Stopa bezrobocia zgodna z prognozami

Stopa bezrobocia w październiku tego roku wyniosła 12,5 proc. wobec 12,4 proc. we wrześniu - poinformował w poniedziałek GUS. W urzędach pracy na koniec października było zarejestrowanych 1 mln 994,9 tys. osób.

Bezrobocie

Z danych GUS na koniec października tego roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 264 tys. osób szukających zatrudnienia, czyli o 8,7 tys. więcej w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 38,2 tys. więcej rok do roku - podał też GUS. W końcu października urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 38 tys. osób.

Z danych na koniec października br. wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 67,5 tys. ofert pracy wobec 82,9 tys. we wrześniu i 54,9 tys. w październiku 2011 roku.

Jak wynika z danych na koniec października, 534 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 37,9 tys. pracowników, w tym 9,8 tys. osób - z sektora publicznego.

Reklama

Przed rokiem było to odpowiednio: 467 zakładów, 30,9 tys. pracowników, w tym 16,4 tys. z sektora publicznego.

GUS poinformował również, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w III kwartale br. 9,9 proc. wobec 9,9 proc. w II kwartale br.

Resort pracy podtrzymuje, że stopa bezrobocia na koniec roku wzrośnie do ok. 13 proc. - powiedział dziennikarzom szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Dane GUS potwierdzają wcześniejsze szacunki MPiPS. Wzrost o 0,1 pkt. proc. oznacza, że te 0,5 mld zł zadziałało.

Nadal jednak prognozujemy, że na koniec 2012 bezrobocie ukształtuje się na poziomie ok. 13 proc. Listopad i grudzień to zawsze są miesiące największego wzrostu i teraz też na pewno ono wzrośnie. Jeżeli wzrost bezrobocia w listopadzie będzie na poziomie 0,1-0,2 pkt. proc., to będzie to dobry wynik" - powiedział.

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki o poniedziałkowych danych GUS dotyczących stopy bezrobocia, która w październiku tego roku wzrosła do 12,5 proc. wobec 12,4 proc. we wrześniu:

"Najnowsze dane GUS dotyczące bezrobocia należy traktować jako efekt zwykłego, corocznego cyklu (...) Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie (...) dobra pogoda. Nie ma niestety przesłanek, aby twierdzić, że bezrobocie będzie spadać. Nadchodząca zima i niepewność przedsiębiorców co do rozwoju sytuacji gospodarczej spowodują, że bezrobocie wzrośnie na koniec roku do ok. 13 proc.

Rok 2013 r. będzie czasem pogłębiającego się spowolnienia gospodarczego (...) Powinniśmy (...) uruchamiać środki z Funduszu Pracy. Niestety, w przyszłym roku po raz kolejny te pieniądze posłużą celom innym niż te, do których został powołany. Jednocześnie trzeba podkreślić, że miejsca pracy tworzy gospodarka i konieczne jest nieustanne optymalizowanie warunków prowadzenia biznesu w Polsce".

Ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska o poniedziałkowych danych GUS.

"Wzrost bezrobocia o 0,1 pkt proc. w stosunku do września br. to dobry rezultat.

W październiku prace sezonowe, szczególnie w ogrodnictwie i sadownictwie, w zasadzie są już ukończone. Dlatego spodziewaliśmy się większego wzrostu bezrobocia. Tym bardziej, że firmy zapowiadały zwolnienia grupowe, a z Europy Zachodniej napływały niekorzystne informacje gospodarcze.

Na niewielki wzrost stopy bezrobocia w październiku br. prawdopodobnie wpływ miały łaskawa aura i uruchomienie dodatkowych pieniędzy na aktywizację bezrobotnych, które dotarły już do publicznych służb zatrudnienia. Również pracodawcy robili wszystko, aby utrzymać stan zatrudnienia.

Przed nami jednak bardzo trudne miesiące. Należy się liczyć z przyspieszeniem dynamiki wzrostu bezrobocia. Na szczęście, dla wielu osób ratunkiem będzie zbliżający się okres wzmożonego ruchu w handlu, związany z świątecznymi zakupami. Jak co roku zwiększy się zatrudnienie kobiet, bo to głównie one są przyjmowane do pracy na stanowiska sprzedawców czy przy promocjach produktów świątecznych".

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »