Rynek pracownika już jest w Polsce faktem

Czwartek, 14 lipca 2016 (15:35)

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów Unii z najniższą stopą bezrobocia, pokazują ostatnie dane Eurostatu. Poprawę sytuacji na rynku widać także w liczbie ofert publikowanych w internecie.

Zdjęcie

Rynek pracownika już jest w Polsce faktem... /123RF/PICSEL
Rynek pracownika już jest w Polsce faktem...
/123RF/PICSEL
Sieć kawiarń Starbucks będzie płacić więcej

Starbucks - światowa sieć kawiarń, obecna także w Polsce - od października podnosi pensje swoim pracownikom w USA. czytaj więcej

Na portalu Pracuj.pl w drugim kwartale opublikowano blisko 128 tysięcy ofert - o 16 i pół procent więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Z kolei w serwisie InfoPraca.pl. w drugim kwartale tych ofert było blisko 33 tysiące.
Zdaniem Grzegorza Baczewskiego z Konfederacji Lewiatan, pracodawcy coraz częściej mają problem ze znalezieniem chętnych, zwłaszcza do prostych prac. Rozmówca IAR podkreśla, że w bardzo wielu zawodach mamy już do czynienia z rynkiem pracownika i zwłaszcza osoby z doświadczeniem mogą liczyć na łatwe znalezienie pracy. Poza tym, według Grzegorza Baczewskiego, ci, którzy już pracują mogą coraz częściej oczekiwać podwyżek. Wielu pracodawców deklaruje już w tej chwili, że rozważa podwyżki dla swojej załogi, ponieważ boi się, że ludzie odejdą do konkurencji, która im lepiej zapłaci.
Ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik podkreśla, powołując się na badania Randstad, że Polacy są coraz bardziej optymistyczni co do możliwości znalezienia zatrudnienia, co świadczy o rzeczywistej poprawie na rynku pracy. Wyjaśnia, że ponad 70 procent badanych mówiło, że jak będzie potrzeba, to w ciągu pół roku znajdzie zatrudnienie podobne do obecnego. Bardziej optymistyczni od nas w Europie są tylko Czesi.
Najwięcej ofert na przykład w serwisie InfoPraca.pl pojawia się na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku. Najmniej ofert umieścili pracodawcy z Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Polacy boją się zarabiać więcej? /newsrm.tv

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:Polska | praca | Eurostat
POLECANE zwiń