Szukasz pracy? Te informacje możesz zataić!

Jakich informacji nie trzeba zawierać w CV, jakich zdjęć nie wysyłać do pracodawców? Co dyskwalifikuje kandydata w rozmowie kwalifikacyjnej i czy warto wysyłać aplikację, jeśli nie spełnia się wszystkich wymagań? Na te i inne pytania odpowiadały Monika Sławińska-Sławecka i Magdalena Musiał z Philip Morris - goście CZATerii. Poniżej zapis rozmowy.


Monika Sławińska - Sławecka i Magdalena Musiał: Witamy serdecznie. Tematem dzisiejszej rozmowy jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Co zrobić, by dobrze wypaść w oczach rekruterów, jakich błędów unikać? Zapraszamy do zadawania pytań.

P.I.E.C.I..A: Co powinno zawierać dobre CV i jak podejść odpowiednio do rozmowy?


- Na pewno warto napisać o swoim wykształceniu, doświadczeniu, ciekawych projektach które się prowadziło. Trzeba pamiętać, aby CV było przejrzyste i czytelne i aby nie było tam zbyt dużo szczegółów. Jeśli pracodawca wymaga CV w innym języku niż polskim, to warto tego przestrzegać.

Reklama


sIERPC..MAZOWIEC: Jak należy odpowiadać na pytanie: Jakie Pana interesuje wynagrodzenie?


- Pracodawcy często wiedza, jakie wynagrodzenie chcą zaoferować kandydatom i to pytanie sprawdza, czy są w stanie zaoferować taką kwotę. Warto podać przedział, w jakim chciałoby się zarabiać. Jeśli ktoś nie ma pojęcia, jakie jest wynagrodzenie na danym stanowisku, to warto przejrzeć jakieś raporty finansowe w internecie aby wiedzieć jakie na danym stanowisku jest wynagrodzenie.


Aleksandra.:): Jak walczyć ze stresem przed i podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


- Warto przygotować się do rozmowy i wyobrazić sobie jakie pytania mogą paść na tej rozmowie i przygotować sobie odpowiedzi na te pytania. Należy pamiętać o tym, że firma i pracodawca też chce znaleźć dobrego pracownika a więc pozytywny rezultat takiej rozmowy jest w interesie obu stron.


~Kasia..: Czy utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem jest wskazane, czy może być odebrane jako śledzenie, obserwowanie i nie być mile widziane?


- Kontakt wzrokowy jest bardzo mile widziany przez osoby prowadzące rozmowy rekrutacyjne. Jest odbierany na plus i wskazuje na szczerość odpowiedzi kandydata.


vanilianeczka: Co, jeśli mamy dużo informacji? Możemy mieć dwustronne CV?


- Jeżeli ktoś ma bogate doświadczenie, to dwustronne CV jest OK. Należy jednak zwrócić uwagę na to, ze rekruter wyłapuje w CV najważniejsze informacje i koncentruje się na szczegółach, które bezpośrednio są związane z wymaganiami pracodawcy. Dlatego warto zwrócić uwagę na te informacje, które są wymagane w ogłoszeniu rekrutacyjnym.


mówmiZbyszek: Jak należy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?


- Odpowiednio :). Trzeba dopasować się do stylu firmy. Jeśli jest to firma, w której pracownicy ubierają się bardzo biznesowo - trzeba ubrać się w podobnym stylu. Jeśli jest to rozmowa np. do firmy na produkcję, nadal należy się ubrać stosownie, ale nie ma potrzeby tak elegancko.


sIERPC..MAZOWIEC: Niektórym pracodawcom przeszkadza duże doświadczenie, np. kierownik handlowy - domyślnie uważają że wymagania finansowe takiego kandydata są duże. Czy na stanowiska niewymagające takiego doświadczenia warto o tym wspominać i jak to zrobić?


- Jeśli pominie się jakieś doświadczenie, często rekruter wróci do tej dziury w doświadczeniu i tak czy inaczej ta informacja wyjdzie. Warto dołączyć do CV list motywacyjny, w którym wyjaśni się dlaczego chce się przekwalifikować.


WysokiKatowice;):  Co powinien zawierać tak naprawdę dobry list motywacyjny?


- Dobry list motywacyjny powinien przede wszystkim zawierać motywację kandydata na to konkretne stanowisko. Nie warto wysyłać uniwersalnego listu motywacyjnego na różne stanowiska do różnych firm. Jest to mało przekonywające i nie wpływa na ocenę rekrutera. Jeśli ma to być list z szablonu, to lepiej już w ogóle go nie wysyłać.


Gwiazdka...**: Co powinnam zabrać na taką rozmowę? Co jest potrzebne?


- Zazwyczaj zapraszając na rozmowę rekrutacyjną informujemy co należy ze sobą zabrać. Nalezy zabrać dowód, można wydrukować CV bądź jeśli pracodawca prosi o jakieś certyfikaty, potwierdzenia, to równiez należy je ze sobą zabrać. Można przed rozmową zapytać pracodawcę, co należy ze sobą wziąć.


tomek_86/: Jak odpowiedzieć na pytanie: czym się interesuję?


- Prawdziwie. Należy pamiętać, że rekruter jest w stanie bardzo szybko zorientować się, co jest prawdziwym zainteresowaniem kandydata, a co nie. Często zdarza się, że osoby wpisują w CV rzeczy, które są "konikiem" osoby rekrutującej i wtedy jest to niepotrzebna wpadka.
Warczeeeeeeee: Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy?


- Brak przygotowania i wiedzy o stanowisku czy firmie, do której się aplikuje. Brak konkretów na pytania o jakieś projekty czy stanowiska w przeszłości. Często w CV ludzie piszą dużo więcej, a okazuje się, że robili o wiele mniej. Błędem jest też odpowiadanie na pytania mówiąc to, co rekruter chciałby usłyszeć a nie to, co sami chcemy powiedzieć. Często to również jest wyłapywane przez rekrutera. Warto na rozmowie powiedzieć też, że czegoś się nie wie, albo nie zna, niż niepotrzebnie koloryzować.


Gwiazdka...**: Czy powinnam dużo mówić na takiej rozmowie? Czy czekać na pytania zadane przez szefa?


- Można mówić dużo, ważne aby było na temat. Jeśli kandydat odbiega od tematu, osoba prowadząca rozmowę dość szybko zareaguje na to.


zosia34527: Jakie zdjęcie powinno być zamieszczone w CV? Zdjęcie np. do dowodu czy bardziej luźne, to znaczy wykonane niekoniecznie w studiu foto?


- Absolutnie nie zdjęcia z imprez, ze ślubu, z wakacji... Zdjęcie powinno być profesjonalne a jak się go nie ma, to w ogóle lepiej żeby go nie załączać. Ważne, aby zdjęcie było w miarę aktualne.


ktosciepotrzebuj: Czy pracodawcy stawiają na spontaniczność czy bardziej na podpieranie się schematami?


- Absolutnie spontaniczność!


KartkaKredki!!!: Ile wcześniej powinienem być na miejscu spotkania?


- 10 minut. Warto też sprawdzić, gdzie jest to miejsce, aby uniknąć spóźnienia.


Piotr_warszawaaa: Czy warto wysyłać rzucające się w oczy CV np. z kolorowym akcentem? Czy takie CV są częściej zauważane, czy nie ma to większego znaczenia?


 - Zależy od stanowiska. W przypadku rekrutacji do działu marketingu, sprzedaży, kreatywność jest mile widziana ale bez przesady.


SebekWys: Dlaczego większość rekruterów nie wysyła informacji o negatywnym wyniku rekrutacji?


- Jest to indywidualna polityka firmy. Zazwyczaj po rozmowach bezpośrednich, pracodawca zobowiązany jest dać odpowiedź kandydatowi, dlaczego został odrzucony, jakie były tego powody.


Czatujezwami!!!!: Czy możemy się odzywać do rekrutera po spotkaniu?

- Bardzo często rekruterzy wysyłają zaproszenia do kandydatów drogą mailową i po spotkaniu można powiedzieć, że dziękuje się za rozmowę. Po spotkaniu można też zadawać dodatkowe pytania. Jeśli długo nie ma informacji zwrotnej, można też bezpośrednio się zapytać o wynik rozmowy.


PUP_Toruń: Większość ogłoszeń o pracę pochodzi od firm zajmujących się rekrutacją, a nie od konkretnego pracodawcy, który szuka pracownika. Czyli nie mam pewności czy moje CV i LM w ogóle do niego trafiło?


- Często agencja rekrutacyjna pomaga w procesie rekrutacyjnym i często oni robią pierwszą selekcję, a więc do pracodawcy docierają już CV najlepszych kandydatów.


Rejmoonek: Co według pań dyskwalifikuje kandydata na samym starcie?


- Na pewno brak szczerości, arogancja.


Znudzony27pogada: Jak wygląda rozmowa od strony rekrutującego? Czy lepiej przygotować się do rozmowy (oklepane na pamięć zwroty typu: co odpowiedzieć, gdy ktoś zada takie a nie inne pytanie..., czy raczej być spontanicznym i rozmawiać normalnie (nie regułkami z internetu).


- Przygotowując się do rozmowy warto popatrzeć jakie były wymagania w ogłoszeniu i jeśli są to umiejętności miękkie, np. współpraca z zespołem albo dobra komunikacja, to warto przypomnieć sobie przykłady ze swojej przeszłości, odnoszące się do tych umiejętnosci i później na rozmowie pochwalić się tym.


marianomarimarim: Czy w trakcie rozmowy o pracę operuje się kwotami netto czy brutto?


- Nie ma znaczenia, warto tylko zaznaczyć, czy kandydat mówi o kwocie brutto czy netto.


marianomarimarim: Jeżeli odpadnę w trakcie rekrutacji, to po jakim czasie mogę ponownie wysłać CV?


- To, że osoba nie zostanie pomyślnie rozpatrzona na jedno stanowisko nie oznacza, że nie nadaje się na inne. Warto zastanowić się, co było powodem odrzucenia. Jeśli coś się zmieniło w naszym doświadczeniu, albo chcielibyśmy spróbować aplikować na inne stanowisko, to warto ponownie próbować.


Rejmoonek: Czy jeśli pracodawca obieca na spotkaniu, że się odezwie i poinformuje o wyniku w danym terminie i tego terminu nie dotrzyma, to czy można o to zapytać telefonicznie?


- Czasami, z przyczyn od nas niezależnych, rekrutacja przesuwa się w czasie lub inne rzeczy wpływają na to, że ten termin się przedłuża. Warto więc zapytać co jest powodem braku odpowiedzi.


sIERPC..MAZOWIEC: Co sądzicie Panie - czy warto wysyłać aplikację do firm rekrutujących na dane stanowisko, jeśli nie spełnia się wszystkich wymagań?


- To zależy jak wielu i jakich wymagań się nie spełnia. Jeśli krytyczna jest znajomość jakichś języków, bądź znajomość programów technicznych, to raczej nie. Jeśli są to jakieś miękkie rzeczy, to warto próbować. W ogłoszeniu jest to profil idealnego kandydata a tacy bardzo rzadko istnieją.


Marioshkaa: Co zrobić jeśli podczas rozmowy popełnimy głupi błąd, przejęzyczymy się lub wylejemy wodę?


- Przeprosić i nie przejmować się. Każdemu może się zdarzyć. Można to też obrócić w żart.


marianomarimarim: Czy w trakcie rekrutacji mogę negocjować przyszłe podwyżki, że np. co rok dostanę 5 proc. podwyżki?


- Rozmowa rekrutacyjna nie jest dobrym momentem na tego typu rozmowy. Wszelkie podwyżki, premie są uzależnione od wyników pracy a na rozmowie rozmawiamy o samym wejściu do pracy.


obserwator019: Jak odpowiedzieć na pytanie: gdzie widzi się Pan/Pani za 10lat? Przecież wiadomo, że tak daleko nikt nie patrzy nie znając firmy jak i rozwoju sytuacji w firmie.


- Należy odpowiedzieć zgodnie ze swoimi ambicjami. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na siebie za 10 lat, to można odpowiedzieć, że wie, gdzie siebie widzi np. za rok albo za 2 lata.


Petrycy: Jak rekruter najczęściej odbiera brak daty urodzenia w CV? Czy ta informacja jest niezbędna?


- Nie jest niezbędna


tom-18-: Jak ma sobie poradzić z rozmową kwalifikacyjną nieśmiała osoba?


- Dobry rekruter jest w stanie rozładować stres i emocje na początku rozmowy. Nie zawsze poszukiwaną cechą u kandydata jest przebojowość. Nieśmiałe osoby też mogą się świetnie sprawdzić na wielu stanowiskach.


SebekWys: Jak mam odpowiedzieć na pytanie: czy w przyszłości chciałbym zając stanowisko kierownicze? Zadający pytanie jest tym właśnie kierownikiem. Jeżeli odpowiem że tak, to czy nie będzie to odczytane jako zagrożenie z mojej strony?


- Jeżeli mamy aspiracje bycia kierownikiem, to warto o tym powiedzieć. Bardzo często podczas rekrutacji szuka się osób odważnych, które mają aspiracje i chęci na rozwój w danej organizacji i jest to przyjmowane jako plus, jako pozytywna cecha. Dobry kierownik powinien szukać swojego następcy a nie unikać konkurencji.


Łukasz29samotny: Co najczęściej decyduje o przyjęciu na dane stanowisko po odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej?

- Spełnienie podstawowych oczekiwań, pozytywne wrażenie, wiarygodność. Również dopasowanie do kultury w firmie.

Katowice_Ona22: Czy osobiste dostarczanie dokumentów aplikacyjnych jest mile widziane? Czy ma to znaczenie przy procesie rekrutacji?


- Nie ma znaczenia. Co więcej, dużo firm wymaga teraz dokumentów w formie elektronicznej.


sIERPC..MAZOWIEC: W jakim stopniu kandydat jest odrzucany ze względu na zbyt wysokie wymagania finansowe?


- Wymagania finansowe są dopasowane do kwalifikacji kandydata. Jeśli kandydat ma wysokie oczekiwania finansowe, powinno się to przekładać na wiedzę i umiejętności, jakie chce włożyć w firmę. Ale też wymagania finansowe muszą być dopasowane do poziomu stanowiska, na które ta osoba aplikuje.


Katowice_Ona22: Jak wybrnąć z odpowiedzi na pytanie o poprzedniego pracodawcę jeśli nasze stosunki nie były najlepsze?


- Prawdziwie. Jeśli stosunki z poprzednim pracodawcą nie układały się jakoś pozytywnie, należy o tym powiedzieć, ale bez szczegółów.


macieeek97: Czy na spotkaniu kwalifikacyjnym można zażartować?


- Można. Rozmowa rekrutacyjna to nie jest zło konieczne. Czasami upływa w bardzo miłym nastroju. Można sobie pożartować - oczywiście na poziomie, pamiętając, że rekruterzy to też ludzie. Dziękujemy za rozmowę.


Chcesz przeczytać inne relacje z czatów? Więcej zapisów rozmów na stronach CZATerii

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »