Te urlopy to przywilej!

Urlopy ojcowskie to przywilej, a nie przykry obowiązek - tak oceniają ojcowie, którzy z nich skorzystali lub wybierają się na taki urlop w najbliższym czasie.

W Polsce ojcom przysługuje dwa tygodnie urlopu z tytułu urodzenia dziecka, do wykorzystania zanim skończy ono rok. Ci ojcowie, którzy skorzystali z tego urlopu nie kryją zadowolenia. Wojciech Andrusiewicz, na co dzień szef wydziału komunikacji społecznej ZUS podkreśla, że był to wyjątkowy czas. bo bardzo potrzebna była bliskość i czas spędzony z dzieckiem. Jak mówi Wojciech Andrusiewicz - kiedy normalnie pracuje ma możliwość spędzenia z córeczką Julią dwóch godzin dziennie, po powrocie z pracy, potem dziecko idzie spać. "ten dodatkowy czas, który mogłem jej i sobie dać to jest coś czego oboje oczekiwaliśmy, tylko ona nie mogła o tym powiedzieć" mówił ojciec dziewczynki.

Reklama

Jak dodaje Wojciech Andrusiewicz, na urlopie ojcowskim obowiązki miał podobne do codziennych zadań żony, która zwykle bierze na siebie większość obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Na urlop ojcowski wybiera się także rzecznik ZUS Jacek Dziekan. Podkreśla, ze ojcowie mają możliwość skorzystania z całego urlopu do ukończenia przez dziecko roku życia . Pracodawcę o zamiarze wzięcia urlopu ojcowskiego trzeba powiadomić co najmniej tydzień wcześniej, pracodawca nie może takiego urlopu odmówić. Jacek Dziekan uważa, że urlopy ojcowskie - choć ich liczba nie jest imponująca - będą coraz bardziej popularne. Podkreśla, ze sam zajmował się dwiema starszymi córkami także, gdy urlopów ojcowskich jeszcze nie było. "Bywały sytuacje gdy wyjeżdżałem z nimi na przykład do sanatorium i przejmowałem całą odpowiedzialność i opiekę nad nimi..

Najtrudniejszym doświadczeniem było czesanie małych dziewczynek, ale ta najmłodsza, Łucja ma na tyle krótkie włosy, że nie będzie z tym problemu" -wyznał w rozmowie z IAR Jacek Dziekan W ubiegłym roku, średnio miesięcznie na 147 tysięcy osób pobierających zasiłek macierzyński z ZUS przypadało nieco ponad 15 tysięcy ojców pobierających z ZUS zasiłek ojcowski, lub wykorzystujących część urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka.

Ojciec może niezależnie od urlopu ojcowskiego wykorzystać dwa tygodnie z urlopu macierzyńskiego na dziecko. W wyliczeniach ZUS nie uwzględniono urlopów ojcowskich i macierzyńskich w firmach które same wypłacają zasiłki macierzyńskie i ojcowskie swoim pracownikom.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »