Raport KPMG : Potrzeba nowego podejścia do młodych bezrobotnych

Staż, dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej oraz szkolenia to narzędzia aktywizacji, które zdaniem pracowników powiatowych urzędów pracy są najbardziej dostosowane do potrzeb młodych bezrobotnych. Zdaniem ekspertów z KPMG, sami młodzi ludzie poszykujący pracy wyrażają podobne opinie. Zdaniem analityków , młode osoby mają często pewien wyidealizowany obraz swojej pierwszej pracy, który niezwykle rzadko przypomina to, co faktycznie oferują im pracodawcy.

Sami bezrobotni wyrażają podobne opinie, jednocześnie jednak blisko połowa z nich sygnalizuje konieczność rozszerzenia oferty dostępnych narzędzi i zwiększenia możliwości ich dopasowania do indywidualnych potrzeb. Zmiana podejścia może się opłacić, bo 65% młodych osób bezrobotnych, które skorzystały z narzędzi aktywizacyjnych i podjęły pracę, zostało zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.  

W wielu krajach Europy bezrobocie wśród osób młodych osiąga niepokojące rozmiary, przekraczając nawet 50%. Statystki wskazują również, że osoby w wieku 18-34 stanowią aż 52% wszystkich obywateli naszego kraju rozważających emigrację. Jednocześnie mamy do czynienia ze znacznym już odsetkiem osób o charakterystyce określanej skrótem NEET (ang. "not in employment, education or training"), czyli osób biernych, zarówno pod kątem zawodowym, jak i edukacyjnym.

Reklama

W tym kontekście skuteczne wprowadzanie osób młodych na rynek pracy, ich rozwój i utrzymanie na tym rynku, nabiera kluczowego znaczenia. Pomagać w tym powinny skuteczne metody aktywizacji zawodowej osób młodych, odpowiednie programy i kierunki nauczania oraz edukacja pracodawców. Firma doradcza KPMG przeprowadziła analizę dostępności i przydatności aktualnych form aktywizacji zawodowej osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Zbadano również postrzeganie systemu edukacji przez osoby młode, w kontekście ułatwiania im startu na rynku pracy oraz wzajemne oczekiwania pracodawców i osób młodych. 

Staż najpopularniejszym narzędziem aktywizacyjnym

Z badania przeprowadzonego przez KPMG wśród pracowników urzędów pracy wynika, że narzędziem cieszącym się największą popularnością wśród młodych bezrobotnych, jest staż (99%). Zdaniem urzędników młodzi często korzystają także z dofinansowania podejmowania działalności gospodarczej (78%) oraz bonów stażowych i szkoleń (ponad 70%). Jednocześnie respondenci wskazywali na wysoki poziom dopasowania powyższych narzędzi do grupy wiekowej, wysoką skuteczność, uniwersalność oraz cenną możliwość zdobycia doświadczenia, którą oferują.   

         

Wybór osób bezrobotnych odzwierciedla opinię wyrażane przez większość pracowników urzędów pracy - staż w dużym stopniu otwiera młodym osobom drogę na rynek pracy i pozwala utrzymać lub zdobyć nowe zatrudnienie po jego odbyciu. Jest to niewątpliwie także rezultat aktywnego działania pracowników urzędów pracy, ukierunkowujących młode osoby na tę formę aktywności. Młodzi ludzie zdają sobie także sprawę z konieczności obycia ze środowiskiem pracy. Jednocześnie aż 93% osób bezrobotnych uważa, że najbardziej dostosowanym do ich potrzeb narzędziem aktywizacyjnym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej - mówi Mirosław Proppé, partner, szef zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Jak wskazują wyniki badania, 65% osób, które w wyniku skorzystania z narzędzi aktywizacyjnych urzędów pracy podjęło pracę, zostało zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie prawie 30% na podstawie umowy cywilnoprawnej.  

Sporadycznie zdarza się, że sami bezrobotni odmawiają skorzystania z oferowanej im formy aktywizacji zawodowej. Zdaniem 70% pracowników urzędów pracy najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest brak faktycznego zainteresowania znalezieniem pracy.  

Brak możliwości dopasowania form aktywizacji zawodowej do indywidualnych potrzeb

Zdaniem osób bezrobotnych najczęstszą przyczyną niekorzystania z różnych form aktywizacji zawodowej jest brak możliwości dopasowania oferowanych narzędzi do indywidualnych potrzeb (46%). Inne przyczyny to przede wszystkim utrudniony dostęp do informacji na temat narzędzi aktywizacyjnych lub jej niewystarczający zakres. Pracownicy urzędów pracy, wśród kwestii utrudniających korzystanie z narzędzi aktywizacyjnych, wskazują natomiast nadmierną biurokrację (35%), a także brak zainteresowania wśród pracodawców danym narzędziem (28%). Istotną przeszkodą w skutecznej aktywizacji zawodowej, sygnalizowaną przez 2/3 urzędników, jest również zbyt duża liczba bezrobotnych przypadających na jednego doradcę (zdaniem ankietowanych, średnio 500 osób bezrobotnych na 1 pracownika).  

Potrzebna szersza oferta narzędzi aktywizacyjnych dla młodych bezrobotnych

 W badaniu KPMG młodzi bezrobotni zgodnie wskazywali na konieczność rozszerzenia oferty oraz lepszego zindywidualizowania w przydzielaniu konkretnych narzędzi aktywizacyjnych (oba aspekty uzyskały ponad 43% wskazań). Ponadto zwrócono uwagę na to, że oferta nie może być kreowana w oderwaniu od zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek pracy (ponad 35% wskazań). Jednocześnie ponad 2/3 ankietowanych pracowników urzędów pracy uważa, że w ramach istniejącego systemu prawnego można usprawnić aktywizację młodych osób bezrobotnych.  

Oferowane wsparcie dla młodych osób bezrobotnych jest w niewielkim tylko stopniu zindywidualizowane. W dużej mierze propozycje skorzystania z określonych form aktywizacji są pochodną dostępności środków na dane narzędzie w danym momencie, niekoniecznie zaś odzwierciedlają realne potrzeby osoby młodej. Jak wynika z naszego badania, konieczne jest lepsze dopasowanie narzędzi aktywizacyjnych do specyfiki branżowej i indywidualnych predyspozycji bezrobotnych oraz dostosowanie wykorzystywanych narzędzi i sposobu działania urzędów pracy do potrzeb osób młodych - mówi Paweł Darski, starszy menedżer w zespole doradczym dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce.                  

Konieczne kompleksowe usprawnienia systemu aktywizacji zawodowej

 Aby zwiększyć efektywność systemu aktywizacji młodych osób bezrobotnych konieczne są kompleksowe działania, obejmujące zarówno zmiany na poziomie krajowym i samorządowym, jak i kwestie związane z edukacją. Duże korzyści dla systemu aktywizacji młodych bezrobotnych może przynieść integracja działań w ramach różnych obszarów wsparcia osób bezrobotnych. Efektywna wymiana informacji między różnymi instytucjami umożliwi tworzenie kompleksowego obrazu osób poszukujących pracy i ich potrzeb. Konieczne jest również lepsze dopasowanie programów nauczania do potrzeb dzisiejszego i przyszłego rynku pracy, a także edukacja młodych osób, jak poruszać się po rynku pracy.

Większą efektywność systemu może też przynieść wprowadzenie mechanizmów zachęcających pracodawców do szerzej zakrojonej współpracy z urzędami pracy m.in. pod kątem udostępniania większej liczby i lepiej dopasowanych ofert pracy w urzędach oraz edukacji i szkoleń dla osób bezrobotnych - mówi Mirosław Proppé, partner, szef zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.   Oczekiwania pracodawców vs. oczekiwania młodych bezrobotnych.

Wnioski

Wnioski z badania KPMG wskazują na istnienie różnych poziomów niedopasowania pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami młodego pokolenia, a aktualnym podejściem do aktywizacji i edukacji osób młodych z jednej strony oraz oczekiwaniami i priorytetami pracodawców z drugiej strony. Młody wiek kandydatów do pracy nie implikuje szczególnego traktowania przez pracodawców podczas rekrutacji, czy w pierwszym okresie po podjęciu zatrudnienia. Pracodawcy w większym stopniu zwracają uwagę na pracowitość, aktywność oraz nastawienie młodych ludzi do pracy i ich gotowość do nauki.

Tymczasem respondenci z grupy osób młodych, poproszeni o wskazanie kilku oczekiwań wobec przyszłego pracodawcy, zgodnie wskazali na charakter samej pracy jako najistotniejszy czynnik. W dalszej kolejności wskazywano na potrzebę jasnego formułowania poleceń i zlecania konkretnych zadań, a także na odpowiednie zarobki.   Niedopasowanie we wzajemnych oczekiwaniach stawianych przez pracodawców i młode osoby poszukujące zatrudnienia jest wielopłaszczyznowe. Z naszych rozmów z pracodawcami i uczniami oraz studentami płynie wniosek, że pracodawcy nie wyróżniają młodych osób na tle innych pracowników.

Często oczekują natomiast konkretnego doświadczenia zawodowego czy stażu pracy, nierzadko wymagają posiadania określonych umiejętności. Młode osoby z kolei mają często pewien wyidealizowany obraz swojej pierwszej pracy, który niezwykle rzadko przypomina to, co faktycznie oferuje im rynek pracy. Młode osoby na ogół nie chcą w pełni poświęcać się życiu zawodowemu, kosztem swojego życia prywatnego, swoich pasji, czy zainteresowań. Równowaga między pracą a życiem prywatnym jest dla nich bardzo ważna. Jednocześnie widzą potencjał dla wykorzystania swojej kreatywności - mówi Paweł Darski, starszy menedżer w zespole doradczym dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce.

źródło KPMG

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »