służbie zdrowia są zazwyczaj ustalane odgórnie. Tak samo jest w wielu firmach, gdzie wynagrodzenie jest jednakowe dla wszystkich zaczynających pracę.

Negocjowanie wynagrodzenia rozpoczyna się od pierwszego kontaktu z pracodawcą. To, co powiemy pracodawcy na temat własnej osoby, własnych dokonań i to, co możemy dla firmy zrobić, zwiększa naszą wartość, kiedy przyjdzie czas na właściwe pertraktacje.

Ile jesteśmy warci?

Najważniejsze co powinniśmy zrobić na początku naszych przygotowań do negocjacji jest określenie własnej wartości. Naszym zadaniem jest poznanie stawek dla pracowników o podobnym zapleczu, doświadczeniu i talencie. Gdy już poznamy skalę zarobków, kolejnym krokiem jest porównanie siebie z innymi.

Gdzie znaleźć informacje o zarobkach? Sporą wiedzę na temat zarobków mają osoby najbardziej taką wiedzą zainteresowane - poszukujący pracy. Warto również poszukać w Internecie lub skontaktować się z firmami rekrutacyjnymi. Bardzo pomocny może okazać się kontakt z osobami już zatrudnionymi. W prasie regionalnej i ogólnokrajowej regularnie ukazują się rankingi płac. Zarówno osoby zainteresowane nową pracą, jak i sami pracodawcy, często korzystają z tego typu publikacji. Na rynku działają również profesjonalne firmy gromadzące dane o wynagrodzeniach. Kontaktując się z tego typu agencjami, można uzyskać przegląd płac w danym obszarze rynku. Warto spojrzeć na raporty płacowe dotyczące osób o podobnej ścieżce zawodowej. Zawsze też możemy zwrócić się do poprzedniego pracodawcy, jeśli tylko rozstanie z firmą odbyło się w dobrej atmosferze. Bezpośredni kontakt z rynkiem sprawia, że pracodawcy są wiarygodnym źródłem informacji o poziomie wynagrodzeń.

Po zapoznaniu się z zarobkami konkretnych grup zawodowych możemy przystąpić do oceny swoich predyspozycji i umiejętności oraz przeanalizowania osobistych potrzeb i oczekiwań. Precyzując swoje oczekiwania płacowe musimy mieć również na względzie okoliczności samego procesu rekrutacyjnego. W przypadku, gdy poszukując pracy jesteśmy jednym z wielu kandydatów o identycznych kwalifikacjach, nie możemy pozwolić sobie na zawyżanie oczekiwanego wynagrodzenia. Może również przydarzyć nam się sytuacja zupełnie odwrotna. Będąc jedynym kandydatem spełniającym oczekiwania pracodawcy mamy najlepszą z możliwych pozycji podczas negocjacji warunków płacowych.

Jak rozmawiać o pieniądzach?

Rozmowy o pieniądzach zawsze wywoływały pewien dyskomfort w każdym z nas. Dzisiaj zaczyna się to powoli zmieniać i coraz częściej otwarcie rozmawiamy o wysokości naszych zarobków. Na początku warto podkreślić, że prawie każdy pracodawca pyta o historię płac, chce wiedzieć jakie otrzymywaliśmy wynagrodzenie w każdym z poprzednich miejsc pracy, które zostało umieszczone w CV. Najważniejsze dla niego jest jednak ostatnie stanowisko, które zajmowaliśmy. Sposób w jaki udzielamy informacji na temat historii płac, może pogorszyć szansę na sprawiedliwe pieniądze odzwierciedlające nasz talent i kompetencje. Pracodawca, wiedząc o naszych ostatnich zarobkach, może zaoferować pensję na takim samym poziomie, nieznacznie wyższym lub nawet niższym.

Aby uniknąć pułapek, jakie niesie za sobą informacja o przeszłych wynagrodzeniach, nigdy nie powinniśmy ujawniać ich wysokości jako pierwsi. Spróbujmy "sprzedać" własną osobę opierając się na doświadczeniu, dokonaniach i zaletach, a nie na przeszłych zarobkach. W związku z tym, nie zamieszczajmy tych informacji w CV czy liście motywacyjnym, chyba że pracodawca wymaga tego przy składaniu aplikacji.

Jeśli pracodawca nalega, aby ujawnić historię płac, nigdy nie mówmy: - To jest moja prywatna sprawa i nie mam zamiaru się nią dzielić.

Lepiej odpowiedzieć: - Zawsze sądziłem, że moje zarobki są moją prywatną sprawą, jednak biorąc pod uwagę osiągnięcia w poprzedniej pracy, doświadczenie i kompetencje, wynagrodzenie jakie uważam za odpowiednie jest w granicach (tutaj kwota).

Jeśli już podajemy dane o naszych zarobkach, nigdy nie powinniśmy kłamać. Pracodawca zawsze może zweryfikować te dane. Jeśli okaże się, że kłamaliśmy, nasza szansa na zatrudnienie maleje do zera.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Co zrobić w sytuacji gdy znajdujemy idealną pracę dla siebie, jednak w ogłoszeniu prasowym lub po wstępnej rozmowie z działem personalnym, zostaliśmy poproszeni o przysłanie swojej historii płac i/lub oczekiwań co do wynagrodzenia?

Segregowanie aplikacji

Zanim zaproponujemy kilka wyjść z tej sytuacji, warto zastanowić się dlaczego pracodawcy na tym zależy. Zazwyczaj jest to prosty, wstępny sposób, aby posortować aplikacje i odrzucić te ze zbyt wysokimi lub niskimi wymaganiami. Czasem pracodawca stara się zaoszczędzić na przyszłym pracowniku, wybierając kandydata z najmniejszymi wymaganiami finansowymi. W innym przypadku, co nie jest fair w stosunku do kandydata, pracodawca, poprzez historię płac, chce przyjrzeć się częstotliwości i wielkości podwyżek i/lub promocji.

Co możemy zrobić w odpowiedzi na taką prośbę? Możemy spróbować zaznaczyć, że poprzednie wynagrodzenie nie ma przełożenia na aktualne oczekiwania płacowe. Zwłaszcza, jeśli zmieniamy branżę, uzyskaliśmy nowe certyfikaty lub ukończyliśmy w tym czasie jakąś szkołę. Nie zawsze jednak to działa. Jeśli nadal chcemy ubiegać się o pracę w tej firmie, zaciśnijmy zęby i przygotujmy historię płac. Jednak pamiętajmy aby nigdy nie kłamać. Jeśli uważamy, że płacono nam za mało, powinniśmy to zaznaczyć i wyjaśnić dlaczego tak sądzimy.

Praktyka, praktyka, praktyka

Często mówi się o tym, aby ćwiczyć przed rozmowami kwalifikacyjnymi. Tak samo jest z negocjowaniem wynagrodzenia. Warto się wcześniej przygotować, siąść z przyjacielem czy znajomym i poćwiczyć odpowiedzi na kilka "dziwnych" pytań związanych z pieniędzmi.

Wskazówki ogólne

* nie pozwól, aby sprawa wynagrodzeń stanowiła dla ciebie przeszkodę. Jeśli zostaniesz zapytany na początku, jakie masz wymagania odnośnie pieniędzy, powinieneś odpowiedzieć: "Proszę o więcej szczegółów na temat mojej przyszłej pracy, zanim podejmę decyzję odnośnie swoich oczekiwań płacowych chciałbym dokładnie poznać swoje obowiązki" lub "W tej chwili moje oczekiwania płacowe są do negocjacji. Jestem zainteresowany tym, aby uzyskać jak najwięcej informacji i upewnić się, czy ta praca jest odpowiednia dla mnie".

* skąd możesz posiadać wiedzę na temat swoich oczekiwań odnośnie przyszłej pracy, jeśli nie masz informacji, ile osób będzie ci podlegać, jakie będą twoje obowiązki? Poza tym, jeśli podasz zarobki zbyt wysokie lub zbyt niskie, może cię to wykluczyć z dalszej rekrutacji. Pamiętaj - nie masz żadnej szansy negocjacji wynagrodzeń przed rozpoczęciem się właściwego procesu rekrutacyjnego.

* pozwól, aby to pracodawca pierwszy zaproponował zarobki. Jeśli jednak pracodawca zapyta, jakie Twoim zdaniem będzie sprawiedliwe wynagrodzenie, warto zapytać: "Jak dużo pieniędzy w budżecie jest przeznaczone dla tego stanowiska?" lub "Ile zarabiała ostatnia osoba na tym stanowisku?".

* większość ekspertów doradza, aby prosić o niewiele więcej pieniędzy niż zaproponował wcześniej pracodawca. Bardzo rzadko zdarza się, aby proponowano od razu najwyższą wartość. Jeśli Twoja prośba jest realna i pracodawca chce Cię zatrudnić, a poza tym ma wystarczające pieniądze, by sprostać Twym wymaganiom płacowym, jest duża szansa, że dostaniesz to stanowisko.

* bądź przygotowany na to, że możesz usłyszeć sumę która jest znacznie mniejsza niż to co sobie wyobrażałeś. Dobrze jest wtedy powiedzieć: "Myślałem, że będzie to raczej bliżej (tutaj zakres np. 6-8 tys. zł), biorąc pod uwagę obowiązki i umiejętności potrzebne do wykonywania tej pracy". Pamiętaj, że zawsze możesz zejść niżej, jeśli chodzi o oczekiwane zarobki, a bardzo ciężko jest wynegocjować więcej niż to, co sam na początku zadeklarowałeś.

* zawsze podawaj zakres, a nie dokładną wartość wynagrodzenia jakiej oczekujesz. Nikt nie będzie miał ochoty rozmawiać z osobą mało elastyczną. Jeśli podajemy zakres naszej oczekiwanej pensji, warto zrobić to w ten sposób, że wartość oddolna będzie średnią pensją uzyskiwaną na danym stanowisku, o które się staramy (np. nasz zakres to 2-3 tys. złotych, a więc jak z tego wynika wartość 2 tys. złotych jest średnią pensją uzyskiwaną na tym stanowisku). Dzięki temu nasze pole manewru zostaje zwiększone.

ZOBACZ FILM: A firmy pojawiają się i znikają...

Negocjowanie wynagrodzenia to sztuka i nauka. Dzięki temu możemy uzyskać lepszą pozycję na rynku pracy. Pamiętajmy jednak, że dobre negocjacje to takie które satysfakcjonują obydwie strony, a optymalne wynagrodzenie to takie, które spełnia nasze oczekiwania i takie, które pracodawca płaci nam z przyjemnością.

Grzegorz Biesiadecki, Dariusz Pastuła

Czytaj również:

Skorzysta ponad milion bezrobotnych

Idzie zima, bezrobocie wzrośnie

Sytuacja na rynku pracy pozostanie słaba

wynagrodzenia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »