Sposób na dodatkowe dni wolne od pracy

Zwolnienie na poszukiwanie pracy może być realizowane w okresie wypowiedzenia pracownika . Pracownik ma roszczenie o udzielenie dni wolnych.

Zgodnie z art.37 kodeksu pracy (dalej "k.p.") "§1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. §2 Wymiar zwolnienia wynosi:

1) 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,

2) 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 k.p. ".

Zwolnienie na poszukiwanie pracy może być realizowane więc tylko w okresie wypowiedzenia pracownika . Pracownik zaś ma roszczenie o udzielenie dni wolnych.

Reklama

W pierwszej kolejności, należy wyjaśnić samo pojęcie "poszukiwania pracy". Pojęcie to, na danym gruncie, nie może być interpretowane zbyt wąsko. Nie oznacza to więc wyłącznie działań stricte związanych z faktycznym poszukiwaniem pracy. Obejmuje ono bowiem także czynności zmierzające do podjęcia nowego zatrudnienia, a nie mające ścisłego charakteru poszukiwań, np. załatwianie formalności związanych z podjęciem nowej pracy. A contrario, pojęcia tego nie można również w sposób całkowity oderwać od podstawowego jego znaczenia. W związku z powyższym, prawo takie, nie będzie przysługiwać, m.in. osobom przechodzącym na emeryturę, które deklarują, iż nowej pracy nie podejmą.

Warto pamiętać, iż zwolnienie na poszukiwanie pracy dotyczy każdej umowy niezależnie od jej rodzaju oraz przewidzianej długości okresu wypowiedzenia. Prawo to nie przysługuje jednak w sytuacji rozwiązania umowy w inny sposób, aniżeli za wypowiedzeniem np. za porozumieniem stron lub z upływem czasu na jaki była zawarta.

Kodeks pracy nie określa jednak terminu przedmiotowego zwolnienia. O zwolnieniu i jego terminie, decyduje pracodawca. Samowolne skorzystanie z tego uprawnienia należy w związku z tym ocenić jako nieusprawiedliwioną absencję ze wszystkimi tego konsekwencjami .

Praktycznie rzecz biorąc, pracodawca powinien jednak uwzględnić potrzeby pracownika i cel zwolnienia, w związku z powyższym termin ten określany najczęściej jest w drodze dwustronnego porozumienia zainteresowanych stron. Ponadto, przepisy nie przesądzają również o tym, czy dni wolne na poszukiwanie pracy mają być wykorzystane łącznie, czy też w różnym czasie . Zdaniem doktryny nie jest koniecznym wykorzystanie przez pracownika przysługującego mu zwolnienia jednorazowo w całości. Możliwe jest udzielanie zwolnienia, jeśli tak wnioskuje pracownik, w częściach.

Co więcej, zgodnie z doktryną w umowie o pracę lub w układzie zbiorowym pracy możliwe jest ustalenie większej liczby dni wolnych, niż to wynika z komentowanego przepisu .

W okresie zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje wynagrodzenie za pracę. Przy ustalaniu jego wysokości stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy. Nieosiągnięcie celu, ze względu na który było udzielone zwolnienie, nie daje podstawy domagania się przez pracodawcę zwrotu wypłaconego wynagrodzenia. Również przywrócenie pracownika do pracy na skutek wadliwego wypowiedzenia, w trakcie którego skorzystał z dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie powoduje, że wypłacone z tego tytułu wynagrodzenie staje się świadczeniem nienależnym.

Ważnym podkreślenia jest również fakt, iż zgodnie z dyspozycją art.1671 k.p. pracownik, w okresie odbywania wypowiedzenia, obowiązany jest wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak zauważyć, iż nie przekreśla to prawa pracownika do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Wynika to m.in. z różnorakich charakterów tych instytucji. W/w urlop na bowiem charakter fakultatywny, zaś zwolnienie na poszukiwanie pracy ma charakter obligatoryjny .

Zgodnie zaś ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (sygn. I PKN 137/98) z dnia 20 maja 1998r. pracodawca może na mocy ugody, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie pozostającym do uzgodnionej przez strony daty rozwiązania umownego stosunku pracy, pomimo niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Zdaniem doktryny, można przyjąć, iż w ramach w/w zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy mieści się również zwolnienia pracownika na poszukiwanie pracy.

Na sam koniec, warto również przypomnieć, iż zwolnienie na poszukiwanie pracy powinno być wykorzystane w naturze. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem żadnego ekwiwalentu na niewykorzystanie tego czasu.

Krzyszof Gładych, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Kancelaria BKM

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »