Szwindel na pracodawcy

Opinie Polaków odnośnie do etyki zawodowej nie pozostawiają wątpliwości - nie tolerujemy nawet najbardziej niewinnych przewinień.

Badanie CBOS wykazało, że zdecydowana większość z nas (96 proc.) potępia przychodzenie do pracy po spożyciu alkoholu. Niechętnie odnosimy się także do spóźniania się do pracy czy wykorzystywania L-4 jako urlopu. Więcej tolerancji niż do "ludzkich" przewinień mamy w stosunku do niesubordynacji wobec pracodawcy. Odmowę wykonania ponadplanowych zadań, nienależących do stałych obowiązków, ocenia źle 37 proc. Polaków. Ponad połowa z nas za nieodpowiednie uważa dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie zadania, które należy do naszych obowiązków.

Reklama

Z badania CBOS wynika jednak, że deklaracje to jedno, a faktyczne zachowania to drugie. Bardzo źle oceniane spóźnienia zdarzyły się 37 proc. pracujących Polaków. Niemal co czwarty badany załatwiał w godzinach pracy prywatne sprawy. 7 proc. ankietowanych przynajmniej raz pojawiło się w pracy po spożyciu alkoholu, a 9 proc. "wyprosiło" u lekarza zwolnienie lekarskie. Do walki z ostatnim procederem włączyły się zresztą instytucje państwowe. W 2009 roku ZUS wziął pod lupę "wątpliwe" L-4. Wzmożonej kontroli poddano osoby korzystające często z krótkich zwolnień lub zwolnień na różne choroby i wystawianych przez wielu lekarzy. Rezultat: co ósma osoba na L-4 nie miała do niego prawa.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Drobne przewinienia mogą torować drogę większym nadużyciom. Według raportu firmy Euler Hermes z 2009 roku, w blisko 90 proc. firm w Polsce w ostatnich dwóch latach zdarzyły się pracownicze sprzeniewierzenia. Z raportu wynika, że najczęstszym nadużyciem jest kradzież (45 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się przywłaszczenia (21 proc.) i oszustwa (18 proc.). Mniej powszechne były: kradzież danych osobowych, fałszerstwo i oszustwo komputerowe.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Jakie konsekwencje czekają pracownika, który dokonał nadużycia? W jakich działach dochodzi najczęściej do pracowniczych sprzeniewierzeń? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule "Mniejsze i większe występki polskich pracowników" w portalu rynekpracy.pl.

rynekpracy.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »