Sejm: Umowa o pracę - na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził do Kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 413 posłów, przeciw dwóch, a jeden wstrzymał się od głosu.

Teraz, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP tzw. syndrom pierwszej dniówki to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Nowelizacja przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.

Resort rodziny i pracy podczas prac w Sejmie podkreślał, że nowelizacja nie wyeliminuje całkowicie szarej strefy w zatrudnieniu, ale sprawi, iż powinna się ona zmniejszyć.

Teraz uchwaloną nowelizacją zajmie się Senat.

Reklama

--------

Sejm za doprecyzowaniem ochrony praw pracowniczych kobiet w ciąży

Sejm jednogłośnie uchwalił zmiany w Kodeksie pracy, które doprecyzowują zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. Za uchwaleniem zmian w kodeksie pracy głosowało 412 posłów.

Obecnie zgodnie z kodeksem nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, a Rada Ministrów określa wykaz takich prac. Zmiana wynika z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, której zdaniem obecny zapis jest dyskryminujący, ponieważ wynika z niego, że odnosi się do wszystkich kobiet, a nie tylko w ciąży i karmiących piersią.

Uchwalona przez Sejm zmiana przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zawęża stosowanie przepisów jedynie do kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Nowelizacja stanowi, że podczas ciąży i karmienia piersią pracujące nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Zmiana daje Radzie Ministrów prawo do wydania rozporządzenia określającego wykaz prac, które taki niekorzystny wpływ mogą wywierać, m.in. związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy sposobem i warunkami wykonywania tych prac na zdrowie kobiet. Daje też rządowi prawo do wydania rozporządzenia dotyczącego uwzględnienia tych zasad przy zatrudnieniu w wojsku.

Zmiana ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »