Rozliczamy chorego w ZUS

Jeden z naszych pracowników poważnie zachorował. Jego żona dostarczyła zaświadczenie lekarskie i poinformowała, że absencja potrwa następne miesiące. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZUS za zatrudnionego? Czy w trakcie choroby członkowie jego rodziny są uprawnieni do darmowych świadczeń zdrowotnych?

Jeden z naszych pracowników poważnie zachorował. Jego żona dostarczyła zaświadczenie lekarskie i poinformowała, że absencja potrwa następne miesiące. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZUS za zatrudnionego? Czy w trakcie choroby członkowie jego rodziny są uprawnieni do darmowych świadczeń zdrowotnych?

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy. Za te okresy pracodawca rozlicza za podwładnego należne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jednak nie za całe.

Za pierwsze 33 dni lub 14 dni takiej niedyspozycji osobom mającym powyżej 50 lat przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków zakładu. Od tego wynagrodzenia nie naliczamy składek na ubezpieczenia społeczne, a naliczamy składkę zdrowotną. Od 34. lub 15. dnia choroby zatrudniony ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków ZUS. Pracodawca, który 30 listopada ubiegłego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, jest uprawniony do ustalania i wypłacania swojej załodze zasiłków. Uiszcza je i potrąca w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, tj. składki za dany miesiąc kalendarzowy pomniejsza o wypłacone w tym czasie zasiłki.

Reklama

Jeżeli pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, zasiłki jego personelowi reguluje ZUS. Zasiłek chorobowy jest wyłączony zarówno z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotne. Od wypłacanego zasiłku chorobowego nie naliczamy więc żadnych składek.

Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy wykazujemy w raporcie ZUS RSA. Podajemy w nim dane identyfikacyjne płatnika, ubezpieczonego oraz okres niezdolności do pracy, liczbę dni zasiłkowych/liczbę wypłat, kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku oraz odpowiedni kod świadczenia czy przerwy (np. 331 wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby finansowane ze środków pracodawcy). Raport ten składamy za miesiąc, w którym wypłaciliśmy to świadczenie. Jeżeli w miesiącu choroby pracownik nie dostał wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, nie składamy za niego raportu ZUS RSA. Oznacza to, że wynagrodzenie chorobowe należne np. za kwiecień i wypłacone w tym miesiącu wykazujemy w dokumentach rozliczeniowych składanych za kwiecień. Gdy wynagrodzenie chorobowe za kwiecień firma wypłaca w maju, nie składa raportu ZUS RSA za kwiecień. Wynagrodzenie to powinna wykazać w dokumentach za maj, a więc miesiąc jego wypłaty.

Za miesiąc, przez który zatrudniony cały czas choruje, nie przekazujemy raportu ZUS RCA z kodem pracowniczym. Zarówno podczas pobierania wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku chorobowego pracownik oraz zgłoszeni przez niego do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie rodziny (np. niepracująca żona czy uczące się dzieci) zachowują prawo do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.

Autor: Michał Jakubowski

Źródło: "Płace pracowników sfery budżetowej", Beck Info Biznes, Wydawnictwo C.H.Beck

Beckinfonbiznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »