Świąteczne oszustwa: Nadchodzi czas... by mieć się na baczności

Czy złośliwy elf wykradnie nam święta? O tej porze roku świetnie mają się karty kredytowe, dobroczynność i oszustwa internetowe.

Nie ma powodów, by usypiać naszą czujność tylko dlatego, że mamy okres świąteczny. Oszuści liczą na naturalny o tej porze roku wybuch dobrego humoru i dobrej woli, by rozdzielić nieostrożnych ludzi i ich pieniądze.

Większość kłopotów, choć oczywiście nie wszystkie, pojawia się w Internecie - siedlisku wszystkiego, co może wprowadzić do domowego komputera oprogramowanie wykradające dane osobowe, począwszy od fikcyjnych stron z podarunkami po niechciane reklamy rozsyłane w emailach. Szczególnie uciążliwa jest działalność oszustów wykorzystujących dobroczynność jako wabik. Może się odbywać "od drzwi do drzwi", przez telefon lub Internet, a zmaterializować może się na kilka sposobów. Ostrzeżenia zamieszczone na stronach internetowych Better Business Bureau podają, że jeden z tragicznych przykładów, śmierć czterech policjantów w Lakewood w stanie Waszyngton w ubiegłym miesiącu, wywołała lawinę telefonicznych prób wyłudzenia pieniędzy.

Reklama

Na zdjęciach: 10 oszustw świątecznych

10 sposobów na rozpoznanie oszustwa

Pięć wskazówek, jak ochronić internetowe konto bankowe

Zarządzanie tożsamością internetową

Najbardziej ekskluzywne karty kredytowe na świecie

Uwaga na sprytnych

W Ashville w Północnej Karolinie w lokalnym oddziale fundacji Meals on Wheels odkryto niedawno, że podający się za ich działacza oszust próbował wyłudzać przez telefon pieniądze na rzecz fundacji. W hrabstwie Greensboro oddział organizacji United Way poinformował, że ktoś podający się za wolontariusza próbował pozyskać darowizny od miejscowych firm. W Springfield w stanie Michigan pewna kobieta chodziła od drzwi do drzwi twierdząc, że zbiera pieniądze na schronisko dla ofiar przemocy w rodzinie.

Kolejnym problemem są organizacje dobroczynne, które budzą wątpliwości. Istnieją licząc na to, że będą mylone z bardziej szanowanymi organizacjami o podobnie brzmiących nazwach lub mając nadzieję, że ludzie nie zdadzą sobie sprawy, że są to organizacje non-profit (fundacje pracownicze lub braterskie), których składki nie podlegają odliczeniom podatkowym. W rozwiązaniu tego problemu pomoże strona amerykańskiego urzędu podatkowego. Jeżeli szukamy uznanych organizacji charytatywnych, którym można by przekazać datki, radzimy sprawdzić listę 200 największych amerykańskich organizacji charytatywnych magazynu "Forbes".

Gdy oferta wydaje się zbyt dobra...

Na froncie niecharytatywnym władze informują o wzroście liczby oszustw z użyciem kart podarunkowych, reklamowanych często w publikowanych ogłoszeniach drobnych lub na stronach aukcyjnych i oferujących wysokie obniżki - aż do domniemanej wartości nominalnej. Potraktujmy tę wskazówkę jak informację poufną: Jeżeli jakaś oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, to na ogół tak jest.

Internet kanałem dostępu do naszych domów

O tej porze roku internet ułatwia wszystkie typu oszustw, ponieważ jest dla oszustów kanałem bezpośredniego dostępu do naszych domów. Władze przestrzegają przed fałszywymi stronami podarunkowymi - jest to albo firma nieistniejąca, albo klon legalnego sklepu detalicznego założone sprytnie przez oszusta, tylko po to by pozyskiwać numery kart kredytowych.

ZOBACZ FILM: Czy konsumenci zacisną pasa?

Równie podejrzane są oferty wysyłane w niechcianych e-mailach przez znanych sprzedawców - zwłaszcza, jeżeli zachęcają do kliknięcia na link. Łącze może przekierować nas na fikcyjną stronę internetową, założoną by odwzorować rzeczywistą stronę handlową. Lepiej jest poszukać adresu internetowego sprzedawcy gdzieś indziej i wpisać go w wyszukiwarkę.

Wśród odwiecznych świątecznych oszustw mamy także strony internetowe oferujące możliwość pobrania za darmo świątecznych dzwonków oraz tapet na komputer. Tego typu pliki mogą instalować oprogramowanie szpiegowskie, konie trojańskie oraz inne złe programy, które mogą zostać wykorzystane do wykradania tożsamości.

10 sposobów na zniszczenie wiarygodności kredytowej

William P. Barrett

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »