​Sejm uchwalił ustawę obniżającą zasiłki chorobowe dla funkcjonariuszy

Sejm uchwalił w piątek ustawę obniżającą zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy ze 100 proc. do 80 proc. wynagrodzenia. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu, o co wnioskował PiS.

Za przyjęciem ustawy głosowało 271 posłów, 173 było przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie wprowadzili do ustawy kilka poprawek zaproponowanych przez PO - dotyczą one m.in. przepisów o nagrodach rocznych i rozszerzają katalog tych urlopów i zwolnień, za które funkcjonariusze i żołnierze dostają wynagrodzenie.

Posłowie opowiedzieli się także za nałożeniem nie tylko na MSW, ale również na MON obowiązku przedstawienia sprawozdania z funkcjonowania ustawy po roku od jej wejścia w życie.

Nie poparto natomiast wniosku PiS o odrzucenie ustawy.

Reklama

Odrzucono również poprawki zgłoszone przez SLD i poparte przez TR - głosowane jako wnioski mniejszości - które miały przywrócić zapisy mówiące, że zasiłek chorobowy funkcjonariuszy i żołnierzy stanowi 100 proc. wynagrodzenia.

W myśl ustawy żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Pełna stawka zostanie utrzymana, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Ustawa zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Ustawę przygotowało MSW. W sierpniu w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Funkcjonariusze protestowali także przeciwko tym zapisom, m.in. przed Sejmem w dniu wysłuchania.

Ustawę krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Związkowcy twierdzą, że jest ona niesprawiedliwa i krzywdząca dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy, zapowiedzieli m.in. przygotowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku przyjęcia ustawy.

FZZSM zamierza też przygotować obywatelski projekt ustawy zakładającej wprowadzenie płatnych nadgodzin oraz ekwiwalentu za służbę pełnioną w nocy i dni ustawowo wolne od pracy. 

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

- - - - -

Sejm uchwalił zmiany w chorobowym sędziów i prokuratorów



Objęcie sędziów i prokuratorów takimi samymi zasadami wynagrodzenia za okres chorobowy, jak pozostałych ubezpieczonych, przewidują przepisy, które w piątek przyjął Sejm. Za okres przebywania na chorobowym grupy te mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia.

Za zmianami w tej sprawie w ustawach o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze i o Sądzie Najwyższym głosowało 288 posłów, przeciwko było dziewięciu, zaś 147 wstrzymało się od głosu.

Rząd, który przygotował te zmiany, przyznawał, że sędziowie, a także prokuratorzy - w ramach swych obowiązków - sprawują specyficzny rodzaj służby państwowej, dlatego też nie można mówić o tym, iż są zatrudnieni w klasycznym sensie tego słowa. Zaproponowano zatem, by kwestie świadczeń za zwolnienia chorobowe regulować w ustawach właściwych dla tych zawodów, ale tak samo, jak stanowi powszechna reguła z kodeksu pracy, odnosząca się do pracowników. Świadczenia te mają więc wynosić 80 proc. wynagrodzenia, jak u innych zatrudnionych, co stanowi kodeks pracy.

Projekt przewiduje wyjątki, gdy sędzia lub prokurator na zwolnieniu nadal będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia. Stanie się tak m.in., jeśli zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła w związku z czynnościami służbowymi sędziego lub prokuratora, atakiem na niego.

Podobnie, jak w powszechnym systemie ubezpieczeń, 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy zwolnienie lekarskie wynika z tego, że sędzia lub prokurator jest w ciąży. 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek.

Dla ochrony praw nabytych przyjęto zasadę, że sędziowie i prokuratorzy nieobecni z powodu choroby w dniu wejścia w życie ustawy zachowają 100 proc. wynagrodzenia chorobowego, jednak nie dłużej niż przez 30 dni od wejścia ustawy w życie.

W piątek Sejm uchwalił także inną nowelizację - obniżającą zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy ze 100 proc. do 80 proc. wynagrodzenia. W myśl ustawy żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Ustawy krytykowały m.in. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, część środowiska sędziowskiego. Krytycy wskazywali, że są one niesprawiedliwe i krzywdzące dla żołnierzy, funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów, których praca łączy się m.in. z dodatkowymi zagrożeniami.

 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »