Specjaliści sceptycznie o rynku pracy

Ponad połowa specjalistów źle ocenia swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy. Najbardziej niepewnie na rynku pracy czują się osoby po 50. roku życia, gorzej zarabiające i co ciekawe, te po studiach doktoranckich - wynika z badania "Kandydat 2011", przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl wśród ponad 11 tysięcy specjalistów.

Największymi optymistami wobec możliwości znalezienia aktualnie pracy są osoby z województw, gdzie o nią najłatwiej, czyli z województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego. 46 proc. specjalistów z tych regionów ocenia swoje szanse raczej lub zdecydowanie dobrze. Największymi pesymistami są natomiast osoby z opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego, źle swoje szanse na znalezienie zatrudnienia ocenia odpowiednio 67 proc. i 65 proc. respondentów z tych województw. Tak duży odsetek pesymistów na Opolszczyźnie może o tyle dziwić, że - jak wynika z wrześniowych danych GUS - stopa bezrobocia jest niewiele większa niż w województwie dolnośląskim (12,6 proc. w stosunku do 11,9 proc.).

Reklama

Większych obaw o znalezienie pracy nie mają osoby zatrudnione w branży IT. Prawie co siódmy ankietowany z tej grupy dobrze ocenił swoje możliwości w tym względzie. Te dane są odzwierciedleniem tego, co dzieje się na rynku pracy. Jak wynika bowiem z raportu "Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2011" - również przygotowanego przez Pracuj.pl - najbardziej, bo aż o 1/3 w stosunku do II kwartału, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników właśnie w branży IT. W III kwartale pracodawcy z tego sektora umieścili w serwisie ponad 7 tys. ofert. Bardziej interesujące jednak jest to, że najgorzej swoje możliwości na rynku oceniają osoby pracujące w sprzedaży i handlu (źle ocenia je aż 58 proc. badanych), podczas gdy w minionym kwartale tylko w Pracuj.pl było ich blisko 25 tysięcy ofert z tej branży.

Pewność odchodzi z wiekiem, przychodzi z pieniędzmi

Ponadto, jak wynika z badania "Kandydat 2011", najbardziej niepewnie na rynku pracy czują się osoby po 50 roku życia - ponad 3/4 tych respondentów pesymistycznie podchodzi do możliwości znalezienia obecnie pracy. Podobnie uważa też aż 66 proc. osób w wieku 41-50 lat. Z większym optymizmem na swoją zawodową przyszłość patrzą natomiast osoby o najmniejszym doświadczeniu zawodowym - ponad połowa (52 proc.) specjalistów w wieku 26-30 lat dobrze ocenia swoje szanse. Pozytywnie swoje możliwości na rynku pracy oceniają też specjaliści, z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem, w wieku 31-40 lat. W tej grupie 46 proc. osób jest pewnych, że aktualnie znalazłoby nowe zajęcie.

Jak pokazują wyniki, pewność siebie rośnie wprost proporcjonalnie do zarobków. Dobrze swoje szanse na rynku pracy ocenia bowiem aż 59 proc. ankietowanych, którzy deklarują, że zarabiają powyżej 4500 zł netto i tylko 1/3 zarabiających w przedziale 1500 - 2500 zł netto.

Co ciekawe bardzo niepewnie na rynku pracy czują się osoby, które mogą pochwalić się skończeniem studiów doktoranckich - tylko 1/3 z nich ocenia swoje szanse jako dobre. Najbardziej pewni swojej zawodowej pozycji są natomiast osoby, które zdobyły dyplom MBA. Ponad połowa (51 proc.) z nich deklaruje, że nie miałaby problemów ze znalezieniem pracy. - W Polsce tytuł naukowy nie jest jeszcze przepustką do kariery, pracodawcy zdecydowanie bardziej liczą na doświadczenie i wiedzę, którą w praktyczny sposób można wykorzystać w ich firmie - komentuje wyniki badania Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Warto jednak przy tym zauważyć, że prawie co piąty ankietowany, który skończył studia MBA, postrzegane przecież jako prestiżowe i ułatwiające profesjonalny rozwój, odczuwa obawy związane ze swoją przyszłością zawodową.

* Informacja o badaniu: Ankieta internetowa wypełniana samodzielnie przez respondentów, wysyłana do osób posiadających konto na portalu Pracuj.pl oraz do użytkowników serwisu Profeo.pl W badaniu można było wziąć udział także poprzez linki banerów reklamowych umieszczonych w wybranych serwisach min. na Facebooku. Ogółem w badaniu wzięło udział 11 604 osób w wieku 25-60 lat, posiadających minimum 2-letnie doświadczenie na rynku pracy, pracujących na stanowiskach specjalistycznych, menedżerskich i wyższych, obecnie pracujących lub czasowo niepracujących ale poszukujących pracy.

Rysunek z serwisu zboku.pl

Więcej w serwisie ZBOKU.PL

Pracuj.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »