Regionalne zróżnicowanie wynagrodzeń

Sobota, 21 lipca 2012 (06:00)

Rok 2011 nie przyniósł zbyt wiele zmian w kwestii rozkładu wynagrodzeń w poszczególnych regionach Polski - w dalszym ciągu przoduje mazowieckie, zaś zarobki w województwach wschodnich lokują się na końcu płacowej listy.

Zdjęcie

Mediana wynagrodzeń w województwie mazowieckim przewyższała te w pozostałych regionach kraju /123RF/PICSEL
Mediana wynagrodzeń w województwie mazowieckim przewyższała te w pozostałych regionach kraju
/123RF/PICSEL
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzeń w województwie mazowieckim (5000 zł) w 2011 znacznie przewyższała te w pozostałych regionach kraju.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Drugiemu pod względem wysokości płac dolnośląskiemu do stołecznego województwa brakowało 1 030 zł. Wszystko za sprawą Warszawy, niedoścignionej w kraju jeśli chodzi o wysokość zarobków. W górnej części rankingu uplasowały się także pomorskie (3800 zł) i wielkopolskie (3700 zł). Najniższe wynagrodzenia w 2011 roku otrzymywali mieszkańcy województw lubelskiego i podlaskiego - 2900 zł.

Jak jednak wspomniano wcześniej, uprzywilejowana pozycja mazowieckiego w zestawieniu wynagrodzeń to zasługa stolicy. Ranking płac w poszczególnych województwach ulega znacznym zmianom, gdy z analiz wykluczone zostaną miasta wojewódzkie. Mazowieckie, bez uwzględniania Warszawy, nadal utrzymuje swoją dominującą pozycję, jednak jego przewaga nad drugim w tym przypadku województwem pomorskim to już tylko 100 zł. Choć analizy bez stolic nie zmieniają wiele dla zamykających zestawienie województw (lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego), znaczne roszady następują w przypadku pozostałych regionów. Wyżej w rankingu plasują się śląskie, lubuskie czy opolskie, za którymi znajdują się dotychczas przodujące małopolskie czy zachodniopomorskie.

Zdjęcie

/wynagrodzenia.pl
/wynagrodzenia.pl

Analizując dane tylko dla miast wojewódzkich, przewaga Warszawy nad kolejnymi w rankingu zwiększa się jeszcze bardziej. Mieszkańcy stolicy zarabiali w 2011 roku 5500 zł, zaś drugiego pod względem wysokości płac Wrocławia - 4300 zł. Równie atrakcyjne miasta to Poznań (4200 zł), Gdańsk (4100 zł), Kraków (4000 zł) i Katowice (4000 zł).

Zdjęcie

/wynagrodzenia.pl
/wynagrodzenia.pl

Pierwsza praca? Najlepiej w mazowieckim

I w przypadku osób rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową, najatrakcyjniejsze pod względem wysokości zarobków było województwo mazowieckie. Mediana płac pracowników o łącznym stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku wynosiła tam w 2011 roku 3 000 zł. To prawie 500 zł więcej niż w drugim w zestawieniu województwie dolnośląskim, w którym osoby "świeże" na rynku pracy mogły liczyć na wynagrodzenia w wysokości 2 505 zł. Równie atrakcyjne dla tej grupy województwa to: pomorskie, łódzkie, wielkopolskie i małopolskie. Najniższe zarobki otrzymywali oni w podlaskim (1793 zł), podkarpackim (1900 zł) i świętokrzyskim (1920 zł).

Zdjęcie

/wynagrodzenia.pl
/wynagrodzenia.pl

Im większe doświadczenie pracownika (a więc staż pracy), tym rozbieżności płacowe pomiędzy poszczególnymi regionami Polski ulegają zwiększeniu. W przypadku pracowników, którzy przepracowali 16 lat lub więcej wynosiły one przeciętnie nawet 3000 zł. Doświadczeni mieszkańcy województwa mazowieckiego w 2011 roku mogli liczyć na wynagrodzenia na poziomie 6000 zł, podczas gdy w podlaskim równi stażem dostawali 3000 zł. Trzeba jednak i tu zaznaczyć, że przewaga województwa stołecznego nad drugim w kolejności pomorskim wynosiła aż 1800 zł. We wszystkich pozostałych województwach mediana wynagrodzeń dla pracowników z 16-letnim (lub większym) stażem pracy kształtowała się na poziomie pomiędzy 3252 zł a 4000 zł.

Jaka branża najbardziej się opłaca?

Należy pamiętać, że poza takimi czynnikami jak staż pracy, wiek, wykształcenie, ogromny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma wybór branży zatrudnienia. To, jaka branża okaże się dominującą w danym województwie zależy od wielu czynników - jak uprzemysłowienie czy atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Zależnie więc od województwa, zmienia się ranking branż o najwyższych wynagrodzeniach. Jeśli chodzi zaś o tendencje ogólnopolskie, nieprzerwanie od kilku lat największe wynagrodzenia należą do pracowników branży IT - w 2011 roku ich zarobki wynosiły 5500 zł. Wynagrodzenia w administracji państwowej i samorządowej znajdowały się zaś w dolnej części zestawienia. Gorzej wynagradzane były tylko branże: nauka i szkolnictwo, służba zdrowia, kultura i sztuka.

Zdjęcie

/wynagrodzenia.pl
/wynagrodzenia.pl

Teresa Hantz, Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zarobki | regionalne
POLECANE zwiń