Skuteczne CV

Wydawało nam się, że podstawowa zasada pisania dokumentów aplikacyjnych jest już znana, ale z naszej akcji wynika, że porad nigdy za wiele.

Wiosną rozpoczęliśmy akcję indywidualnych konsultacji kariery. Nadesłaliście wiele CV z prośbą o ich poprawę. Na ich podstawie przygotowaliśmy kilka rad.

Pierwsza zasada

CV i list motywacyjny powinny być dostosowane do stanowiska. Nie istnieje skuteczne, ogólne CV. Inne wydarzenia z twojego życia powinny być zaakcentowane, jeśli starasz się o posadę asystenta, a inne, gdy zależy ci na pracy analityka finansowego, kasjera czy inżyniera.

I nie ważne, że w CV możesz się pochwalić tylko paroma latami studiów. W dokumentach aplikacyjnych powinieneś skoncentrować się albo na fantastycznie zorganizowanej wyprawie, albo na sukcesie w zdobywaniu funduszy i przedzieraniu się przez gąszcz formalności, starając się o stypendium. Albo na uczestnictwie w grach zespołowych, albo na odpowiedzialności i zaangażowaniu, którego dowiodłeś podczas wolontariatu. Spisanie wszystkiego nie ma sensu.

Reklama

Jeden cel

Pamiętaj że, twoje CV ma tylko jeden cel: przekonanie rekrutera, że warto cię zaprosić na rozmowę. CV i list motywacyjny są narzędziami marketingowymi, które mają zwrócić uwagę potencjalnych pracodawców i zainteresować ich sprawdzeniem jakości produktu - tobą. CV musi cię wyróżnić.

Umiejętności przenośne

Zacznij od spisania tego, co masz do zaoferowania. Przyjrzyj się swojemu doświadczeniu, wykształceniu, uczestnictwu w organizacjach studenckich czy wolontariacie. Wypisz swoje osiągnięcia i nie zrażaj się, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. Umiejętności i zdolności, na których najbardziej zależy pracodawcom, w najmniejszym stopniu zależą od doświadczenia. Są to uczciwość, duża etyka pracy, umiejętność pracy w zespole oraz zaangażowanie.

Celem "przeglądu" jest identyfikacja umiejętności, które są "przenośne" i znajdują zastosowanie w wielu firmach, branżach oraz na wielu stanowiskach. Które z nich zdecydujecie "przenieść" do aktualnego CV i zaakcentować zależy od wymagań podanych w ofercie pracy i kultury panującej w danej firmie.

Poniżej przedstawiamy każde z tych umiejętności razem z zestawem pytań, które powinny ułatwić ci ich sprecyzowanie w kontekście twoich doświadczeń.

Praca zespołowa

Umiejętność pracy z klientami lub kolegami jest chyba najważniejszą z "umiejętności przenośnych" na większości stanowisk. Pracodawcy cenią również pracowników, którzy potrafią zainspirować bądź zmotywować innych w dążeniu do wspólnego celu.

Zastanów się, czy kiedykolwiek:

  1. Byłeś członkiem drużyny sportowej, grupy studenckiej, organizacji itp.?
  2. Współpracowałeś z ludźmi, których styl pracy lub kultura pochodzenia była znacząco różna od twojej?
  3. Zainspirowałeś innych do działania?
  4. Przyjąłeś rolę członka lub lidera zespołu?

Jeśli nie odpowiedziałeś na żadne z powyższych pytań "tak", to najwyraźniej zapadłeś 5 lat temu w śpiączkę. Nie znamy nikogo, kto podczas studiów nie uczestniczyłby w pracach jakiegoś zespołu. Pracodawcy chętnie usłyszą o twoim konstruktywnym wkładzie w pracę grupy oraz o tym, jak współpracowałeś z innymi, by zidentyfikować problem i go rozwiązać.

Wiedza i znajomość branży

Jeśli posiadasz jakąkolwiek wiedzę na temat danej branży dzięki swojemu wykształceniu lub doświadczeniu, zaznacz to w CV. Poniżej znajdziesz pytania, które pomogą ci usystematyzować informacje. Czy kiedykolwiek:

  1. Pracowałeś w konkretnej branży przez choćby parę tygodni?
  2. Napisałeś pracę licencjacką, magisterską lub zaliczeniową z tematu ściśle związanego z branżą?
  3. Byłeś wolontariuszem w organizacji związanej z branżą, którą się interesujesz?
  4. Uczestniczyłeś w konferencjach lub sympozjach związanych z branżą?
  5. Rozwinąłeś techniczne lub administracyjne umiejętności przydatne w branży?

Zdolności intelektualne

Przyznaj szczerze, jakie oceny osiągałeś na egzaminach? Dobre oceny są świetnym sposobem, na udowodnienie pracodawcy inteligencji. Ale nie tylko. Firmy często poszukują ludzi, którzy wykazali się w swoim dotychczasowym życiu ambicją oraz determinacją w dążeniu do celu. Wysoka średnia jest tego dobrym przykładem. Czy kiedykolwiek:

  1. Podczas studiów zdobyłeś wyróżnienie lub stypendium naukowe?
  2. Podjąłeś się studiów na trudnym wydziale, dwóch kierunkach lub u wymagającego profesora?
  3. Byłeś studentem wymagającej uczelni? Miałeś dobrą średnią?

Przywództwo

Przywództwo może przejawiać się w twoim doświadczeniu menedżerskim lub chęci, z jaką przyjmujesz na siebie odpowiedzialność, nawet jeśli nie byłeś nigdy kierownikiem zespołu ani przełożonym. Wielu pracodawców poszukuje zdolności przywódczych u swoich potencjalnych kandydatów do pracy. Czy kiedykolwiek kierowałeś:

  1. Pracą choćby jednego człowieka?
  2. Przebiegiem spotkania lub konferencji?
  3. Grupą studentów podczas rozwiązywania problemu?
  4. Choćby najmniejszą organizacją bądź stowarzyszeniem w trakcie studiów?

Umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów

Ten zbiór umiejętności jest szczególnie poszukiwany w branży biznesowej i naukowej, np. usługach finansowych, konsultingowych. Czy w przeszłości analizowałeś:

  1. Dane i założenia, aby znaleźć odpowiedź na skomplikowany problem?
  2. Wiele informacji, aby wysnuć z nich ogólne wnioski?
  3. Przeprowadzałeś badania, które wymagały sformułowania hipotezy i zebrania danych, które ją obalą lub potwierdzą?

Efektywność

Coraz częściej pracodawcy - nawet ci z trzeciego sektora (organizacje non-profit) - chcą dowodu na to, że potrafisz poprowadzić projekt do końca i to z fantastycznym wynikiem. Twoje CV powinno sugerować, że jesteś ambitny, zmotywowany, przykładasz wagę do szczegółów i że jesteś w stanie poświęcić energię na osiągnięcie celu wyznaczonego przez pracodawcę. Czy kiedykolwiek:

  1. Wyszedłeś poza wyznaczony zakres obowiązków i zrobiłeś jeszcze więcej niż to, czego oczekiwał od ciebie przełożony (np. prezes organizacji studenckiej)?
  2. Przekroczyłeś założony plan (rozdałeś więcej ulotek, zachęciłeś większą ilość osób do wypełnienia ankiety, pozyskałeś sponsorów)?
  3. Ustaliłeś sobie ambitny plan i go osiągnąłeś (np.: start w zawodach sportowych, zakwalifikowanie się do konkursu studenckiego, przyjęcie na seminarium magisterskie do wybitnego profesora, zdanie egzaminu FCA)?
  4. Wypracowałeś nowy pomysł lub inicjatywę?

Jak zmierzyć osiągnięcia - liczby i słowa

Choćbyś nie lubił matematyki, warto ją teraz pokochać. Parę liczb w CV sprawi, że rekruter nie będzie mógł się oprzeć twojemu CV. Poniżej przykład z CV nadesłanego na naszą akcję indywidualnych konsultacji. To prosty zapis o wakacyjnej pracy w supermarkecie:

01.07.2009 - 30.09.2009 Supermarket

Rekruter wyczyta z tej lakonicznej informacji niewiele: ta osoba poświęciła 1 miesiąc ze swoich wakacji na pracę, potrafi więc przedłożyć obowiązki nad przyjemność. To dobra wiadomość, ale mogłaby być o wiele lepsza. Spójrzcie, jak sugerujemy ją zmienić:

01.07.2009 - 30.09.2009 r. Kasjer w supermarkecie (zdawanie codziennych, w 100 proc. bezbłędnych raportów z kasy, obsługa klienta, odpowiedzialność za obrót wysokimi kwotami).

Prawda, że brzmi lepiej? Postaraj się zmierzyć liczbowo lub procentowo swoje osiągnięcia. Gwarantujemy, że ten wysiłek się opłaci.

Odpowiednie użycie słów w CV może zadecydować o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę. Jak myślisz, jakiej części mowy lepiej użyć: strony biernej czy czynnej czasownika?

Zgadłeś: czynnej - jak sama nazwa wskazuje, skieruje ona myśli rekrutera na to, czego dokonałeś ty, a nie na to, co zostało dokonane przez anonimową osobę. Przyjrzyj się poniższym zdaniom:

Wybrany na prezesa studenckiego koła naukowego - to zdanie sugeruje, że ktoś wybrał cię na to stanowisko.

Natomiast zdanie: Sprawowałam/-em funkcję prezesa studenckiego koła naukowego, wskazuje na ciebie, jako siłę sprawczą.

Dodaj jeszcze zgodę na przetwarzanie danych osobowych i gotowe!

Czy wiesz, że:

Rekruter decyduje średnio w 30 sekund o tym, czy odrzucić CV.

4 rzeczy, na które na pewno zwróci uwagę rekruter w CV:

  • osobisty, interesujący szczegół, który cię wyróżni spośród setek innych osób,
  • równowaga pomiędzy osiągnięciami akademickimi i życiowymi,
  • uczelnia, do której chodził rekruter (nie żeby był stronniczy),
  • literówka lub błąd ortograficzny - żeby móc odrzucić CV.

Płynność w języku obcym oznacza, że jesteś w stanie posługiwać się tym językiem w sytuacji biznesowej. Jeśli jest inaczej, zmień stopień znajomości języka na średni, dobry, lub słaby.

Redakcja

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »